Jak pomóc Ukrainie? Oto lista zweryfikowanych zbiórek, akcji charytatywnych i organizacji z Polski i Ukrainy, które warto wesprzeć

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Po ataku Rosji na Ukrainę powstało wiele zbiórek charytatywnych
Po ataku Rosji na Ukrainę powstało wiele zbiórek charytatywnych Wojciech Matusik
Od czwartku za naszą wschodnią granicą trwa wojna. Mieszkańcy Ukrainy potrzebują ogromnego wsparcia. Wielu Polaków zastanawia się, jak pomóc. Z tego powodu powstało wiele zrzutek, których celem jest niesienie ratunku dla Ukrainy. Jednak warto weryfikować każdą z nich i udzielać wsparcia poprzez wiarygodne podmioty. W poniższym artykule zebraliśmy listę zweryfikowanych zbiórek i akcji charytatywnych, które powstały, by pomóc Ukrainie. Nie można także zapomnieć o organizacjach, które taką pomoc udzielają od lat. One też potrzebują wsparcia. Poniżej znalazła się także lista organizacji ukraińskich, którym również teraz potrzebna jest pomoc.

Spis treści

Polskie fundacje, stowarzyszenia i organizacje

Po ataku Rosji na Ukrainie jeszcze tego samego dnia wiele fundacji i organizacji utworzyło zbiórki dedykowane mieszkańcom Ukrainy. Co więcej, część z nich już wcześniej zajmowała się pomocom Ukrainie. Poniżej przedstawiamy listę zweryfikowanych polskich zbiórek.

Pomagam.pl

- Uruchamiamy oficjalną zbiórkę, która jest wyrazem solidarności z naszymi sąsiadami, a jednocześnie zapewni konkretną pomoc poszkodowanym na miejscu. Nie wiemy, jak sytuacja będzie rozwijać się w kolejnych dniach, ale jedno jest pewne - już teraz nasze wsparcie może zmienić los Ukraińców, którzy zostali dotknięci wrogimi działaniami Rosji

- informują organizatorzy.

Cel: Zebrane środki przekażemy ukraińskim organizacjom zajmującymi się pomocą humanitarną.

Siepomaga.pl

- Ze szczególnym niepokojem patrzyliśmy na wschód Ukrainy i na to, co lada moment może spotkać niewinne osoby, mieszkające na terenach zagrożonych konfliktem zbrojnym - wtedy ledwie tysiąc kilometrów od Polski. Niestety, doszło do najgorszego. Są bomby, ogień, karabiny i ofiary. I tych ofiar będzie coraz więcej. Czołg nigdy nie był symbolem pokoju. Nie potrafimy przewidzieć, co się wydarzy w najbliższych dniach, scenariusze jednak nie są optymistyczne, a ludziom trzeba pomóc

- piszą przedstawiciele fundacji Siepomaga.pl

Cel: Całość kwoty przekazana zostanie na pomoc ofiarom konfliktu na Ukrainie. Zakres pomocy będzie uzależniony od rozwoju konfliktu na Ukrainie i dostosowany do potrzeb.

Polski Czerwony Krzyż

- Polski Czerwony Krzyż na bieżąco monitoruje sytuację i dostosowuje swoje działania do panujących warunków. Uruchamiamy zbiórkę środków finansowych na rzecz pomocy ofiarom wojny na Ukrainie. Wszystkie nasze akcje będą skoordynowane z działaniami Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża oraz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża, który działa na miejscu zdarzenia

– mówi Jerzy Bisek, prezes Polskiego Czerwonego Krzyża.

Cel: Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

Polska Misja Medyczna

- Jako organizacja pomagamy na całym świecie, niejednokrotnie wracając do miejsc, w którym wciąż niezbędne jest wsparcie. Dlatego nie możemy być obojętni na wojnę tuż za granicą. Mając za sobą doświadczenia misji z lat 2014-15 ponownie wesprzemy mieszkańców wschodniej Ukrainy w zapewnieniu niezbędnej opieki medycznej w strefie konfliktu. Stale monitorujemy sytuację w kraju i działania lokalnych organizacji, które dotychczas zapewniały pomoc na miejscu i weryfikujemy możliwości współpracy

- piszą przedstawiciele Polskiej Misji Medycznej.

Cel: Zebrane środki zostaną przekazane na zapewnienie szybkiego wsparcia medycznego i zakup niezbędnych środków medycznych i przekazane lokalnej organizacji pomocowej – Czerwonemu Krzyżowi w Słowiańsku w obwodzie donieckim.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Także Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej uruchomiła specjalną stronę internetową, przez którą można w łatwy sposób przekazać wsparcie potrzebującym.

- Mamy już doświadczenie w pomocy na wschodzie. Nasi medycy nieśli pomoc na kijowskim Majdanie podczas protestów w 2014 roku, wysłaliśmy wtedy konwój z pomocą Ukrainie, a w 2015 i 2016 r. wyremontowaliśmy ośrodek dla uchodźców Romaszka, w obwodzie charkowskim. Dostarczaliśmy też pomoc przed zimą, wyremontowaliśmy i wyposażyliśmy kilkanaście szkół

- wylicza dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji PCPM.

Cel: - Główny problem to brak dostaw prądu i gazu oraz niepewne perspektywy odbudowy zniszczonej ostrzałem infrastruktury. Największe potrzeby w miejscowościach w strefie ostrzałów pozbawionych prądu, to świece, zapałki, różnego rodzaju świece i podpałki, ale też powerbanki, akumulatory, kuchenki, generatory i paliwo do nich - przekazują przedstawiciele PCPM.

Polska Akcja Humanitarna

- Wojna w Ukrainie nigdy się nie skończyła i trwa nieprzerwanie od 2014 roku, jednak najbliższe tygodnie mogą okazać się krytyczne dla 5 milionów osób mieszkających wzdłuż długiej na 420 km linii frontu. Blisko 3 miliony z nich potrzebują pomocy humanitarnej. W dużej części są to schorowane, samotne kobiety w podeszłym wieku, które nie chciały lub nie mogły opuścić domów. Szczególnego wsparcia potrzebują też dzieci i dorośli, którzy ucierpieli na skutek wybuchu min lądowych

- wyjaśniają organizatorzy zbiórki.

Polska Akcja Humanitarna jest obecna na miejscu od początku konfliktu.

Cel: Przekazana jednorazowo pomoc wystarczy na 3 zimowe miesiące. W jej skład wchodzą: zestaw żywnościowy (m.in. ryż, mąka, makaron, puszkowane ryby i mięso, olej, herbata, cukier): 570 zł, zestaw artykułów higienicznych: 130 zł, paczka pieluch dla dorosłych: 50 zł.

Caritas Polska

- Wojska rosyjskie wkraczające do Ukrainy, ostrzał przedszkoli, szkół i domów w Donbasie, a następnie inwazja na pozostałe części kraju – takie doniesienia powodują konieczność natychmiastowej reakcji. Caritas Polska przekazuje 100 tys. zł na bieżące działania kryzysowe ukraińskich Caritas i ogłasza zbiórkę pod hasłem „Pomoc dla Ukrainy”

- piszą przedstawiciele Caritas Polska.

Cel: Żywność, środki higieniczne i zapewnienie podstawowej pomocy materialnej.

Zrzutka.pl

- Uruchamiamy oficjalną zrzutkę, dedykowaną pomocy humanitarnej naszym najbliższym sąsiadom, ofiarom wojny. Nie wiemy jeszcze jakie będą potrzeby, ale chcemy być teraz razem z mieszkańcami Ukrainy. Zarówno z tymi, którzy zostali w kraju, jak i z tymi, którzy szukają u nas schronienia

- czytamy w opisie zbiórki organizowanej bezpośrednio przez portal Zrzutka.pl.

Cel: Wszystkie środki zebrane na tej zrzutce będą przekazane w 100% organizacjom, które już teraz pomagają osobom poszkodowanym.

Fundacja Świętego Mikołaja

- Od 2019 r. pomagamy dzieciom z ukraińskiego Mariupola, przemysłowego miasta położonego 10 km od linii frontu, na drodze lądowej łączącej Rosję z Krymem. W Mariupolu regularnie słychać wybuchy i odgłosy ostrzału artyleryjskiego i walk. W wyniku walk na wschodzie Ukrainy do Mariupola uciekło ok. 100 000 osób, z czego około 58 000 stanowią dzieci. Dzieci, wyrwane ze swojego środowiska dotyka brak poczucia bezpieczeństwa, bieda i brak dostępu do edukacji. Pomagamy dzieciom w wieku szkolnym z rodzin wewnętrznie przesiedlonych, rodzin ubogich i sierotom.

- informują przedstawiciele fundacji.

Cel: Pomoc dzieciom na Ukrainie.

Ukraińskie fundacje, stowarzyszenia i organizacje

Na Ukrainie także działają fundacje, które zajmowały się pomocą obywatelom swojego kraju, ale także organizacje, które obecnie biorą udział w obronie Ukrainy. One także potrzebują wsparcia finansowego. Poniżej lista niektórych z nich.

Voices Of Children

To ukraińska fundacja na rzecz pomocy dzieciom dotkniętym wojną. Zapewnia dzieciom wsparcie psychologiczne i psychospołeczne. Pomaga im przezwyciężyć konsekwencje konfliktu zbrojnego i wpiera ich rozwój.

- Rosja zaatakowała Ukrainę. W całym kraju wprowadzono stan wojenny. Jesteśmy bardziej zjednoczeni i silni niż kiedykolwiek. Działamy dalej na rzecz dzieci ze względu na nasze możliwości i środki

- piszą przedstawiciele fundacji.

Vostok SOS

Fundacja Charytatywna Vostok-SOS jest organizacją udzielającą wszechstronnej pomocy przesiedleńcom i ofiarom konfliktu we wschodniej Ukrainie w celu zintensyfikowania społeczeństwa ukraińskiego i ograniczenia skutków konfliktu zbrojnego.

Oficjalna strona Vostok SOS (kliknij tutaj)

"Szpitalnicy"

Ukraiński Batalion Medyczny „Szpitalnicy”, działający bezpośrednio na linii frontu.

Batalion medyczny "Szpitalnicy" nie jest finansowany przez państwo i wykonuje swoją służbę na froncie kosztem darowizn zwykłych Ukraińców, pomocy opiekuńczych ludzi z zagranicy, wolontariuszy i patronów.

Come Back Alive

Ukraiński fundusz charytatywny pomocy kombatantom i wojsku.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie