Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarmark Wielkanocny w Poznaniu to nie tylko biała kiełbasa i pisanki

Marta Danielewicz
Jarmark Wielkanocny to nie tylko biała kiełbasa i pisanki
Jarmark Wielkanocny to nie tylko biała kiełbasa i pisanki Paweł Miecznik
Już w najbliższy weekend na płycie Starego Rynku stanie ogromny stół wielkanocny. Przy nim mieszkańcy dowiedzą się, jakie regionalne potrawy mogą zagościć na ich śniadaniu wielkanocnym. Będą mogli je także skosztować. To jednak nie wszystkie atrakcje, które od 21 marca czekają w sercu Poznania.

Tegoroczny Jarmark Wielkanocny rozpocznie się już w pierwszy dzień wiosny. Dlatego też najbliższa sobota obfitować będzie w wiele ciekawych wydarzeń, zarówno kulinarnych, jak i artystycznych.

- Na płycie Starego Rynku zaprezentuje się 33 wystawców. Będzie można skosztować litewskich wyrobów mięsnych, oraz dań z Podlasia. Oczywiście będzie też można, tradycyjnie już, zakupić rękodzieła, a także tradycyjne wyroby rzemieślnicze z Bieszczad. A w sobotę 28 marca odbędzie się koziołkowa niespodzianka przygotowana wspólnie z firmą Aquanet. Przed ratuszem zaprezentujemy 150 koziołków - mówi Krzysztof Janowski, prezes spółki Targowiska.

21 marca, dokładnie w samo południe odbędzie się wiosenna parada z motylami z okazji Dnia Wrażliwości. Towarzyszyć jej będą występy orkiestr dętych i koncerty uczniów szkół podstawowych.

- Natomiast po południu odbędzie się nietuzinkowy happening "Zrzuć kokon" w wykonaniu wolontariuszy z Hospicjum Palium - komentuje Anna Dorna ze spółki Targowiska, jednak dodaje, że nie tylko w sobotę odbędą się wydarzenia kulturalne.

- Tak naprawdę aż do Wielkiego Czwartku, przez trzynaście dni będzie coś działo się artystycznego na płycie Starego Rynku. Będą wesołe spektakle, warsztaty wikliniarskie, koncerty, pokazy taneczne, teatralne. Jarmark Wielkanocny to przede wszystkim zwyczaje i tradycje wielkanocne, dlatego też poznamy w tym czasie historię Kominiarzy ze Zbrudzewa, którzy na szczęście będą "murzyć" twarze przechodniów. Będziemy też zdobili świąteczne mazurki, a poznańskie rodziny będą mogli wziąć udział w grze miejskiej "Łapiemy zajączka" - mówi Anna Dorna.

Tegoroczny Jarmark Wielkanocny dodatkowo wzbogaci impreza "Wielkanoc - Mięsne Święta - Polska Tradycja", organizowana z powodzeniem od ponad dwudziestu lat. W jej ramach, na płycie Starego Rynku, stanie ogromny stół, który ma pomieścić wszystkich poznaniaków złaknionych regionalnych potraw wielkanocnych.

- Przede wszystkim poznaniacy będą mogli skosztować naszej polskiej, białej parzonej, która będzie serwowana z gigantycznego kotła oraz dań z wielkanocnej patelni. Będzie też scena kulinarna, na której zaprezentują się znani kucharze, którzy udzielą rad każdej gospodyni domowej - komentuje Jacek Marcinkowski, współorganizator wydarzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski