Jarosław Skrzyczyński z AgroHandlu Śrem jeździeckim mistrzem Polski w skokach przez przeszkody

Jarosław Skrzyczyński
Jarosław Skrzyczyński Archiwum
Wielkim sukcesem zawodników z Wielkopolski zakończyły się jeździeckie 71. mistrzostwa Polski w skokach przez przeszkody, które odbyły się w Warce. W rywalizacji seniorów w imponującym stylu tytuł obronił Jarosław Skrzyczyński (Agro-Handel Śrem). Trzecie miejsce zajął Maksymilian Wechta z Wechty Rosnówko.

Jarosław Skrzyczyński jest najwyżej obecnie klasyfikowanym w światowym rankingu polskim zawodnikiem, zachowując szanse na olimpijską kwalifikację na igrzyska w Rio de Janeiro w 2016 roku. Na parkurze farmy Sielanka koło Warki zwyciężył w sposób bezapelacyjny. Zawodnik ze Śremu, laureat plebiscytu "Głosu Wielkopolskiego" na najlepszych sportowców Wielkopolski 2014 roku wygrał bez punktów karnych konkurs szybkości, oba półfinały oraz decydujący, sobotni dwunawrotowy konkurs finałowy. Tego nie było jeszcze w historii rozgrywanych od 1931 roku mistrzostw Polski.

Jarosław Skrzyczyński przed drugim nawrotem sobotniego konkursu finałowego wyprzedzał najgroźniejszego rywala o niespełna cztery punkty, co oznaczało, że nawet jedna zrzutka mogła kosztować go złoty medal. Wprawdzie wyjeżdżając na parkur jako ostatni w drugim nawrocie finału, sytuację miał już dość komfortową, bo mógł pozwolić sobie nawet na dwie zrzutki, ale nie kalkulował, nie pozostawił żadnych złudzeń rywalom. W dwóch pierwszych dniach mistrz Polski startował na koniu Inferno, a w sobotnim konkursie finałowym na Crazy Quick.

Po srebro sięgnął młody Łukasz Koza (KJ Trachy Gliwice-Sośnicowice) – 8,85 punktu a po brąz również młody, debiutujący w MP w rywalizacji seniorskiej kolejny Wielkopolanin, 21-letni Maksymilian Wechta (KJ Wechta Rosnówko) – 9.19 punktu na koniach Coriano's Ass i London 32. W czołówce uplasował się także Mściwoj Kiecoń (Agro-Handel), który zajął siódmą pozycję.

Wielkopolanie z dobrej strony zaprezentowali się także w MP w innych kategoriach wiekowych. W rywalizacji młodych jeźdźców mistrzem został Krzysztof Okła z Kieleckiego Klubu Jeździeckiego, a po brązowy medal sięgnął Andrzej Opłatek z Turku.

Z kolei w MP juniorów, w których triumfowała Joanna Marciniak (KJ Metpol Grodziec), tuż za podium uplasowała się Dajana Pawlicka (Agro-Handerl Śrem).

Oprócz mistrzostw Polski seniorów, młodych jeźdźców oraz juniorów odbyły się także zawody zaliczane do Pucharu Polski dzieci (do lat 14). Tu najlepsza okazała się Wiktoria Głowacka z Łodzi, ale drugie i trzecie miejsce zajęły Wielkopolanki – Julia Kuśnierczak oraz Joanna Borkowska.