Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesienią w szkołach ruszają zaległe egzaminy na kartę rowerową. Sprawdź, jak wygląda egzamin i kto go przeprowadza

Agnieszka Mozolewska
Agnieszka Mozolewska
Dzieci mogą przygotowywać się do egzaminu na kartę rowerową w tzw. miasteczkach ruchu drogowego. Jeśli takie miasteczko znajduje się w pobliżu szkoły, można tam również przeprowadzać testy praktyczne na kartę rowerową.
Dzieci mogą przygotowywać się do egzaminu na kartę rowerową w tzw. miasteczkach ruchu drogowego. Jeśli takie miasteczko znajduje się w pobliżu szkoły, można tam również przeprowadzać testy praktyczne na kartę rowerową. Agnieszka Mozolewska
Egzamin na kartę rowerową to dla dzieci emocjonujące przeżycie. Po ukończeniu 10. roku życia i zdobyciu uprawnień mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, bez nadzoru rodziców. Z powodu pandemii tegoroczne wiosenne testy w szkołach zostały przełożone na późniejszy termin. Pierwsze egzaminy na kartę rowerową odbędą się w październiku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi kart rowerowych przygotowanie do egzaminu na kartę rowerową oraz sprawdzenie umiejętności powinno odbywać się w szkole podstawowej (dla uczniów, którzy ukończyli 10 lat) lub w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

- U nas szkoleniem uczniów do testu zajmuje się od lat nauczycielka od techniki. Przeprowadza ona też egzamin teoretyczny. Z kolei egzamin praktyczny prowadzi na nasze zaproszenie zewnętrzny egzaminator

- mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 Ewa Krawczyk.

Czytaj też: Ekocuda w Poznaniu. W weekend na targach będzie można kupić i przetestować naturalne i organiczne kosmetyki z Polski i świata

Obecność policjanta lub egzaminatora z Wojewódzkiego Ośrodku Ruchu Drogowego na szkolnym egzaminie nie jest koniecznie wymagana, ponieważ WORD przygotowuje do tego nauczycieli.

- Przynajmniej raz do roku WORD w Kaliszu wspólnie z ODN w Kaliszu prowadzą szkolenie. Dyrektorzy szkół typują osoby, które mają w nim uczestniczyć. Szkolenie trwa cały dzień i po jego odbyciu, nauczyciel może przygotowywać uczniów do karty rowerowej. Oczywiście staramy się zachęcać nauczycieli, by odświeżać wiadomości choćby raz na pięć lat, by dzieci uczyły się w oparciu o nowe przepisy i nowe wytyczne

- mówi Sławomir Chrzanowski, dyrektor WORD w Kaliszu.

Nowe terminy egzaminów

Z powodu pandemii, przypadające najczęściej na wiosnę testy zostały odwołane. Zaległe egzaminy dla uczniów, obecnie już piątych klas, w wielu szkołach zaplanowano na połowę października.

- Zarówno egzamin teoretyczny, jak i praktyczny mamy zaplanowany na październik. Natomiast dla klas czwartych, które dopiero wejdą w tę problematykę testy zaplanowane są na maj

- mówi dyrektor Ewa Krawczyk ze Szkoły Podstawowej nr 34 na osiedlu Śmiałego.

Komu potrzebna jest karta rowerowa?

Karta rowerowa to dokument, który stwierdza uprawnienie osoby niepełnoletniej do poruszania się rowerem. Jest niezbędna do legalnej jazdy aż do ukończenia 18. roku życia, czyli do momentu wyrobienia dowodu osobistego lub do momentu uzyskania karty motorowerowej.

Poniżej 10. roku życia jazda na rowerze możliwa jest wyłącznie pod opieką osób dorosłych.

Jak wygląda egzamin na kartę rowerową?

Egzamin teoretyczny zawiera pytania odnośnie przepisów ruchu drogowego. Uczniowie muszę się też wykazać znajomością znaków drogowych, umiejętnością obsługi technicznej roweru i udzielania pierwszej pomocy.

Egzamin praktyczny to najczęściej jazda po miasteczku ruchu drogowego lub po przygotowanym do tego celu terenie przy szkole. Sprawdzana może być umiejętność nagłego hamowania i skręcania, slalom, czy wykonanie ósemki.

Rozwiąż QUIZ: Czy zdałbyś test na kartę rowerową?

ZOBACZ TEŻ:

Przywrócone zostanie funkcjonowanie linii 11 na nowej stałej trasie:Unii Lubelskiej – rondo Zegrze – rondo Starołęka – Hetmańska – Głogowska – rondo Kaponiera – Roosevelta – Pułaskiego – Wielkopolska – Małopolska – Wołyńska - Piątkowska.Do nowej pętli na ul. Unii Lubelskiej wydłużona będzie także linia autobusowa 174. Autobusy nie będą dojeżdżać do dotychczasowej pętli na os. Orła Białego – pojadą ulicami Obodrzycką i Unii Lubelskiej do nowej pętli. Pozostałe przystanki na trasie pozostaną bez zmian.

MPK Poznań: Wiele zmian w komunikacji miejskiej od 1 paździe...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski