Kajtuś jest już po przeszczepie. Jak wyzdrowieje, kupi sobie...

  Kajtuś jest już po przeszczepie. Jak wyzdrowieje, kupi sobie pieska

  Marta Żbikowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kajtek jest bardzo dzielnym pacjentem. Z wielką cierpliwością znosi wszelkie trudy leczenia
  1/6
  przejdź do galerii

  Kajtek jest bardzo dzielnym pacjentem. Z wielką cierpliwością znosi wszelkie trudy leczenia ©Archiwum prywatne

  „Rycerz właśnie otrzymuje nowe życie. Ja jestem najszczęśliwszą mamą na świecie, bo dostałam drugą szansę, aby mu je podarować. Nie umiem opisać słowami tego, co teraz czuję”. To wpis z 15 kwietnia tego roku. Zamieściła go na portalu społecznościowym Beata Kwiatek, mama 3-letniego Kajtka ze Śremu, który we wrześniu poleciał do Minnesoty w USA po nowe życie.
  Nowe, zdrowe życie ma zapewnić Kajtkowi przeszczep komórek macierzystych. Była to jedyna szansa na pokonanie ciężkiej choroby genetycznej, na którą cierpi chłopiec. To Epidermolysis Bullosa (EB) sprawia, że naskórek dziecka oddziela się od skóry, tworząc pęcherze, które pękając, sprawiają ogromny ból.

  Zobacz też: Kajtuś ze Śremu leci na leczenie. Dzięki internautom!

  Jedyną możliwością na odmianę życia Kajtka był przeszczep komórek macierzystych, który wykonuje się w jednej tylko klinice na świecie. Mieści się ona w Minnesocie. Operację wyceniono na 6 milionów złotych, co początkowo wydawało się przeszkodą nie do przejścia. Szybko jednak okazało się, że mały Kajtuś tak wzruszył Polaków, że w ciągu tygodnia przy wsparciu fundacji Siepomaga udało się zebrać potrzebną kwotę.

  We wrześniu Kajtek poleciał do USA. Kilka miesięcy trwało przygotowanie chłopca do zabiegu. Najtrudniejsze chwile zaczęły się dziesięć dni przed przeszczepem. Wtedy Kajtek został poddany chemioterapii, podczas której bywały dni lepsze, gorsze, ale było też parę dramatycznych momentów, jak choćby ten, gdy chłopcu wypadł cewnik od wkłucia centralnego i potrzebny był dodatkowy zabieg.


  Autor: Michał Jędrkowiak
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo