Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy odbędą się matury 2020? Apel maturzystów został zignorowany przez rząd. "Wkraczamy na drogę sądową" - zapowiadają

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Maturzyści podejmują kolejne działania, by uzyskać decyzję w sprawie tegorocznych egzaminów. Matura według harmonogramu rozpocznie się 4 maja. Uczniowie martwią się, że odbyte w terminie egzaminy będą stanowiły zagrożenie epidemiologiczne. Ich apel do rządu został zignorowany, a więc teraz zapowiadają, że idą ze sprawą do sądu.
Maturzyści podejmują kolejne działania, by uzyskać decyzję w sprawie tegorocznych egzaminów. Matura według harmonogramu rozpocznie się 4 maja. Uczniowie martwią się, że odbyte w terminie egzaminy będą stanowiły zagrożenie epidemiologiczne. Ich apel do rządu został zignorowany, a więc teraz zapowiadają, że idą ze sprawą do sądu. Karol Makurat
"Wkraczamy na drogę sądową!" - zapowiadają tegoroczni maturzyści. Uczniowie zignorowani przez rząd postanowili podjąć kolejne kroki, by uzyskać decyzję w sprawie terminów egzaminu dojrzałości. Wcześniej uczniowie z Ruchu Protestujących Maturzystów napisali do premiera Mateusza Morawieckiego i Dariusza Piontkowskiego, ministra edukacji narodowej list z apelem o zajęcie jasnego stanowiska w sprawie harmonogramu tegorocznych egzaminów. Wówczas zapowiadali, że na odpowiedź będą czekali siedem dni. Po ich upływie wciąż nie mają odpowiedzi, a więc zdecydowali się na bardziej radykalne działania.

Uczniowie mają wrócić do szkół po Wielkanocy, a egzamin dojrzałości według harmonogramu rozpocznie się 4 maja. Decyzji w sprawie wydłużenia czasu zawieszenia lekcji, ani w sprawie zmian terminów egzaminów wciąż nie ma.

Zobacz też: Koniec nauki zdalnej? Uczniowie od 9 kwietnia mają przerwę świąteczną. Czy wrócą do szkoły po Wielkanocy? Na to wskazuje rozporządzenie

Tegoroczni maturzyści 30 marca zaapelowali do rządu o zajęcie stanowiska w sprawie harmonogramu egzaminów.

- Domagamy się ogłoszenia przez rząd jasnego stanowiska w sprawie terminów matur - pisali w liście do rządu uczniowie.

Sprawdź też:

Podpisani pod listem Adam Kudyba, Maciej Wrabec i Karolina Zielińska z Ruchu Protestujących Maturzystów podkreślają, że jeżeli egzaminy odbędą się w planowanym terminie, to będą stanowiły zagrożenie dla uczniów i nauczycieli.

Czytaj tutaj:Matura 2020: Kiedy odbędą się egzaminy? Licealiści napisali list do rządu: "Domagamy się jasnego stanowiska w sprawie terminów"

Maturzyści zaznaczają także, że przekładanie matur nie byłoby dla nich komfortowym rozwiązaniem, ale uważają, że dla ich dobra należy podjąć odpowiedzialne decyzje. Autorzy listu dodali, że dają jego adresatom 7 dni na odpowiedź.

- W razie braku odpowiedzi podejmiemy kolejne działania, o których będziemy informować na bieżąco - czytamy w liście.

Czytaj również:Matury i testy ósmoklasisty 2020 zostaną przełożone? Co z rekrutacją na studia i do szkół średnich? ZNP proponuje konkurs świadectw

Maturzyści zignorowani przez rząd

Apel, który wystosowali do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego wciąż pozostaje bez odpowiedzi.

- Prosząc i apelując, nie zdołaliśmy wywalczyć tego, na czym nam zależało - decyzji w sprawie egzaminów opartych o rzetelne i najnowsze rokowania względem pandemii w obawie o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich maturzystów, czyli około 270 tysięcy młodych osób - piszą na Facebooku członkowie Ruchu Protestujących Maturzystów.

"Wkraczamy na drogę sądową!"

Młodzi dodają, że podjęli kolejne kroki, by decyzja w ich sprawie została wydana. Maturzyści zapowiedzieli, że po siedmiu dniach oczekiwania na odpowiedź, wkraczają na drogę sądowa.

"Postanowiliśmy podjąć bardziej zdecydowane działania. Wkraczamy na drogę sądową! Dziś nasi działacze złożyli indywidualne wnioski o zabezpieczenie - w ten sposób chcemy szybko zapewnić maturzystom w całej Polsce ich podstawowe prawa dotyczące zdrowia, a także po raz kolejny zaapelować do rządzących o natychmiastowe decyzje" - czytamy na Facebooku.

Sprawdź też:

Do inicjatywy dołącza także maturzystka z Poznania. Wiktoria Jędroszkowiak na Facebooku podkreśliła, że to początek działań uczniów.

- 7 kwietnia (25 dni do matur) wchodzimy na drogę sądową. Indywidualnie wysłałam dziś do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia. To początek naszego ubiegania się o działania wobec maturzystów i ósmoklasistów, którzy zawieszeni w próżni czekają na odzew, na informację, na wizje tego, jak rozwiążemy kwestie egzaminów ósmoklasistów i maturalnych - pisze Wiktoria Jędroszkowiak.

Zobacz też:

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Zmagania dwóch frakcji - uczniów i nauczycieli są źródłem wielu memów i demotywatorów. Wiele z nich w humorystyczny sposób przedstawia sytuacje, które każdy nas pamięta z własnej szkoły. Zobacz te najzabawniejsze -------->

Oto najlepsze memy na Dzień Nauczyciela - bawią nie tylko uc...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski