Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne łóżka uruchamiane w Wielkopolsce, bo liczba hospitalizacji z powodu COVID-19 rośnie

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Codziennie podejmowane są nowe decyzje dotyczące uruchomienia kolejnych łóżek covidowych w Wielkopolsce
Codziennie podejmowane są nowe decyzje dotyczące uruchomienia kolejnych łóżek covidowych w Wielkopolsce Waldemar Wylegalski
Z dnia na dzień padają kolejne rekordy zakażeń koronawirusem. Pandemia nie daje za wygraną, a chorych, którzy wymagają hospitalizacji wciąż przybywa. Z tego powodu w całej Polsce zwiększana jest liczba łóżek i otwierane kolejne oddziały covidowe. Jak wygląda sytuacja w Wielkopolsce?

W piątek padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem. W całej Polsce odnotowano aż 35 143 nowe przypadki. Z kolei w Wielkopolsce przybyło 4 141 zakażeń. To ponad 800 przypadków więcej niż w czwartek.

Co więcej w regionie zmarło 28 osób. 7 zgonów spowodowanych było jedynie COVID-19, z kolei pozostałe 21 wynikało ze współistnienia zakażenia koronawirusem z innymi chorobami.

Obostrzeniach od 27 marca do 9 kwietnia. Jakie nastąpiły zmiany?

od 16 lat

Według piątkowych danych z godz. 10.00 na 37 084 dostępne łóżka w całym kraju, zajętych jest 27 779. Ogólna liczba respiratorów wynosi 3 554, ale 2 730 z nich jest zajętych.

W Wielkopolsce sytuacja wciąż jest napięta. W piątek o godz. 9 liczba zajętych łóżek z drugiego poziomu zabezpieczenia wynosiła 2 136 na 2 569 wszystkich dostępnych łóżek na tym poziomie.

Z kolei na 195 wszystkich łóżek respiratorowych zajętych było 159.

Podczas konferencji prasowej w czwartek, 25 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia. W związku z pandemią koronawirusa i rosnącą liczbą zakażeń. Obostrzenia obowiązują od 27 marca do 9 kwietnia. - Ograniczenie swobód jest konieczne. Trzeba ratować życie i zdrowie - mówił premier. Sprawdź wszystkie nowe obostrzenie i restrykcje. Zobacz obowiązujące obostrzenia --->

Rząd wprowadził nowe obostrzenia. Restrykcje obowiązują od 2...

Dwa największe szpitale covidowe w Poznaniu również są przepełnione. W piątek rano w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia przy ul. Szwajcarskiej na 360 dostępnych łóżek na drugim poziomie zabezpieczenia zajęte były 353.

Jeszcze do czwartku w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich dostępnych było 206 łóżek. Jednak w związku z wciąż rosnącą liczbą hospitalizacji, w piątek otwarty został kolejny, ósmy już moduł. W związku z tym w szpitalu obecnie dostępne są 234 łóżka. W piątek rano zajęte były tam już 203 łóżka.

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

– Na bieżąco monitorujemy sytuację w Wielkopolsce. Z każdym dniem z udziałem rekomendacji NFZ i na mocy decyzji wydawanych przez wojewodę poszerzana jest baza łóżek. Dwa poznańskie szpitale – im. J. Strusia i tymczasowy na MTP są mocno obłożone, gdyż trafiają do nich pacjenci nie tylko z Poznania, ale całej Wielkopolski

– mówi Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik WOW NFZ.

I dodaje: – Uruchamiamy kolejne łóżka dla pacjentów leczonych z powodu COVID-19, tak, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Wielkopolski, w tej chwili rekomendowaliśmy wojewodzie uruchomienie od soboty do końca miesiąca kolejnych ponad 400 łóżek, między innymi w poznańskich i podpoznańskich placówkach.

Od piątku baza łóżkowa dla pacjentów z COVID-19 w szpitalu MSWiA została zwiększona. Tym samym w placówce tej jest 100 łóżek, z czego w piątek 42 były już zajęte.

Czego nie wolno robić przed szczepieniem na COVID!

Czego nie robić przed szczepieniem na koronawirusa? Nie rób ...

Na niewielkim oddziale covidowym w szpitalu w Puszczykowie, na 39 dostępnych miejsc, zajętych było 31. Jak jednak informują przedstawiciele wielkopolskiego NFZ, od soboty liczba łóżek ma wzrosnąć do 88, a od wtorku - 118.

Ponadto od piątku kolejne łóżka covidowe uruchomione zostały w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Lutyckiej w Poznaniu.

Już niebawem w Polsce zaszczepić się na koronawirusa będą mogły osoby powyżej 80. roku życia. Po nich kolejno ruszą szczepienia populacyjne, które będą odbywać się zgodnie z poszczególnymi etapami Narodowego Programu Szczepień. Obecnie wciąż szczepieni są jedynie medycy i pracownicy placówek medycznych. We wtorek, 19 stycznia licznik już zaszczepionych osób osiągnął około pół miliona. Niestety, w przypadku 164 osób pojawiły się niepożądane odczyny poszczepienne, czyli tzw. NOP. Sprawdź w galerii, jakie działania niepożądane i skutki uboczne mogą wywoływać szczepionki na koronawirusa i jak często pojawiały się one podczas testowania szczepionek Pfizera i Moderny.Zobacz możliwe skutki uboczne szczepionek ---->

Takie są możliwe skutki uboczne i działania niepożądane szcz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski