Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komornik nie tknie twojej nieruchomości, jeśli użyjesz właściwych argumentów. Wiemy, na co warto postawić

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Piszemy z panią mecenas wniosek do sądu o odstąpienie przez komornika od zajęcia nieruchomości
Piszemy z panią mecenas wniosek do sądu o odstąpienie przez komornika od zajęcia nieruchomości 123rf.com/profile_edwardolive
Jeżeli dłużnikowi grozi utrata nieruchomości, a ten wykorzystuje ją do prowadzenia działalności gospodarczej w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego, jest szansa na to, by komornik odstąpił od jej zajęcia. Oto co i jak należy zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na ocalenie dachu nad głową.

Spis treści

Przepisy przewidują możliwość całkowitego wyłączenia nieruchomości spod zajęcia egzekucyjnego (art. 1061 § 1 Kodeksu Postępowania Cywilnego), jeśli służy ona działalności biznesowej. Jak zaznacza mec. Paulina Iwanowicz, do wyłączenia spod egzekucji składnika majątku dłużnika może dojść jednak tylko na jego wniosek. Z takim wnioskiem dłużnik może wystąpić na każdym etapie egzekucji, dopóki rzecz nie zostanie sprzedana. Najlepiej jednak działać jak najszybciej – radzi pani ekspert. Przystępujemy więc do wspólnego pisania takiego wniosku. Od czego zacząć?

Wniosek musi przekonać sędziego. Bez tego nie masz szans

Aby wniosek był skuteczny, trzeba wykazać, że dana rzecz – w tym przypadku nieruchomość – jest dłużnikowi niezbędna do prowadzenia działalności gospodarczej.

– Nie wystarczy zatem sam fakt, że jest to składnik przedsiębiorstwa czy gospodarstwa rolnego. Musi to być rzecz „niezbędna” do jego funkcjonowania – podkreśla mec. Paulina Iwanowicz.

Zadanie to jest jednocześnie proste i trudne. Proste, bo przedsiębiorca znający swoje potrzeby, bez trudu potrafi wskazać argumenty „za”. Trudne, bo trzeba postawić się również w roli sędziego, więc także myśleć trochę jego kategoriami. Odbiorca pisma nie może mieć wątpliwości co do zastosowanej argumentacji przez wnioskodawcę. To jednak nie wszystko.

Chce zająć nieruchomość? A może wystarczy mu coś innego?

Jak zaznacza mec. Iwanowicz, autor wniosku musi w tym samym piśmie, w którym wnioskuje o odstąpienie od zajęcia konkretnej nieruchomości, wskazać inne składniki majątku, z którego komornik mógłby dokonać ściągnięcia wierzytelności. Musi to być jednak majątek wystarczający na zaspokojenie roszczenia wierzyciela. Dlatego mienie zastępcze wskazane we wniosku powinno być co najmniej takiej samej równowartości, jak mienie, które ma zostać zwolnione przez sąd – podkreśla pani ekspert.

– Zalecam, aby wniosek taki został rzetelnie uzasadniony i – o ile to możliwe – poparty stosownymi dowodami. Należy konkretnie opisać, do jakich celów wykorzystywana jest nieruchomość. Warto też zaznaczyć, że pozbawienie dłużnika własności zajętej nieruchomości będzie skutkowało niemożnością kontynuowania działalności gospodarczej, co wypełni warunek „niezbędności” tego składnika dla funkcjonowania przedsiębiorstwa – radzi mec. Paulina Iwanowicz.

Utrzymujesz rodzinę? Nie zawahaj się użyć tego argumentu

Mec. Iwanowicz zwraca uwagę na fakt, że nie bez znaczenia jest interes dłużnika w uzyskaniu zwolnienia danej rzeczy spod egzekucji. Dlatego warto zmaksymalizować swoje szanse, opisując swoją sytuację rodzinną. Ekspertka przypomina, że sąd, rozpoznając wniosek, bierze pod uwagę także społeczno-gospodarcze znaczenie działalności gospodarczej dłużnika.

– Niekiedy prowadzona przez dłużnika działalność jest wyłącznym źródłem utrzymania jego oraz jego rodziny. W takim wypadku za zwolnieniem działki spod egzekucji dodatkowo może przemawiać argument, iż pozbawienie dłużnika możliwości kontynuowania działalności narazi zarówno jego, jak i osób pozostających na jego utrzymaniu na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych – radzi mec. Paulina Iwanowicz.

Gdzie należy złożyć wniosek i ile to może kosztować?

Wniosek o wyłączenie nieruchomości spod zajęcia składamy do sądu rejonowego, który jest właściwy do rozpoznania skargi na czynności komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjne. – Czyli co do zasady będzie to sąd, przy którym działa komornik – precyzuje pani mecenas. Wniosek taki może być złożony oddzielnie bądź może zostać zawarty w skardze na czynność komornika. Wniosek o zwolnienie spod zajęcia jest wolny od opłaty, chyba że zgłoszony został w skardze na czynność komornika – opłacie podlega wtedy skarga.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komornik nie tknie twojej nieruchomości, jeśli użyjesz właściwych argumentów. Wiemy, na co warto postawić - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski