Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkursy muszą być bardziej przejrzyste - Augustin Dumay o Konkursie Wieniawskiego

Marek Zaradniak
Przewodniczącym jury XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Henryka Wieniawskiego jest Augustin Dumay
Przewodniczącym jury XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Henryka Wieniawskiego jest Augustin Dumay Łukasz Gdak
Od 9 do 22 października 2021 roku odbędzie się w Poznaniu XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. O tym, jaki będzie, mówi przewodniczący jego jury, wybitny francuski skrzypek Augustin Dumay.

Do udziału w konkursie mogą zgłaszać się skrzypkowie z całego świata urodzeni w latach 1991-2006. O tym, kto weźmie udział, zadecyduje trzyosobowe pre-jury kierowane przez Augustina Dumaya, po przesłuchaniu nadesłanych wideokaset, zabezpieczonych tak, aby nie było podejrzeń o montaż.

Do udziału w konkursie zakwalifikowanych zostanie około 50 skrzypków. Konkurs składać się będzie z trzech etapów, przy czym w drugim etapie każdy z jego uczestników wystąpi dwa razy: z recitalem, a także wykonując Symfonię koncertującą autorstwa Wolfganga Amadeusza Mozarta. W trzecim etapie dopuszczeni do niego skrzypkowie wykonają jeden z koncertów skrzypcowych autorstwa Henryka Wieniawskiego, a także jeden dowolny koncert Antonina Dvoraka, Ludwiga van Beethovena lub Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

- Celem konkursów, które są bardzo ważne dla rozwoju młodych ludzi, powinno być odkrycie muzyków opowiadających wspaniałe historie przy pomocy swego instrumentu. Konkursy nie powinny też pozostawać wyścigiem po trofea, ale odkrywać prawdziwe talenty i pomóc rozwinąć młodym artystom międzynarodową karierę. Świat się zmienia i konkursy się zmieniają, nawet jeśli zrobimy porównanie z konkursami o piętnaście lat wstecz - mówi Augustin Dumay.

I dodaje: - Dzisiaj konkursy na całym świecie są w trudnym okresie. Jeśli wejdziemy do internetu i posłuchamy, co mówią dyrygenci, szefowie orkiestr czy wirtuozi, szybko zorientujemy się, że konkursom po prostu brakuje wiarygodności. Bardzo często jest to związane z tym, że są one mało przejrzyste - twierdzi przewodniczący jury.

Zdaniem Dumaya trzeba to zmienić, co zresztą jest priorytetem skrzypka. - Dlatego też w jury znajdą się ludzie, którzy niekoniecznie są skrzypkami, ale są dyrygentami, pianistami, wiolonczelistami, szefami orkiestr czy reprezentują wytwórnie płytowe. Brak wiarygodności międzynarodowych konkursów wiąże się z tym, że w jury zasiadają profesorowie, którzy mają osobisty interes w tym, aby zagłosować na swoich własnych uczniów. To na pewno trzeba wyeliminować - twierdzi Dumay.

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski