MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kontrowersje wokół znaczka pocztowego upamiętniającego Powstanie Wielkopolskie. "Skandaliczna decyzja". Mamy odpowiedź ministerstwa!

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Ministerstwo zdecydowało, że nie sfinansuje znaczka pocztowego upamiętniającego Powstanie Wielkopolskie
Ministerstwo zdecydowało, że nie sfinansuje znaczka pocztowego upamiętniającego Powstanie Wielkopolskie ADAM JASTRZEBOWSKI
Decyzja o rezygnacji z emisji znaczka pocztowego z okazji Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, pomimo wydanej wcześniej zgody, wywołała burzę. "Skandaliczna decyzja nowego ministra" - napisał poseł Bartłomiej Wróblewski. Ministerstwo Aktywów Państwowych wyjaśnia swoją decyzję.

Planowana emisja znaczka nie dojdzie do skutku

Wielkopolska społeczność oraz sympatycy historii Polski spotkali się z nieoczekiwaną decyzją. Poczta Polska S.A., która miała wyemitować znaczek pocztowy upamiętniający Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, przekazała smutne wieści o tym, że emisja się nie odbędzie.

Decyzja ta wywołała szereg pytań o przyczyny takiej zmiany stanowiska oraz o to, jakie konsekwencje może to mieć dla pamięci o jednym z ważniejszych wydarzeń w historii Polski.

Zmiana decyzji Ministerstwa Aktywów Państwowych

Za zmianę decyzji odpowiada Ministerstwo Aktywów Państwowych, które początkowo wyraziło zgodę na emisję znaczka, by później tę decyzję odwołać. Poseł Wróblewski nie kryje swojego rozczarowania i oburzenia.

- Skandaliczna decyzja nowego ministra - napisał poznański poseł Bartłomiej Wróblewski.

Tak radykalna zmiana stanowiska wywołuje dyskusję o priorytetach w polityce pamięci narodowej oraz o tym, jak ważne wydarzenia historyczne są upamiętniane w przestrzeni publicznej.

- Warto pamiętać, że Poczta Polska upamiętniła już Powstanie Wielkopolskie z okazji obchodów 100-lecia wybuchu - w 2018 roku (zarówno na znaczku pocztowym jak i na karcie pocztowej z nadrukowanym znakiem opłaty) - odpowiada departament komunikacji Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Ministerstwo odpowiada

Ministerstwo zasugerowało, że decyzja o braku emisji znaczka podyktowana była sytuacją finansową Poczty Polskiej.

- Zmiana w planie emisji na 2024 r., zaproponowana przez Pocztę Polską, była podyktowana sytuacją finansową Spółki i poszukiwaniem oszczędności - odpowiada departament komunikacji Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Kolejnym powodem miały być wpływy środowiska filatelistów zajmujących się kolekcjonowaniem i badaniem pocztowych akcesoriów, takich jak znaczki pocztowe, koperty pierwszego dnia obiegu (FDC), całostki pocztowe, stemple oraz inne związane z pocztą walory filatelistyczne. Apelowali oni o większą różnorodność tematyczną.

- Wpływ na zakres zmian mają także sygnały ze środowisk filatelistycznych, kierowanych do Poczty Polskiej za pośrednictwem Zarządu Głównego Polskiego Związku Filatelistów. Postuluje on większą różnorodność tematyczną. Jest to więc również odpowiedź na oczekiwania kolekcjonerów, co powinno się przełożyć na zwiększenie efektywności sprzedażowej wydawnictw filatelistycznych - opowiada ministerstwo.

Wielkopolska to region pełen wyjątkowych miast. Zapytaliśmy Czytelników "Głosu Wielkopolskiego", które z nich są najpiękniejsze. Otrzymaliśmy grubo ponad sześćset odpowiedzi. W naszym subiektywnym rankingu zamieściliśmy 10 miast, które wymienialiście najczęściej. Sprawdź, kto się w nim znalazł --->Na zdjęciu Grodzisk Wielkopolski.

Oto 10 najpiękniejszych miast w Wielkopolsce. Mieszkasz tu? ...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski