MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nici z planów nowego dworca Poznań Główny? Odpowiedzialny za kolej minister twierdzi, że nie ma tak dużych pieniędzy na przebudowę

OPRAC.:
Szymon Paź
Szymon Paź
Z Poznania Głównego codziennie korzysta około 70 tys. pasażerów. Zdaniem ministra nawet gdyby ta liczba przekraczała 100 tysięcy, nie uzasadniałaby tak wielkiej inwestycji.
Z Poznania Głównego codziennie korzysta około 70 tys. pasażerów. Zdaniem ministra nawet gdyby ta liczba przekraczała 100 tysięcy, nie uzasadniałaby tak wielkiej inwestycji. Adam Jastrzębowski
Koszt nowego dworca Poznań Główny, szacowany na około 5 miliardów złotych, wydaje się być barierą nie do przeskoczenia dla obecnych władz. Ministerstwo Infrastruktury wraz z PKP PLK poddaje w wątpliwość realizację projektu, zważywszy na brak środków finansowych. Wiceminister Piotr Malepszak, w rozmowie z portalem transport-publiczny.pl, podkreśla potrzebę szerokiej analizy i zastanowienia się nad mniejszymi działaniami, które mogłyby poprawić funkcjonowanie obecnego dworca.

Spis treści

Wielkie wizje dla Poznania Głównego

W ubiegłym roku, wśród wielu pomysłów na rozwój infrastruktury kolejowej w Polsce, znalazła się koncepcja budowy nowego dworca Poznań Główny. Projekt ten, szacowany na około 5 miliardów złotych, wzbudził wiele kontrowersji, głównie ze względu na ogromne koszty, jakie miałby pochłonąć. Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury, wyraźnie zaznacza, że na obecnym etapie środki na tę inwestycję nie zostały zabezpieczone w żadnym krajowym programie finansowym.

- Nie mamy takich pieniędzy - mówi w rozmowie z portalem transport-publiczny.pl.

Malepszak podkreśla, że pomimo braku funduszy, projekt nie zostanie od razu odrzucony. Ministerstwo wraz z PKP PLK planuje przeprowadzić dokładną analizę potrzeb oraz możliwych do realizacji działań, które mogłyby usprawnić funkcjonowanie istniejącej infrastruktury bez konieczności angażowania tak znacznych środków finansowych.

Znaczenie dla miasta i regionu

Poznań Główny to kluczowy węzeł komunikacyjny w zachodniej Polsce, obsługujący dziennie blisko 70 tysięcy pasażerów. Prognozy wskazują, że liczba ta ma wzrosnąć do 93 tysięcy w roku 2050. Malepszak zauważa, że nawet jeśli liczba pasażerów przekroczyłaby 100 tysięcy, nie uzasadnia to automatycznie realizacji projektu o takiej skali.

- Nawet jeśli założymy, że w Poznaniu przekroczymy liczbę 100 tysięcy pasażerów dobowo w 2050 roku, to wciąż nie uzasadnia to tak dużej inwestycji.

Wiceminister wskazuje na potrzebę przemyślenia mniejszych inwestycji, które mogłyby znacząco poprawić przepustowość i funkcjonalność stacji, takich jak dodanie nowych peronów czy skrócenie czasu postoju pociągów.

Poszukiwanie efektywnych rozwiązań

W świetle obecnych trudności finansowych, ministerstwo oraz PKP PLK zastanawiają się nad alternatywnymi sposobami rozwoju Poznania Głównego. Malepszak sugeruje, że zamiast skupiać się na kosztownej i czasochłonnej budowie nowego dworca, warto rozważyć mniejsze projekty, które mogą przynieść szybkie i efektywne usprawnienia.

- Popatrzmy więc na mniejsze i tańsze działania, które możemy wykonać znacznie szybciej i łatwiej niż tak dużą inwestycją.

Decyzje dotyczące przyszłości Poznania Głównego nie zostały jeszcze podjęte. Wiceminister zapowiada, że każdy projekt zostanie dokładnie przeanalizowany, a wszelkie działania będą opierać się na twardych danych i symulacjach przepustowości oraz liczby pasażerów.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected] 

Bez kontroli bezpieczeństwa i limitów bagażu. Z możliwością swobodnego poruszania się po składzie i, jeśli to konieczne, pracy. Z ciągle zmieniającym się krajobrazem za oknem.

Nie tylko Praga. Tam dojedziesz w jeden dzień z Poznania poc...

Turystyczna Wielkopolska - Gniezno:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski