MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica koronacji króla Przemysła II. Zobacz, jak remontowano jego siedzibę. Miał być poznański Wawel, a powstał zamek Gargamela

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Remont i odbudowa zamku
Remont i odbudowa zamku Grzegorz Dembiński
26 czerwca rocznica koronacji króla Przemysła II.Z tej okazji przypominamy, jak remontowano jego siedzibę. Konkurs na odbudowę Zamku Królewskiego na Górze Przemysła w Poznaniu był momentem przełomowym dla zachowania dziedzictwa miasta. Wybrany projekt architekta Witolda Milewskiego, choć spotkał się z kontrowersjami, ostatecznie nadał zamkowi nowe oblicze. Zobacz zdjęcia z czasu remontu.

Rocznica koronacji króla Przemysła II. Zobacz, jak remontowano jego siedzibę

26 czerwca 1295 roku miała miejsce koronacja Przemysła II. Był on pierwszym - po ponad dwustuletniej przerwie - koronowanym władcą Polski.

Z okazji rocznicy o godz. 16 w Katedrze Poznańskiej zaplanowano spotkanie przedstawicieli Muzeum Narodowego w Poznaniu przed płytą epitafijną Przemysła II i Ryksy - prawdopodobnym miejscem pochówku króla, a następnie o godzinie 18 w kinie Apollo premierę filmu "Zamek Królewski w mieście stołecznym Poznaniu", w którym można zobaczyć m.in. inscenizację koronacji Przemysła II na króla Polski przez arcybiskupa Jakuba Świnkę, scenę ustanowienia białego orła jako znaku królestwa, komputerowe animacje wizerunków siedziby królewskiej pomiędzy XII a XVIII wiekiem oraz pierwszy hołd krzyżacki przed królem Polski.

- Muzeum Narodowe w Poznaniu poczuwa się do szczególnej troski o dziedzictwo, które pozostawił po sobie Przemysł II. Powodem tego jest fakt, że jeden z naszych oddziałów - Muzeum Sztuk Użytkowych - mieści się w dawnej siedzibie króla - przyznaje Paweł Oses z Muzeum Narodowego.

Siedzibą Przemysła II był właśnie poznański zamek. Z okazji rocznicy koronacji przypominamy zdjęcia z jego odbudowy:

Zamek na Górze Przemysła od początku wzbudzał kontrowersje. Niektórzy sprzeciwiali się powstaniu budynku, twierdząc, że taka budowla jest kiczowata i może narazić Poznań na pośmiewisko. Plan został jednak zrealizowany, a dziś możemy zwiedzać Zamek i znajdujące się w nim Muzeum Sztuk Użytkowych.

Inicjatywa odbudowy zamku

Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu, działający od 2002 roku, postawił sobie za cel przywrócenie miastu jednego z jego najcenniejszych zabytków. Idea ta zyskała szerokie wsparcie organizacji społecznych oraz związków twórczych, co świadczy o głębokim przywiązaniu mieszkańców Poznania do ich lokalnej historii i kultury.

12 maja 2003 roku, po wielu miesiącach oczekiwania, ogłoszono zwycięzcę konkursu na koncepcję odbudowy. Projekt Witolda Milewskiego wyróżniał się silnym nawiązaniem do architektury dawnej, co od początku budziło emocje i dyskusje.

Mimo kontrowersji, projekt został zaakceptowany do realizacji.

Finansowanie i budowa

Realizacja projektu odbudowy Zamku Królewskiego na Górze Przemysła była możliwa dzięki znaczącemu wsparciu finansowemu. Główne źródła finansowania to dotacje Urzędu Miasta Poznania, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Budowa rozpoczęła się 20 grudnia 2010 roku, a jej ukończenie w 2013 roku i połączenie nowego gmachu z historycznym budynkiem Raczyńskiego, odbudowanym już w 1965 roku, było ważnym momentem dla Poznania.

Nowe życie zamku

26 czerwca 2016 roku mieszkańcy Poznania i turyści zyskali dostęp do części założenia zamkowego, w tym do Sal Przemysła oraz do wież z tarasami widokowymi. Był to pierwszy etap udostępniania zamku szerokiej publiczności.

Od 26 marca 2017 roku Zamek Królewski na Górze Przemysła jest dostępny w całości. Na czterech kondygnacjach założenia zorganizowano ekspozycję stałą Muzeum Sztuk Użytkowych, która przyciąga zarówno miłośników historii, jak i sztuki.

Remont i odbudowa zamku

Rocznica koronacji króla Przemysła II. Zobacz, jak remontowa...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski