Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: "Godziny dla seniorów" w sklepach zostały zniesione

MIKO
Seniorzy po 65. roku życia mogli robić zakupy przez cały dzień, ale 2 godziny - od 10 do 12 - były tylko im dedykowane. Sklepy były w tym czasie zamknięte dla klientów z innych grup wiekowych.
Seniorzy po 65. roku życia mogli robić zakupy przez cały dzień, ale 2 godziny - od 10 do 12 - były tylko im dedykowane. Sklepy były w tym czasie zamknięte dla klientów z innych grup wiekowych. Pixabay
Z powodu największego ryzyka zakażenia się koronawirusem, na które narażeni są seniorzy z racji swego wieku i chorób współistniejących, przez dłuższy czas byli oni uprzywilejowanymi klientami sklepów. Jako jedyna grupa mogli robić zakupy w wyznaczonych tylko dla nich godzinach. Okazało się jednak w praktyce, że niewiele osób uprawnionych z tego korzystało, a sklepy skarżyły się na zamieszanie i konflikty. Od 4 maja "godziny dla seniorów" przestały obowiązywać.

Godziny dla seniorów obowiązywały przez ponad miesiąc. Wprowadzono je w życie 31 marca, by podczas rozwijającej się epidemii koronawirusa ochronić seniorów, a więc najbardziej narażoną na zakażenie koronawirusem grupę społeczną przed kontaktem z innymi.

Czytaj też: Ile może dorobić emeryt 2020 lub rencista - na co muszą uważać?

Przez pierwsze trzy tygodnie zakupy w sklepach w wyznaczonych godzinach - od 10 do 12 - mogły robić wyłącznie osoby starsze po 65. roku życia. Od 20 kwietnia wprowadzono modyfikację tego przepisu - godziny dla seniorów obowiązywały tylko od poniedziałku do piątku, zostały zlikwidowane w weekendy.

Sprawdź też:

Od 4 maja, zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Rady Ministrów, godziny dla seniorów zostały całkowicie zniesione.

Czytaj również: Co z ważnością orzeczeń lekarskich ZUS podczas epidemii?

O zmiany w godzinach dla seniorów apelowały wcześniej organizacje branżowe nazywając to rozwiązanie niepraktycznym, paraliżującym funkcjonowanie handlu, a także konfliktogennym.

Czytaj więcej: Emerytura z ZUS dla stulatka. Świadczenie dla stulatka. Ile wynosi wyjątkowa emerytura 100-latka, jak się o nią ubiegać?

W praktyce rzeczywiście było ono często krytykowane przez klientów sklepu, pracowników handlu, a nawet samych seniorów, którzy i tak robili zakupy w innych niż wyznaczone godzinach.

ZOBACZ TEŻ:

Członkowie Komisji Pracy Business Centre Club stworzyli listę 15 najbardziej poszukiwanych zawodów. Nie wszystkie z nich wymagają doświadczenia. Osoby, które przez epidemię COVID-19 straciły pracę w gastronomii, handlu czy usługach, mogą spróbować swoich sił na innych, popularnych stanowiskach. Oto lista 15 zawodów, w których jest praca.

15 najbardziej poszukiwanych zawodów w czasach epidemii COVID-19

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski