Koszykówka: Biofarm wygrywa i czeka już na wrocławian

Pierwsze ćwierćfinałowe mecze w I lidze koszykarek zakończyły się wygranymi naszych drużyn. Większe problemy miały poznańskie akademiczki, ale ich zwycięstwo też nie podlegało dyskusji. Zwycięstwo odnieśli też koszykarze Biofarmu Basket Poznań.

Piotr Wieloch znów był najskuteczniejszym graczem Biofarmu Basket w niedzielnym meczu z AZS AWF Katowice ©Fot. Adrian Wykrota

Początek spotkania z Liderem to z obu stron badanie przeciwnika oraz brak skuteczności. Od stanu 3:3 w 5 min koszykarki z Poznania podkręciły tempo. Bardzo ważne dla przebiegu całego spotkania były trzy celne rzuty za trzy punkty Elżbiety Giedrojć w przeciągu dwóch minut. Od tego czasu dzięki prowadzeniu akademiczki zaczęły grać na luzie punktując rywalki.

Druga kwarta wyglądała bardzo podobnie do pierwszej odsłony, świetnie w tej części spotkania zagrały Iwona Płóciennik oraz Aleksandra Pietraszek. Trzecia była z kolei pokazem możliwości akademiczek. Brylowały w niej kapitan zespołu Kinga Woźniak oraz Daria Marciniak (która zdominowała w tym meczu walkę pod koszem, zbierając 23 piłki), rozstrzygając ostatecznie losy całego meczu. Czwarta kwarta była właściwie formalnością. Trener Ryszard Barański wpuścił na boisko więc rezerwowy skład.
    Enea AZS realizowała w tym meczu założenia taktyczne, wywierając presję na koszykarki z Pruszkowa oraz właściwie wyłączając z gry najlepszą z nich – Annę Dąbek. Drugie spotkanie odbędzie się w Pruszkowie, 9 kwietnia o godz. 13.

– Pierwsze minuty były dość nerwowe, nie mogłyśmy przez jakiś czas zdobyć punktów, przeciwniczki również miały z tym problem. Kiedy padł pierwszy kosz nasza „maszyna” ruszyła. W pierwszej połowie zagraliśmy bardzo dobrze w obronie, Lider zdobył zaledwie 16 pkt przy naszych 34. W trzeciej kwarcie już tylko potwierdziłyśmy swoją przewagę, i reszta meczu była już pod kontrolą – przyznała Kinga Woźniak, kapitan poznanianek.

W Ostrowie natomiast na sensację zanosiło się tylko po pierwszej kwarcie. W drugiej ostrowianki włączyły jednak piąty bieg i szybko dały do zrozumienia płocczankom, że wrócą do domu w minorowych nastrojach. Tradycyjnie już motorem napędowym Ostrovii była najskuteczniejsza w zespole Monika Jasnowska.

Z kolei w I lidze koszykarzy rozegrano ostatnią kolejkę rundy zasadniczej. Biofarm Basket pokonał zamykający ligową tabelę AZS AWF Katowice i do fazy play-out przystąpi z dwunastego miejsca. Poznaniacy zagrają więc ze Śląskiem Wrocław.

I liga koszykarek (I runda play-off)
    Enea AZS Poznań – Lider Pruszków 69:50 (19:8, 15:8, 25:15, 10:19) najwięcej punktów dla Enei AZS: Marciniak 17, Woźniak 16. Stan rywalizacji: 1:0. Ostrovia – Mon-Pol Płock 81:46 (19:20, 18:6, 18:9, 26:11) najwięcej punktów dla Ostrovii: Jasnowska 17, Cebulska 12. Stan rywalizacji: 1:0.
    Turnieje ćwierćfnałowe MP koszykarek do lat 18: (grupa I) SKS 12 Warszawa – Ostrovia 70:64, Ostrovia – Stal Stalowa Wola 86:46, awans: SKS 12 i VBW GTK Gdynia, (grupa II) MUKS Poznań – Orlik Biała Podlaska 83:36, MUKS – Enea AZS PWSZ Gorzów 53:95, awans: Enea AZS PWSZ i MUKS WSG Supravis Bydgoszcz, (grupa IV) Trójka Żyrardów – Enea AZS Poznań 90:43, Multis Pabianice – Enea AZS Poznań 26:90, awans: Trójka i Enea AZS Poznań.
    Pozostałe wyniki: ŁKS SMS Łódź – AZS Uniwersytet Gdański 80:57 (1:0), AZS Uniwersytet Warszawski – Korona Kraków 47:50 (0:1).
    I liga koszykarzy: Biofarm Basket Poznań – AZS AWF Katowice 83:65 (26:15, 18:22, 22:15, 17:13) najwięcej dla Biofarmu: Kurpisz 17, Wieloch 17. II liga koszykarzy: (II runda play-off) Asseco II Gdynia – Rawia Rawag Rawicz 66:72 (stan rywalizacji 0:1), Polonia Leszno – Decka Pelplin 94:33 (1:0).