Koszykówka: Biofarm wygrywa i czeka już na wrocławian

Piotr Wieloch znów był najskuteczniejszym graczem Biofarmu Basket w niedzielnym meczu z AZS AWF Katowice Fot. Adrian Wykrota
Pierwsze ćwierćfinałowe mecze w I lidze koszykarek zakończyły się wygranymi naszych drużyn. Większe problemy miały poznańskie akademiczki, ale ich zwycięstwo też nie podlegało dyskusji. Zwycięstwo odnieśli też koszykarze Biofarmu Basket Poznań.

Początek spotkania z Liderem to z obu stron badanie przeciwnika oraz brak skuteczności. Od stanu 3:3 w 5 min koszykarki z Poznania podkręciły tempo. Bardzo ważne dla przebiegu całego spotkania były trzy celne rzuty za trzy punkty Elżbiety Giedrojć w przeciągu dwóch minut. Od tego czasu dzięki prowadzeniu akademiczki zaczęły grać na luzie punktując rywalki.

Druga kwarta wyglądała bardzo podobnie do pierwszej odsłony, świetnie w tej części spotkania zagrały Iwona Płóciennik oraz Aleksandra Pietraszek. Trzecia była z kolei pokazem możliwości akademiczek. Brylowały w niej kapitan zespołu Kinga Woźniak oraz Daria Marciniak (która zdominowała w tym meczu walkę pod koszem, zbierając 23 piłki), rozstrzygając ostatecznie losy całego meczu. Czwarta kwarta była właściwie formalnością. Trener Ryszard Barański wpuścił na boisko więc rezerwowy skład.
Enea AZS realizowała w tym meczu założenia taktyczne, wywierając presję na koszykarki z Pruszkowa oraz właściwie wyłączając z gry najlepszą z nich – Annę Dąbek. Drugie spotkanie odbędzie się w Pruszkowie, 9 kwietnia o godz. 13.

– Pierwsze minuty były dość nerwowe, nie mogłyśmy przez jakiś czas zdobyć punktów, przeciwniczki również miały z tym problem. Kiedy padł pierwszy kosz nasza „maszyna” ruszyła. W pierwszej połowie zagraliśmy bardzo dobrze w obronie, Lider zdobył zaledwie 16 pkt przy naszych 34. W trzeciej kwarcie już tylko potwierdziłyśmy swoją przewagę, i reszta meczu była już pod kontrolą – przyznała Kinga Woźniak, kapitan poznanianek.

W Ostrowie natomiast na sensację zanosiło się tylko po pierwszej kwarcie. W drugiej ostrowianki włączyły jednak piąty bieg i szybko dały do zrozumienia płocczankom, że wrócą do domu w minorowych nastrojach. Tradycyjnie już motorem napędowym Ostrovii była najskuteczniejsza w zespole Monika Jasnowska.

Z kolei w I lidze koszykarzy rozegrano ostatnią kolejkę rundy zasadniczej. Biofarm Basket pokonał zamykający ligową tabelę AZS AWF Katowice i do fazy play-out przystąpi z dwunastego miejsca. Poznaniacy zagrają więc ze Śląskiem Wrocław.

I liga koszykarek (I runda play-off)
Enea AZS Poznań – Lider Pruszków 69:50 (19:8, 15:8, 25:15, 10:19) najwięcej punktów dla Enei AZS: Marciniak 17, Woźniak 16. Stan rywalizacji: 1:0. Ostrovia – Mon-Pol Płock 81:46 (19:20, 18:6, 18:9, 26:11) najwięcej punktów dla Ostrovii: Jasnowska 17, Cebulska 12. Stan rywalizacji: 1:0.
Turnieje ćwierćfnałowe MP koszykarek do lat 18: (grupa I) SKS 12 Warszawa – Ostrovia 70:64, Ostrovia – Stal Stalowa Wola 86:46, awans: SKS 12 i VBW GTK Gdynia, (grupa II) MUKS Poznań – Orlik Biała Podlaska 83:36, MUKS – Enea AZS PWSZ Gorzów 53:95, awans: Enea AZS PWSZ i MUKS WSG Supravis Bydgoszcz, (grupa IV) Trójka Żyrardów – Enea AZS Poznań 90:43, Multis Pabianice – Enea AZS Poznań 26:90, awans: Trójka i Enea AZS Poznań.
Pozostałe wyniki: ŁKS SMS Łódź – AZS Uniwersytet Gdański 80:57 (1:0), AZS Uniwersytet Warszawski – Korona Kraków 47:50 (0:1).
I liga koszykarzy: Biofarm Basket Poznań – AZS AWF Katowice 83:65 (26:15, 18:22, 22:15, 17:13) najwięcej dla Biofarmu: Kurpisz 17, Wieloch 17. II liga koszykarzy: (II runda play-off) Asseco II Gdynia – Rawia Rawag Rawicz 66:72 (stan rywalizacji 0:1), Polonia Leszno – Decka Pelplin 94:33 (1:0).