Koszykówka: Porażki Stali i Biofarmu Basket

Koszykarze Stali po wygranej w Lublinie wczoraj musieli przełknąć gorzką pigułkę Fot. Archiwum Głosu Wlkp.
Powrót koszykarskiej ekstraklasy do Ostrowa, ale w kaliskim wydaniu (mecz odbył się w Kalisz Arenie), nie był taki jak wymarzyli to sobie kibice Stalówki. Podopieczni Zorana Sretenovica otrzymali bowiem surową lekcję Basketu od odzyskującego dawny blask Anwilu Włocławek.

W pierwszej kwarcie przewaga gości nie była jeszcze miażdżąca. W kolejnej jednak obrona Stali była już dziurawa jak szwajcarski ser. Przyjezdni zdobyli aż 30 punktów. W ofensywie szalał Chamberlain Oguchi i ostrowianie mimo podwajania tego zawodnika i zmiany defensywy nie byli w stanie zatrzymać włocławskiej nawałnicy.

W szeregach gospodarzy najlepiej spisywał się Darrius Garrett. Dobre zawody rozegrał też Marcin Sroka. Niestety znów zawiedli kluczowi gracze Stali w poprzednim sezonie, czyli Adrian Suliński i Wojciech Pisarczyk.

W ubiegłym sezonie w finale I ligi koszykówki sosnowiczanki dwukrotnie przegrały z MUKS Poznań i zakończyły sezon na drugim miejscu. W pierwszym starciu beniaminków już w Tauron Basket Lidze na swoim terenie przyszedł czas na rewanż.
Od początku mecz kontrolowała ekipa JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec. Równa zespołowa gra całej drużyny zaowocowała wysokim prowadzeniem do przerwy 40:21. W tym okresie grę zdominowały amerykańskie zawodniczki. Po stronie JASek dobre zawody rozegrały Sutherland oraz McCallum, znakomicie rozgrywała Swanier. Swoje dołożyły Dąbkowska oraz Bekasiewicz. Krótką, ale dobrą zmianę dała również Dobrowolska. W drużynie z Poznania znakomicie w obronie grała Robertson–Warren. Przed laty w NBA przy blokach legendarnego Dikembe Mutombo powstało hasło „not in my house”. Obronę Robertson–Warren można podsumować podobnym hasłem. Cztery bloki w jednej połowie meczu robią wrażenie.

Jednak o dalszym przebiegu meczu zdecydowały szybkie cztery faule Barbary Skowronek popełnione w pierwszej połowie. Odbiło się to na wyniku w kolejnej części meczu. Podstawowa wysoka MUKSu dużo czasu spędziła na ławce rezerwowych. Wykorzystały to w dalszej części meczu Sutherland oraz Dąbkowska. Drużyna JAS kontrolowała przez całą drugą połowę wynik meczu. Utrzymywała ponad 10-ciopunktową przewagę. Ostatecznie pojedynek beniaminków zakończył się zasłużoną wygraną JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec 68:55. Tym samym MUKS ma wciąż jedną wygraną na koncie.

Z kolei w I lidze koszykarek kolejne zwycięstwo po emocjonującym meczu odniosły ostrowianki. Podopieczne Andrzeja Kowalczyka pozostają niepokonane w rozgrywkach i są ich liderem. Miano niepokonanych podtrzymały również w piątek koszykarki Enei AZS Poznań, wygrywając na wyjeździe z X-DemonemTęczą Leszno. Rywalki wciąż mają same porażki na koncie.

Zwycięstwo dopisały sobie wreszcie koszykarki MUKS II Poznań, choć czwartą kwartę rozegrały w skandalicznym stylu, mimo że chwilę wcześniej rozgromiły rywalki z Łodzi 13:4.

TBL: BM Slam Stal Ostrów –Anwil Włocławek 61:85 (15:20, 13:30, 16:16, 17:19)
Stal: Garrett 21, Sroka 14, Millage 9, Delaney 7, Ochońko 5, Suliński 4, Karczmarzyk 1, Pisarczyk 0, Zębski 0.
Anwil: Oguchi 25, Jelinek 15, Tomaszek 12, Dmitriew 11, Stelmach 8, Łączyński 8, Kukiełka 4, Skibniewski 2, Looby 0.
TBLK: JAS FBG Sosnowiec – MUKS Poznań 68:55 (22:11, 18:10, 16:18, 12:16)
JAS FBG: Sutherland 23, Dąbkowska 14, McCallum 11, Swanier 10, Dobrowolska 9, Bekasiewicz 1, Kaczor 0, Głocka 0, Kosałka 0, Rozwadowska 0, Antczak 0.
MUKS: Robertson-Warren 18, Idziorek 10, Taylor 8, Skobel 6, Skowronek 4, Dziwińska 3, Durak 2, Siemienas 2, Drop 2.
Iliga koszykarzy:Znicz Basket Pruszków – BiofarmBasket Poznań 56:50 (14:17, 11:11, 13:13, 18:9) Najwięcej dla Biofarmu:Smorawiński 12, Szymczak 10, Frąckowiak 9.
Iliga koszykarek: MUKS II Poznań – AZS Uniwersytet Łódzki 53:49 (16:11, 16:13, 13:4, 8:21)Najwięcej dla MUKS: Szloser 10, Klatt 9, Olszewska 8. Ostrovia – Basket Aleksandrów Łódzki 73:69 (14:12, 18:17, 26:13, 15:27) Najwięcej dla Ostrovii: Motyl 25, Stelmach 18, Jasnowska 13.