MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Brzekińcu - OSP Brzekiniec

RED
Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna Brzekiniec
Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna Brzekiniec OSP Brzekiniec
Jak donoszą kroniki, pomysł powołania Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzekińcu narodził się 20 kwietnia 1947 roku.

Jednostka została utworzona staraniem mieszkańców Brzekińca i ówczesnego sołtysa wsi, Franciszka Wojtycy. OSP założono na zebraniu wiejskim, wybierając jednocześnie jej zarząd w składzie:
Prezes - Franciszek Wojtyca
Naczelnik - Aleksander Mroziński
Gospodarz - Józef Czyżykowski

Na początku OSP w Brzekińcu liczyła 18 członków, a cały sprzęt będący na wyposażeniu jednostki znajdował się w gospodarstwie sołtysa. Wszystko zmieniło się, gdy w 1952 roku we wsi powstało Państwowe Gospodarstwo Rolne. Od tej chwili Ochotnicza Straż Pożarna przekształcona została w Zakładową Straż Pożarną, a całe wyposażenie i sprzęt jednostki przekazany został do Zakładu Rolnego Brzekiniec.

W 1980 r. strażacy złożyli wniosek do Dyrekcji Kombinatu PGR Budzyń o budowę remizy wraz ze świetlicą. W tym czasie prezesem jednostki był Kazimierz Łukaszewski, naczelnikiem Leonard Kędzierski, a gospodarzem Ludwik Soloch. Dyrekcja Kombinatu przychyliła się do prośby i podjęła decyzję o budowie remizy i świetlicy. Obiekt został przekazany do użytku w drugiej połowie 1982 roku.

Na 50-lecie powstania jednostki, w dowód uznania społeczeństwa strażacy otrzymali sztandar. Związek Ochotniczych Straży Pożarnych w Warszawie nadał im natomiast „Srebrny Medal za zasługi dla pożarnictwa”.

Po likwidacji Państwowych Gospodarstw Rolnych, jednostkę OSP wraz z całym wyposażeniem i budynkami „przejęła” gmina Budzyń. Pierwszym zakupem, jakiego dokonano po przekazaniu jednostki gminie, był lekki samochód pożarniczy marki „Żuk”. W następnych latach zostały poczynione starania o zakup lepszego sprzętu przeciwpożarowego - w tym samochodu lekkiego marki „Ford”.

Jednostka OSP Brzekiniec co roku bierze udział w różnego rodzaju imprezach organizowanych przez samorząd oraz kościół. Druhowie biorą czynny udział w szkoleniach, obozach dla młodzieżowych drużyn pożarniczych, w zawodach sportowo – pożarniczych, akcjach charytatywnych oraz w czynach społecznych.

W chwili obecnej remiza wraz ze świetlicą wiejską przechodzi modernizację i zostanie przekazana do użytku w drugiej połowie 2018 roku podczas obchodów 70-lecia powstania OSP.

Obecnie jednostka liczy 20 członków czynnych, a w skład zarządu wchodzą:
Prezes – Ludwik Soloch
Naczelnik – Czesław Należyty
Gospodarz – Jerzy Koszny
Skarbnik – Tomasz Grzeczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski