Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Obrze - OSP Obra

RED
Kronika OSP w Wielkopolsce: OSP Obra
Kronika OSP w Wielkopolsce: OSP Obra OSP Obra
W Obrze walkę z pożarami podejmowano już od dawien dawna. W końcu XIX wieku Obra posiadała sikawkę z konnym zaprzęgiem. Pierwsza „sikwiarnia” znajdowała się u zbiegu ulic Powstańców Wielkopolskich i Szkolnej, w miejscu, w którym obecnie jest figura Matki Boskiej.

W 1905 roku sołtys Józef Kiełczyński kupił nowszej generacji sikawkę, która przetrwała do dziś. Strażacy już z niej nie korzystają, zdobi ona ogrody przy klasztorze. Ówczesny sołtys był wtedy odpowiedzialny za ochronę od pożaru - wyznaczał gospodarzy z końmi do sikawki i beczki z wodą. Sygnałem zbiórek do ćwiczeń i w razie pożaru był dźwięk trąbki. Na początku XX wieku wybudowano w Obrze nową remizę, w centrum wioski, przy „gminnym domu”.

Rok 1926 to historyczna data, wtedy powstała w Obrze Ochotnicza Straż Pożarna. Założycielami byli: Józef Buczkowski, Bolesław Gertner, Walenty Łojek i Mikołaj Miśko. Głównymi działaniami organizacji było zwalczanie pożarów oraz kontrola posesji i sprzętu przeciwpożarniczego. Zagrożenia i ćwiczenia sygnalizowane były dźwiękiem trąbek, które zlokalizowane były w trzech punktach wioski.

Oprócz tych działań OSP dbała także o rozwój kulturalny, poprzez wystawanie sztuk teatralnych, a także organizacje zabaw oraz siwka wielkanocnego - który jest nieprzerwanie organizowany aż do dziś. Po wyzwoleniu z okupacji w 1945 roku straż została reaktywowana. W 1947 roku pojawiły się mundury dla ówczesnego prezesa Franciszka Kani. Rok później w Obrze pojawiła się pierwsza motopompa. W 1957 roku po raz pierwszy rozległ się dźwięk elektronicznej syreny. 11 lat później, rozpoczęto z kolei budowę nowych garaży dla samochodów, niedaleko Wiejskiego Domu Kultury. Remiza stoi tutaj do dziś.

Ponieważ kroniki uległy spaleniu podczas pożaru u byłego prezesa Franciszka Kani, o historii obrzańskiej OSP można dowiedzieć się z książek, gazet oraz rozmów z najstarszymi członkami jednostki, jak np. z Witoldem Pewniakiem, który do straży należy od roku 1953.

W 1989 roku nastąpiła pierwsza rozbudowa garażu o boks dla samochodu bojowego. W 1995 roku jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2009 ruszył kolejny proces rozbudowy remizy. Jej całkowita modernizacja zakończyła się w 2012 roku.

Obecnie jednostka liczy 75 członków, z czego 66 zwyczajnych, w tym 11 kobiet oraz 7 członków honorowych. Posiada ona również dwie drużyny młodzieżowe.

OSP Obra jest w grupie biorących najczęściej udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych na terenie powiatu wolsztyńskiego. Uprawnionych do działań jest 26 strażaków, którzy posiadają odpowiednie wyszkolenie.

Straż w Obrze ściśle współpracuje także z lokalnymi organizacjami, m.in.: radą sołecką, Kołem Gospodyń Wiejskich, Klubem Znicz, PZW, Nadleśnictwem oraz parafią. Mieszkańcy darzą członków OSP dużym szacunkiem i zaufaniem, zawsze mogą na nich liczyć.

W skład obecnego zarządu wchodzą:
prezes - Rafał Smerdka
naczelnik - Szymon Tomys
zastępca naczelnika - Hanna Nowacka
skarbnik - Dominik Klupsz
sekretarz - Kamila Prządka
gospodarz - Sławomir Orwat
członkowie zarządu - Paweł Trawiński, Andrzej Adam i Krystian Chudziński

OSP Obra
Ul. Cmentarna 6
64-211 Obra
Tel. 600 239 488

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski