Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krotoszyn: 3 miesiące więzienia dla mężczyzny, który na targowisku zabijał karpie za pomocą gilotyny [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wiesław Zdobylak
Sąd Rejonowy w Krotoszynie skazał na 3 miesiące więzienia Wojciecha Cz. z Rozdrażewa. Mężczyzna za pomocą gilotyny zabijał karpie na targowisku.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Sąd Rejonowy w Krotoszynie skazał na 3 miesiące więzienia Wojciecha Cz. z Rozdrażewa. Mężczyzna za pomocą gilotyny zabijał karpie na targowisku.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Wiesław Zdobylak
Sąd Rejonowy w Krotoszynie skazał na 3 miesiące więzienia Wojciecha Cz. z Rozdrażewa. Mężczyzna za pomocą gilotyny zabijał karpie na targowisku.

Wojciech Cz. musi zapłacić nawiązki na rzecz Towarzystwa Ochrony nad Zwierzętami w Krotoszynie w kwocie 1800 zł oraz na rzecz Międzynarodowego Ruchu na Rzecz Zwierząt Viva! w wysokości 1700 zł.

Proces mężczyzny w Sądzie Rejonowym w Krotoszynie trwał zaledwie 1,5 godziny. Rozprawa, której przewodniczyła sędzia Dorota Wojtkowiak-Mielicka, wzbudziła ogromne zainteresowanie mediów – na sali rozpraw było aż 8 ekip telewizyjnych.

Przedmiotem rozprawy była sprawa zabijania za pomocą gilotyny i bez ogłuszenia karpi na krotoszyńskim targowisku w dniach 11 i 15 grudnia ubiegłego roku. Oskarżony Wojciech Cz. robił to publicznie, nie korzystając z kotary i nie zważając na obecność dzieci w pobliżu swojego stoiska. Został nagrany przez przypadkowego przechodnia, który przesłał materiał filmowy do Międzynarodowego Ruchu na Rzecz Zwierząt Viva!, który z kolei nagłośnił sprawę w ogólnopolskich mediach.

Czytaj też: Wilki pod Poznaniem. Fotopułapka nagrała całą watahę! Co zrobić, jeśli je spotkamy? [WIDEO]

Według prokuratury oskarżony zabił ze szczególnym okrucieństwem co najmniej kilkadziesiąt ryb, za co domagano się kary 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz zapłacenia nawiązki w wysokości 1500 zł na rzecz organizacji zajmujących się opieką nad zwierzętami.

Proces mężczyzny, który na targowisku zabijał karpie za pomocą gilotyny:

Oskarżony Wojciech Cz. przyznał się do winy i wyjaśnił, że karpie zabijał gilotyną bez ogłuszenia na wyraźne prośby klientów, którzy cenią sobie mięso ryb zabitych w ten sposób. Dużą rolę odgrywał też czas: klientów było sporo, a czasu na zabicie karpia mało.

– Nie wiedziałem, że ryby trzeba ogłuszyć i nie wolno ich zabijać na widoku publicznym - wyjaśniał Wojciech Cz., choć przyznał, że wcześniej, przy innych okazjach, ogłuszał ryby pałką.
Jego wyjaśnieniom nie dali wiary ani prokurator, ani oskarżycielka publiczna, które uznały, że jest mało prawdopodobne, by emerytowany rolnik nie wiedział, jak powinno zabijać się zwierzęta, w tym ryby, zwłaszcza że handluje nimi od 5 lat. Oskarżony nie wiedział także, czy wcześniej używał już gilotyny.

Po odtworzeniu nagrania sąd udzielił głosu stronom. Prokurator uznała, że zeznania oskarżonego były niespójne, ale jego wina nie ulega żadnej wątpliwości. Z kolei oskarżyciel posiłkowy, mecenas Katarzyna Topczewska, uznała, że oskarżony piłował i miażdżył głowy rybom za pomocą tępej gilotyny w międzyczasie prowadząc wesołą rozmowę z sąsiadami, co jest szczególnie oburzające.

– To postępowanie jest precedensowe, bo po raz pierwszy dotyczy ryb. Dlatego domagam się dla oskarżonego 1 roku pozbawienia wolności, zakazu prowadzenia działalności gospodarczej związanej z hodowlą zwierząt na 4 lata i 3 tys. zł nawiązki na rzecz organizacji zajmujących się ochroną zwierząt - zaznaczała.

ZOBACZ FILM OPUBLIKOWANY NA FB - UWAGA, DRASTYCZNE SCENY

Wojciech Cz. poprosił sąd o uniewinnienie, wskazując, że zapłacił już pewne sumy dla organizacji ekologicznych. Karę więzienia uznał za zbyt surową. - To nie było szczególne okrucieństwo. To raczej pałka i obcięcie głowy zasługuje na to miano – powiedział w ostatnim zdaniu.

Wojciech Cz. został skazany na 3 miesiące bezwzględnego więzienia (był już wcześniej karany) oraz wysokie kary finansowe. W ustnych motywach wyroku sędzia uznała, że mieliśmy bez wątpienia do czynienia ze znęcaniem się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem, a skazany jako rolnik powinien wiedzieć, że powszechnie obowiązuje przepis o ogłuszaniu zwierząt przed uśmierceniem.

Wyrok jest nieprawomocny. Oskarżyciel pomocniczy zapowiedział apelację od wyroku.

Źródło - Krotoszyn Nasze Miasto: 3 miesiące więzienia dla mężczyzny, który na targowisku zabijał karpie za pomocą gilotyny

Zobacz też:

- W hodowli karpi przy ul. Niestachowskiej panuje straszny tumult. To przekracza ludzkie pojęcie. Żadna osoba nie ma ze sobą wiadra, wszyscy z woreczkami foliowymi - alarmuje poznaniak, który w sobotę zorganizował specjalną akcję.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań: Hodowla karpi przy ul. Niestachowskiej: "To przekrac...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski