Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Hołowczyc radzi, jak podróżować z dzieckiem i dużym bagażem

Redakcja
Krzysztof Hołowczyc radzi
Krzysztof Hołowczyc radzi A. Szozda
Druga część naszego wakacyjnego serialu poświęcona jest pakowaniu bagażu przed wyjazdem i przewożeniu dzieci, które do 12. roku życia muszą podróżować w specjalnych fotelikach. Cennych rad udziela nasz ekspert, kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc.

Bagaż w samochodzie to wbrew pozorom bardzo ważny element, który wpływa nie tylko na komfort podróży, ale także na bezpieczeństwo jazdy. Jeżeli jest nieprawidłowo przewożony, np. ciężka waliza leży sobie na tylnym siedzeniu, może stworzyć poważne zagrożenie. Nie ma problemu, dopóki jedziemy płynnie i spokojnie, ale na drodze zdarzają się trudne sytuacje, gdy trzeba gwałtownie przyhamować, coś ominąć, a czasem może się także nam przytrafić jakaś kolizja. Wówczas, gdy jesteśmy zapięci w pasach i chronią nas poduszki powietrzne, mamy szanse wyjść z opresji bez szwanku, jednak rozpędzony ciężki przedmiot, taki jak niezabezpieczony bagaż, może wyrządzić nam poważną krzywdę. Dlatego ciężkie torby i walizy najlepiej przewozić w bagażniku.

Najpierw ciężkie
Starajmy się też układać najcięższe walizy niżej, tak aby również środek ciężkości znajdował się jak najniżej. To niezwykle ważne ze względu na zachowanie się samochodu podczas jazdy, który po prostu będzie się lepiej prowadził na zakrętach.

Solidnie przymocuj
Jeżeli używamy bagażnika dachowego, także w wersji zamkniętej, ładunek musi zostać starannie przymocowany, tak aby się nie przemieszczał w czasie jazdy. W innym wypadku może dojść nawet do zerwania bagażnika.

Nie przesadzaj z bagażem
Nie należy także przesadzać z ilością bagażu, który zabieramy. Często obserwuję, że niektóre samochody są już tak załadowane, że zawieszenie jest maksymalnie obniżone. Wtedy łatwo jest je uszkodzić, co może okazać się bardzo kosztowne. Pamiętajmy więc, że nie podróżujemy "dostawczakiem" lub ciężarówką.

Podróż z rowerem
W ostatnich latach modne stało się podróżowanie z rowerami, które po dotarciu na miejsce ułatwiają zwiedzanie okolicy i pozwalają na tzw. czynny wypoczynek. Biorąc pod uwagę, że na rynku mamy do wyboru wiele specjalnych mocowań i bagażników rowerowych, ich transport nie jest jakimś poważnym utrudnieniem. Musimy mieć jednak świadomość, że opór powietrza, jaki wytwarzają przewożone rowery, rośnie proporcjonalnie do prędkości, z jaką porusza się samochód. W takim przypadku nie da się zbyt szybko jechać, bo wpływa to niekorzystnie na aerodynamikę samochodu, a poza tym wzrasta zużycie paliwa.

Przydatne nowości
Dobrym rozwiązaniem są coraz powszechniej stosowane bagażniki umieszczone w tylnej części samochodu, co skutecznie eliminuje, a przynajmniej ogranicza zawirowania powietrza utrudniające jazdę samochodem. Należy przy tym pamiętać, że tablica rejestracyjna samochodu musi być widoczna, bo w przeciwnym wypadku narażamy się na mandat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski