MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kurator sprawdził, co zrobiła szkoła w sprawie nękania 16-latki

Joanna Labuda
Dramat 16-letniej Basi trwał trzy miesiące. Dziewczyna została odizolowana od klasy, a nienawiść przeniosła się także do internetu
Dramat 16-letniej Basi trwał trzy miesiące. Dziewczyna została odizolowana od klasy, a nienawiść przeniosła się także do internetu Marcin Oliwa Soto
Kurator wszedł z kontrolą do ogólniaka w Środzie Wielkopolskiej, z którego jeszcze w listopadzie rodzice zabrali nękaną przez rówieśników 16-latkę

Kuratorium Oświaty w Poznaniu na początku grudnia przeprowadziło kontrolę w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej. Jak już informowaliśmy, to właśnie w tej placówce miało dojść do nękania i znęcania się psychicznego nad 16-letnią Basią (imię zmienione), która po 3 miesiącach nauki była zmuszona zmienić szkołę. Kurator sprawdził prawidłowość działań wychowawczych i profilaktycznych dotyczących przemocy rówieśniczej wobec uczennicy.

– W trakcie kontroli odbyto rozmowę z dyrektorem szkoły, zastępcą dyrektora, wychowawcą klasy oraz zapoznano się z wybraną dokumentacją dostępną w szkole – informuje Jan Stanek, który przeprowadził wizytację. Jak mówi, na razie nie może jednak zdradzić szczegółowych wyników kontroli. Dlaczego? Ponieważ dyrektorka szkoły zgłosiła zastrzeżenia, co do ustaleń zawartych w protokole kontroli. – Są one obecnie w trakcie rozpatrywania – dodaje wizytator. Ostateczne stanowisko Wielkopolskiego Kuratora Oświaty poznamy w przyszłym tygodniu.

O ustosunkowanie się do pokontrolnych ustaleń poprosiliśmy również dyrektorkę szkoły w Środzie Wielkopolskiej, Annę Podbielską, jednak na zadane wczoraj rano pytania, nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

16-letnia Basia jeszcze w listopadzie zmieniła szkołę i choć dyrektorka ogólniaka w Środzie Wlkp., w rozmowie z nami przekonywała, że to nie rozwiąże problemu, rodzice 16-latki twierdzą, że była to słuszna decyzja:

– Basia świetnie się czuje w nowej klasie. Została naprawdę bardzo ciepło przyjęta – przekonuje matka 16-latki. Jak mówi, 16-latka razem z nową klasą była na wycieczce w Berlinie, wzięła udział w wigilii dla ubogich i chętnie chodzi dojeżdża do nowej szkoły. Ze względu na wcześniejsze doświadczenia regularnie spotyka się także z psychologiem. – Nie żałuję, że zabrałam córkę z liceum w Środzie Wielkopolskiej. Dzisiaj na pewno zrobiłabym tak samo – dodaje matka Basi.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu Basia ze łzami w oczach opowiedziała nam o prześladowaniu. Po tym jak kilka „koleżanek” zrobiło z niej kozła ofiarnego, odsunęła się reszta klasy. Niechęć przeniosła się także do internetu. Nazywano ją: patologią, dziwką, plebsem, itp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski