Lech – Błękitni: Czy Kolejorz może odrobić straty? Statystyki są po stronie gości [PUCHAR POLSKI]

BAZA
Lech – Błękitni: Czy Kolejorz może odrobić straty. Niektórym się udawało [STATYSTYKI, PUCHAR POLSKI] Andrzej Szkocki Polska Press
Pierwszy mecz Lech – Błękitni zespół ze Stargardu Szczecińskiego wygrał 3:1. Przed rewanżem ma więc sporą zaliczkę, a po swojej stronie statystyki. W ciągu ostatnich 10 lat tylko 11-krotnie zdarzało się, że zespół, który przegrał pierwszy mecz, wygrał rewanż. W dodatku zaledwie pięć razy wygrana przełożyła się na awans. Ostatnią drużyną, której udała się ta sztuka, był Kolejorz.

W Pucharze Polski rzadko zdarzało się, że zespoły przegrywające pierwsze spotkanie, zdołały przejść do kolejnej rundy. Oto sytuacje z ostatnich 10 lat, kiedy drużyny po porażce w meczu numer jeden, były lepsze w rewanżu. Oczywiście nie zawsze gwarantowało to awans.

Podane rezultaty, to wyniki w regulaminowym czasie

Śląsk Wrocław – Legia Warszawa (finał, 2012/13)

• Śląsk – Legia 0:2
  • Legia - Śląsk 0:1

W 2013 roku finał Pucharu Polski grano systemem mecz-rewanż. We Wrocławiu Legia wygrała 0:2, ale w rewanżu Śląsk już w 2. minucie odrobił połowę strat po samobójczym trafieniu Michała Żewłakowa. Ustalony na początku wynik nie uległ już jednak zmianie i mimo wygranej w Warszawie, piłkarze Śląska, patrzyli, jak trofeum wznoszą legioniści.

Arka Gdynia – Śląsk Wrocław (ćwierćfinał, 2011/12)

• Arka – Śląsk 2:0
  • Śląsk – Arka 3:1

Arka wygrała w pierwszym meczu 2:0 i Śląsk w rewanżu musiał „gonić” wynik. Wrocławianie wygrali 3:1, ale nie zdołali awansować – kluczowa okazała się bramka na wyjeździe Tomasza Jarzębowskiego. W kontekście dwumeczu Lech – Błękitni, podobną wagę może mieć trafienie Zaura Sadajewa.

Ruch Chorzów – Wisła Kraków (półfinał, 2011/12)

• Ruch – Wisła 3:1
  • Wisła – Ruch 3:1

Wisła była dokładnie w takiej samej sytuacji, jak Lech teraz – pierwszy mecz przegrała na wyjeździe 3:1. W rewanżu odrobiła straty, doprowadzając do dogrywki dopiero w 90. minucie. O awansie przesądziły jednak karne, a te lepiej egzekwował Ruch, więc pogoń Białej Gwiazdy nie pozwoliła jej na awans.

Lech Poznań – Polonia Warszawa (ćwierćfinał, 2010/11)

• Lech – Polonia 0:1
  • Polonia – Lech 1:2

Przy Bułgarskiej górą byli goście, którym zwycięstwo 0:1 dał samobój Manuela Arboledy. Na szczęście dla Kolejorza, Polonia nie zdołała wykorzystać atutu własnego boiska i roztrwoniła minimalną zaliczkę – Lech wygrał 1:2 i dzięki dwóm golom na wyjeździe, wywalczył przepustkę do półfinału. To ostatnia jak dotąd sytuacja, gdy w Pucharze Polski awansował zespół, który przegrał pierwsze spotkanie.

Ruch Chorzów – Legia Warszawa (ćwierćfinał 2009/10)

• Ruch – Legia 1:0
  • Legia – Ruch 1:0

Niebiescy wygrali u siebie 1:0 i w Warszawie bronili minimalnej zaliczki. Czynili to niezbyt skutecznie i gospodarze wygrali 1:0. O wszystkim zdecydowała dogrywka, w której każdy zespół strzelił po golu, więc Legia, mimo odrobienia strat, odpadła.

Korona Kielce – Jagiellonia Białystok (ćwierćfinał 2009/10)

• Korona – Jagiellonia 3:1
  • Jagiellonia – Korona 3:0

Jagiellonia przegrała w Kielcach 3:1 i w rewanżu była w takie sytuacji, jak Lech z Błękitnymi. Dała też Kolejorzowi przykład tego, że z takiej sytuacji można wyjść z tarczą. Gospodarze wygrali w Białymstoku 3:0. To jedyna w ciągu ostatnich 10 lat sytuacja, gdy zespół, który przegrał pierwszy mecz tracąc 3 gole, zdołał przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

Lech Poznań – Korona Kielce (ćwierćfinał, 2006/07)

• Korona – Lech 1:0
  • Lech – Korona 3:2

Kolejorz przegrał w Kielcach 1:0 i chociaż w rewanżu wygrał 3:2, to nie zdołał wywalczyć awansu. W drugim spotkaniu wyróżnił się Zlatko Tanevski, który zdobył dwa gole – po jednym dla każdej z drużyn.

Legia Warszawa – Korona Kielce (ćwierćfinał 2005/06)

• Legia – Korona 2:0
  • Korona – Legia 0:2

Korona z Jagiellonią pozwoliła wyrwać sobie awans, ale może się pochwalić tym, że wcześniej to ona dokonała podobnej sztuki. Jej ofiarą padła wówczas Legia. W Warszawie kielczanie przegrali 2:0, ale u siebie odrobili straty i doprowadzili do dogrywki, w której dorzucili trzecie trafienie, oznaczające awans.

Zagłębie Lubin – Polonia Warszawa (ćwierćfinał 2005/06)

• Zagłębie – Polonia 0:1
  • Polonia – Zagłębie 0:3

Polonia zaczęła dwumecz od wygranej na wyjeździe 0:1, ale rewanż był już popisem Zagłębia, a konkretnie Michała Chałbińskiego. Snajper Miedziowych ustrzelił hat-tricka i wprowadził swój zespół do kolejnej rundy.

Wisła Kraków – Zagłębie Lubin (półfinał, 2004/05)

• Zagłębie – Wisła 0:1
  • Wisła – Zagłębie 1:3

Rok wcześniej Zagłębie dokonało podobnego wyczynu – poległo u siebie 0:1 z Wisłą, ale na wyjeździe było królem polowania. Wygrało 3:1 i przeszło do finału, w którym pokonało Dyskobolię Grodzisk Wielkopolski.

Górnik Zabrze - Legia Warszawa (1/8 finału, 2004/05)

• Legia – Górnik 1:0
  • Górnik – Legia 1:0

W Warszawie 1:0 wygrała Legia, a w Zabrzu w identycznym stosunku Górnik. W dogrywce oba zespoły strzeliły po jednej bramce. Z awansu cieszyli się Wojskowi, ale sędzia szybko sprowadził ich na ziemię i zarządził rzuty karne, gdyż wówczas w przypadku dogrywki w Pucharze Polski, gole na wyjeździe nie liczyły się podwójnie. W Z 11 m skuteczniej strzelali Wojskowi.