Lech Poznań - FC Basel. Wynik 0:1 [ZDJĘCIA Z MECZU]

Maciej Lehmann, KAEF
Lech Poznań - FC Basel. Wynik 0:1
Lech Poznań - FC Basel. Wynik 0:1 Czarek Sokolowski
Za nami mecz Lech Poznań - GC Basel. Wynik 0:1, a to oznacza, że Kolejorz żegna się z grą w europejskich pucharach. Bramkę dla naszych rywali zdobył w 50. minucie Jean Paul Boetius.

Lechowi Poznań marzył się rewanż za poprzednie porażki, bo chciał zdobyć bezcenne punkty do rankingu.

- Musimy znaleźć sposób, aby nie pozwolić się wreszcie pokonać. Super sprawą byłoby wygrać. Szanse na awans są niewielkie, ale jak już mamy pożegnać się z Europą, to zróbmy to godnie, z honorem i udanie - mówił przed meczem Jan Urban.

Lecz znów się nie udało. Zbyt dużo było niedokładności w grze poznaniaków, na początku zupełnie nie radzili sobie z pressingiem rywali, gdy już potrafili sobie wypracować okazje strzeleckie - niestety je marnowali.

Choć w drużynie gości, która awans do dalszej fazy rozgrywek miała już przed meczem zapewniony, brakowało kilku największych gwiazd - Marka Suchego, Marco Janko, Tomas Vaclika czy utalentowanego Breela Embolo, to podopieczni Ursa Fischera od początku nadawali ton grze.

Groźnie pod bramka Jasmina Burica było już w 8. minucie, kiedy Marcin Kamiński zbyt krótko wybił piłkę. Dopadł do niej Ajeti, ale na szczęście strzelił obok słupka.

Lech Poznań był dziwnie spięty, nie potrafił skonstruować żadnej groźnej akcji i dopiero po kwadransie przedarł się pod bramkę mistrzów Szwajcarii. Tomasz Kędziora uderzył mocno, z ostrego kąta, ale wysoko nad bramką.

To był sygnał to odważniejszej gry, ale widać było, że goście są szybsi, bardziej zdecydowani i mają ten mecz pod całkowita kontrolą.

Lechici słusznie domagali się rzutu karnego, ale gwizdek arbitra milczał jak zaklęty

Ze schematycznej, dosyć ospałej gry wyłamywał się tylko od czasu do czasu Darko Jevtić. W 33. minucie wychowanek klubu z Bazylei popisał się efektownym dryblingiem w narożniku pola karnego i został zahaczony przez Traore. Lechici słusznie domagali się rzutu karnego, ale gwizdek arbitra milczał jak zaklęty.

Końcówka pierwszej odsłony należała już do gospodarzy. Najlepsza okazję na gola miał Dawid Kownacki. Młody napastnik mógł wyłożyć piłkę niepilnowanemu Pawłowskiemu. Zdecydował się wykończyć akcję samodzielnie, próbował dryblować, ale zrobił bardzo czytelnie i w efekcie doświadczonemu Walterowi Samuelowi, który rozgrywał 100 mecz w europejskich pucharach udało się zablokować strzał poznaniaka.

Lechici wyszli z szatni naładowani pozytywną energią i mieli nawet znakomitą szanse na objęcie prowadzenia. Szymon Pawłowski uderzał z woleja, ale przeniósł piłkę nad bramką.

Niewykorzystanie tej okazji niestety szybko się zemściło. Pawłowski i Linetty nie potrafili zatrzymać na prawej stronie Xhaki, który precyzyjnie dośrodkował do Jean Paula Boetiusa, a ten z bliska umieścił piłkę w siatce. Niewiele brakowało by na listę strzelców wpisał się chwilę później Pawłowski. „Szymek“ uderzył technicznie sprzed pola karnego, ale nie udało mu się „wkręcić“ piłki przy słupku.

Po tej akcji Jan Urban „wyjął z rękawa“ swojego ostatniego asa. Kasper Hamalainen, najlepszy strzelec Kolejorza do 75. minuty siedział na ławce rezerwowych i chwilę po wejściu na boisko mógł zostać bohaterem. Świetnym prostopadłym podaniem, idealnie w tempo do wychodzącego na czystą pozycję Fina popisał się Pawłowski. Co z tego jednak, skoro Kasper trafił tylko w nogę wychodzącego z bramki rezerwowego golkipera szwajcarskiej drużyny.

- Dziś niestety było widać jakość Basel - skomentował zaraz po meczu mecz Jan Urban.

Szkoda, że tak wyglądało pożegnanie z Europą, bo Lechowi nie udało się zdobyć ani punktów ani wysokiej premii (360 tys. euro za zwycięstwo).