"Lista marzeń" marszałka, czyli na co może dać nam Unia Europejska?

Katarzyna Dobroń
Archidiecezja poznańska złożyła projekt prezentacji "Tu wszystko się zaczęło" na Ostrowie Tumskim
Archidiecezja poznańska złożyła projekt prezentacji "Tu wszystko się zaczęło" na Ostrowie Tumskim Łukasz Gdak
"Lista marzeń" marszałka liczy ponad 80 projektów, które mają być priorytetowe dla rozwoju Wielkopolski. Łącznie są warte ponad pięć miliardów złotych. Marszałek uznał, że nie warto się ograniczać. W ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego z Unii Europejskiej wpłynie 2,2 mld euro. Część pieniędzy będzie pochodziło z ogólnopolskich funduszy, a część od wnioskodawców.

- To jest ambitna lista marzeń. Zapisaliśmy wszystko to, co zostało zgłoszone, spełnia warunki formalne, a swoją skalą i znaczeniem odpowiada wyzwaniu, jakim jest projekt priorytetowy - wyjaśnia Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Czytaj również: Szpital i remont torów do Piły będą negocjować z Unią Europejską

To rząd będzie musiał teraz zdecydować, które projekty skreślić ze względu na finanse albo inne plany.

- Zależy nam, aby ta lista się utrwaliła - zaznaczył marszałek. - Nawet jeśli w najbliższych latach dane projekty nie zostaną zrealizowane, to w najbliższych dziesięcioleciach będziemy podpisywać kolejne kontrakty - dodał.

Projekty mogły zgłaszać zarówno samorządy, uczelnie jak i instytucje rządowe, np. Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad. W specjalnie utworzonym Systemie Ewidencji Przedsięwzięć (SEP) od ubiegłego roku rejestrowano projekty, na realizację których organizacje chciały otrzymać wsparcie.

Zobacz: Inwestycje w Poznaniu: Na co może dać unia w latach 2014-20?

Weryfikację pod kątem formalnym przeszło ponad 80 projektów. Podzielono je na jedenaście kategorii tematycznych.

1. Badania i rozwój.
W pierwszej grupie znajduje się osiem innowacyjnych projektów z pogranicza nauki i biznesu. - Ta kategoria jest obligatoryjna, aby wzmocnić potencjał regionu - podkreślił Marek Woźniak. Jest też podporządkowana unijnej strategii Europa 2020, która stawia na tworzenie konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki. Znalazł się tu więc m.in. projekt Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego budowy Wydziałowego Centrum Innowacji Technologii Farmaceutycznej wartego 32 mln zł.

2. Bezpieczeństwo energetyczne.
Jednym z dwóch zaproponowanych projektów jest budowa farmy fotowoltanicznej w Pile. Pozyskiwana ze źródeł odnawialnych energia byłaby sprzedawana bezpośrednio do sieci energetycznej. Szacunkowa wartość projektu to 30 mln zł.

3. Gospodarka niskoemisyjna w miastach.
Wszystkie pięć propozycji zostało zgłoszonych przez Miasto Poznań. Za 730 mln złotych Stolica Wielkopolski chce zbudować zintegrowany system transportu zbiorowego na linii: Poznań Główny - rondo Rataje - Franowo - Węzeł Spławie.

4. Środowisko oraz adaptacja do zmian klimatu.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Koninie zgłosiło jeden z czternastu projektów zaliczonych do tej kategorii. Za blisko 80 mln złotych konińska spółka chce rozbudować i zmodernizować kanalizację sanitarną i deszczową oraz sieci wodociągowe w Koninie.

5. Dziedzictwo kulturowe, sport i turystyka.
Wśród dziewięciu projektów znalazła się inicjatywa archidiecezji poznańskiej warta ponad 46 mln zł. Instytucja kościelna chciałaby kulturalnie uatrakcyjnić Ostrów Tumski, tworząc tu prezentację świadectw początków państwa polskiego: "Tu wszystko się zaczęło".

6. Transport został podzielony na dwie pod-kategorie:
drogowy (13 propozycji) i kolejowy (7 propozycji). Sam Marszałek zwrócił uwagę na potrzebę modernizacji drogi krajowej S11, która jest "kręgosłupem komunikacyjnym" Wielkopolski, ale nie ma dużego znaczenia w skali ruchu europejskiego, więc omija ją "pierwszoligowe" finansowanie. W aż czterech przypadkach sama Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad nie potrafiła oszacować wartości proponowanych inwestycji.

7. Rynek pracy.
Oprócz projektów przygotowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy o łącznej wartości 318 mln złotych Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu zgłosił koncepcję Wielkopolskiego Obserwatorium Rynku Pracy.

8. Wykluczenia społeczne i ubóstwo.
Ośrodki Pomocy Społecznej i Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie ogłosiły projekty dotyczące aktywnej integracji za blisko 223 mln złotych.

9. Edukacja.
Wydział Prawa i Administracji przygotował projekt obiektu naukowo-badawczego, w którym korzystano by m.in. z technik kryminalistycznych, DNA czy własności intelektualnej. Nauka nowoczesnych prawniczych technik badawczych to 98 mln złotych.

10. Zdrowie.
400 mln złotych ma kosztować budowa nowego Szpitala Matki i Dziecka w Poznaniu. Projekt złożył Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

11. Sprawne państwo.
O system radiowy na wypadek działań ratowniczych w sytuacjach zagrożeń naturalnych, awarii technicznych i klęsk żywiołowych zabiega Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Wartość projektu to 7 mln złotych.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
jak wygląda takie "liczenie" w kołach prawicowych!
Polska jest kwotowo EWIDENTNIE na plusie, ale "prawicowcy" zaczynają wymyślać i dodają do tego (jakieś) mityczne koszty dostosowania gospodarki, "wyciąganie" z kieszeni Polaków jakichś dodatkowych opłat itd.
Generalnie robi się wszystko, żeby udowodnić, że jest nam z Unią gorzej jak bez niej!

Tylko jakoś nie liczy się korzyści finansowych w drugą stronę! Tych korzyści pozafinansowych! - jak np. możliwość nieograniczonego handlu z Zachodem, przyspieszenie krążenia towaru (szybszy zarobek za wysłany towar) dzięki zniesieniu granic itd itp. Każde jedno Euro zainwestowane u nas np. w drogi czy jakiekolwiek inwestycje, tworzy kolejne miejsca pracy i wzmacnia rynek o kolejne pieniądze, które "kupują" towary od ludzi, którzy nie korzystają bezpośrednio z dotacji! Od wszystkich tych pieniędzy idą podatki, trafiające do budżetu krajowego.
v
verseau
podciagnalem pod morasko naramowice
v
verseau
morasko i radojewo to piekne tereny i precz z tramwajami. To tak jakby poprowadzic tramwaj na plaze bałtycka. Ci którzy skalali ta ziemie kupujac mieszkania w ohydnych slamso-gettach iniech teraz sobie stoja w korkach
M
Morasko/Radojewo_to_Poznań
projekt tramwaju dla Moraska, a przy okazji dla kampusu uniwersyteckiego znany jest od ponad 30 lat.
Dlaczego pieniądze publiczne, w tym także z funduszy unijnych przeznacza się tylko na budynki , a pomija komunikację? Przykład Krakowa pokazuje, że urzędnicy potrafią porozumieć się z władzami uczelni. Zbudowano linię tramwajową, która łączy kampus (zbudowany stosunkowo niedawno) a jednocześnie służy mieszkańcom przyległego terenu.
M
MN
ale tu widać nie wszyscy pamiętają, bo minusują. Może mohery.
G
Grześ Ganio
Sternalski z PO, od razu po likwidacji biura Kaczmarka, z zerowym przygotowaniem zawodowym został zastępcą dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Pieniążki z pewnością dla kolegów z PO są potrzebne, a szpital dziecięcy w Poznaniu zawsze można wpisać na listę marzeń...
31węzłowy Burke
Proszę aby Pani spróbowała dojść do liczb : ile Polska wkłada np. rocznie do tzw. budżetu unijnego a ile tego otrzymuje z powrotem. Albowiem tytuł jest dwuznaczny a nawet mylący. 31
n
nieOSIOŁowski
to się nazywa mieć PO-kraczny tupet. Połowę kasy chcą biurwy z niby PO-mocy społecznej i Urzędów Pracy. Padłem i uśmiałem się jak norka -pół miliarda na Obserwator pracy. Tego nawet Bareja by nie wymyślił
..
Wiecie o tym? To się nazywa hipokryzja !!!
K
Ktoś
Czy Wielkopolska to tylko Poznań? Co za banda pierdo***ych ignorantów.
H
HlH
już niedługo powstaną takie twory jak Archidiecezja Poznańska S.A., inaczej nie przetrwają i z głodu padną, bedą gwałcić po bramach i okradać staruszki metodą na wnuczka... ONI, bo tak trzeba ICH nazywać to czyste, wypolerowane zło...
F
Fetor
Projekt zgłoszony przez archidiecezję poznańską wart ponad 46 mln jest jak najbardziej uzsadniony. Dziwi mnie tylko brak podstawy moralnej do sięgania przez kościół po pieniądze UE. Kościół z ambony jest przeciwnikiem UE, w kazaniach i wypowiedziach hierachów wylewane są pomyje na UE. Jak widać nie śmierdzą tylko pieniądze UE.
j
joker
...już Pan Marszałek gwiazdkę odebrał?, czy nadal Prusak kręci ruletkę?
Dodaj ogłoszenie