Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majka jest pierwszą mieszkanką Gniezna, która urodziła się za sprawą miejskiego programu in vitro

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Przez okres trwania programu każda para ma prawo skorzystać z maksymalnie z trzech procedur zapłodnienia pozaustrojowego.
Przez okres trwania programu każda para ma prawo skorzystać z maksymalnie z trzech procedur zapłodnienia pozaustrojowego. UM Gniezno
Miejski program dofinansowania leczenia niepłodności z sukcesem. Przyszło na świat pierwsze dziecko, dzięki zabiegowi in vitro z miejskim dofinansowaniem. To Majka - nowa mieszkanka Gniezna. Dziewczynka urodziła się pod koniec czerwca.

Ciąża była efektem procedury zapłodnienia pozaustrojowego z dofinansowaniem z miejskiego budżetu.

Przypominamy, że nadal można skorzystać z takiego dofinansowania. W 2023 r. w budżecie Miasta Gniezna zapisano na ten cel 30 tys. zł. Realizatorem programu jest Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny przy ul. Polnej w Poznaniu. Centrum Diagnostyki i Leczenia Niepłodności 61 841-91-19; 61-841-90-77.

Szczęśliwej rodzinie życzymy wszystkiego najlepszego i dużo zdrowia!

Przez okres trwania programu każda para ma prawo skorzystać z maksymalnie z trzech procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Dofinansowanie do każdej procedury to kwota do 5 tys. zł., jednak nie więcej niż 80% kosztów tej procedury. Jeżeli procedura zapłodnienia pozaustrojowego z powodów medycznych zakończy się na wcześniejszym etapie, to dofinansowanie obejmuje jedynie przeprowadzone do tego etapu elementy. Koszt ewentualnych kolejnych prób zapłodnienia pozaustrojowego ponoszony jest w całości przez pacjentów.

Program był również realizowany w 2022 roku

Wówczas zgłosiło się 5 par. Jedna para została zdyskwalifikowana z udziału w programie ze względów medycznych. Dwie pary zrezygnowały z udziału w Programie. Procedura zapłodnienia pozaustrojowego przeprowadzono u dwóch par. W przypadku jednej biorczyni w wyniku tzw. transferu uzyskano ciążę. W przypadku drugiej pacjentki dokonano mrożenia zarodków z uwagi na odroczenie transferu ze względów medycznych.

Warunki

Warunkiem uzyskania dofinansowania jest zamieszkanie pary na terenie miasta Gniezna, płacenie podatków na rzecz miasta, zakwalifikowanie pary do programu przez realizatora oraz przeprowadzenie co najmniej jednej z wymienionych poniżej interwencji (w zależności od sytuacji klinicznej):

  • Procedura zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem własnych gamet pary (dawstwo partnerskie) lub z wykorzystaniem nasienia dawcy (dawstwo inne niż partnerskie) powinna objąć przeprowadzenie przynajmniej następujących elementów:
  • Przeprowadzenie kwalifikacji pary do Programu oraz wykonanie wymaganych ustawowo badań,
  • Kontrolowaną stymulację jajeczkowania prowadzącą do uzyskania komórek jajowych o pełnym potencjale rozrodczym,
  • Wykonanie punkcji pęcherzyków jajnikowych,
  • Znieczulenie ogólne podczas punkcji,
  • Pozaustrojowe zapłodnienie i nadzór nad rozwojem zarodków in vitro,
  • Transfer zarodków do jamy macicy,
  • Zamrożenie zarodków z zachowanym potencjałem rozwojowym i ich przechowywanie w celu późniejszego wykorzystania przez parę w kolejnych cyklach.
  • Procedura zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem żeńskich komórek rozrodczych (dawstwo inne niż partnerskie) powinna objąć przeprowadzenie przynajmniej następujących elementów:
  • Przeprowadzenie kwalifikacji pary do Programu oraz wykonanie wymaganych ustawowo badań,
  • Przygotowanie biorczyni do transferu zarodka,
  • Pozaustrojowe zapłodnienie komórek jajowych od anonimowej dawczyni i nadzór nad rozwojem zarodków in vitro,
  • Transfer zarodków do jamy macicy w cyklu świeżym jeśli sytuacja kliniczna pacjentki na to pozwala w ocenie lekarza prowadzącego,
  • Zamrożenie zarodków z zachowanym potencjałem rozwojowym i ich przechowywanie w celu późniejszego wykorzystania przez parę w kolejnych cyklach.
  • Procedura adopcji zarodka (dawstwo inne niż partnerskie) powinna objąć przeprowadzenie przynajmniej następujących elementów:
  • Przeprowadzenie kwalifikacji par do Programu oraz i wykonanie wymaganych ustawowo badań,
  • Przygotowanie biorczyni do transferu zarodka/ów,
  • Przygotowanie zarodków i transfer zarodków do jamy macicy.

źródło: gniezno.naszemiasto.pl

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski