Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miała być "zbrodnią na mieście". Tak 10 lat temu powstawała Galeria Posnania, największa galeria w Poznaniu

Agnieszka Mozolewska
Agnieszka Mozolewska
Budowa największej galerii handlowej w Wielkopolsce zakończyła się jesienią 2016 roku. Przez dwa lata postępy prac śledzili fotoreporterzy "Głosu Wielkopolskiego". Zobacz zdjęcia -->
Budowa największej galerii handlowej w Wielkopolsce zakończyła się jesienią 2016 roku. Przez dwa lata postępy prac śledzili fotoreporterzy "Głosu Wielkopolskiego". Zobacz zdjęcia -->Adrian Wykrota
Krajobraz poznańskich Rataj dziesięć lat temu zmieniła rozpoczynająca się budowa nowego centrum handlowego. Choć pierwotnie miało ono nosić nazwę Galeria Łacina, ostatecznie powstała w tym miejscu zajmująca powierzchnię aż 100 tysięcy metrów kwadratowych Galeria Posnania. W naszym artykule przypominamy, jak przebiegała jej budowa.

Spis treści

Zbrodnia na mieście

Pomysł budowy kolejnej, tak ogromnej galerii handlowej przez długi czas wzbudzał kontrowersje wśród mieszkańców i części urzędników miejskich. Zaproszeni na jej otwarcie przedstawiciele władz miasta odmówili przyjścia.

– Szanuję decyzję inwestorów, ale nie chcę uczestniczyć w otwarciu tego centrum, bo będzie ono miało negatywny wpływ na centrum miasta. Przedsiębiorcom utrudni ono jeszcze bardziej funkcjonowanie w historycznych dzielnicach. Bardzo wiele osób z powiatu poznańskiego będzie przyjeżdżało tam samochodami, czego akurat sobie nie życzę. Wolałbym, żeby te osoby przyszły na Stary Rynek, przespacerowały się po Jeżycach, św. Marcinie

– tłumaczył prezydent Jacek Jaśkowiak.

Jak wspominał wówczas w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" miejski społecznik Włodzimierz Nowak, w latach 90. władze miasta chciały, by w miejscu Posnanii powstała dzielnica z pierzejową zabudową, ulicami z handlem w parterze, kinem, teatrem i domami towarowymi.

– Plany zmieniły się tuż przed 2003 r. za czasów Ryszarda Grobelnego. Pojawił się prywatny inwestor, który stopniowo forsował inną wizję zabudowy tego olbrzymiego terenu

– opowiadał.

W 2003 r. radni podjęli uchwałę zmieniającą studium, która pozwoliła na lokalizację aż 15 centrów handlowych w śródmieściu, w tym na Łacinie. Wówczas pojawił się francuski deweloper, firma Apsys, który zapewniał, że na Łacinie stworzy dzielnicę łączącą handel i budownictwo mieszkaniowe. Jednocześnie pracując z miejskimi urbanistami nad planem miejscowym, który zakładał co innego. Ich działania ostatecznie doprowadziły do budowy centrum handlowego o powierzchni 100 tysięcy metrów kwadratowych, którą aktywista nazwał "zbrodnią na mieście".

Czytaj więcej: Dzisiaj otwarcie Posnanii. Co to oznacza dla miasta?

Pierwszą łopatę wbito w 2014 roku

Prace na terenie między ul. Kórnicką, ul. Krzywoustego i ul. Pleszewską ruszyły w 2014 roku. Podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, którą zorganizowano 9 lipca, przedstawiciele inwestora poinformowali o zmianie nazwy. Planowana Galeria Łacina zmieniła się wówczas w Galerię Posnania. Przy tej okazji zaprezentowano też makietę galerii i ronda Rataje po przebudowie.

Budowa największego centrum handlowego w Wielkopolsce trwała dwa lata. Nie obyło się bez problemów. W marcu 2015 roku pojawiła się informacja, że mieszkańcy ul. Milczańskiej mają tylko dwa tygodnie na opuszczenie swoich garaży w związku z modernizacją ulicy.

– Nagle w ciągu 2 tygodni mamy to wszystko zabrać? A niby dokąd? Nie mamy nawet czasu żeby zorganizować sobie nowe miejsce do przechowywania własnych dóbr

– mówił jeden z mieszkańców.

"Wyprowadzka" była jednak konieczna w związku z modernizacją instalacji podziemnych, znajdujących się w pasie zajmowanym przez garaże. Jak tłumaczyła wówczas rzeczniczka prasowa Posnanii, Miasto zgodziło się przesunąć garaże w głąb działki i zobowiązało poinformować o tym najemców. Ostatecznie inwestor zdecydował się na wydłużenie terminu.

Czytaj więcej: Mieszkańcy ul. Milczańskiej mają tylko dwa tygodnie na opuszczenie garaży

Rzeźby i instalacje "mydleniem oczu"

Kontrowersje pojawiły się także przy jednym z ostatnich etapów prac. We wrześniu 2016 roku przed wejściem od strony Trasy Kórnickiej zamontowano rzeźbę dziewczynki rysującej słońce autorstwa Davida Mesguich'a. Zapowiedziano też, że wkrótce dzieł sztuki pojawi się więcej.

Specjaliści od miejskiej przestrzeni nazywali działania przedstawicieli Posnanii mydleniem oczu i "marketingowymi poematami". Krytyk architektury Jakub Głaz ironizował mówiąc, że „życzy wszystkim czteroletnim dziewczynkom, żeby rosły z daleka od takich handlowych molochów”.

"Lucie" można zobaczyć przed wejściem do galerii
"Lucie" można zobaczyć przed wejściem do galerii Lukasz Gdak

Czytaj też: Lucie - nowa rzeźba przed Posnanią. "To absurdalna sytuacja"

Tak rosła największa galeria handlowa

Budowa największej galerii handlowej w Wielkopolsce zakończyła się jesienią 2016 roku. Postępy na placu budowy na bieżąco śledzili fotoreporterzy "Głosu Wielkopolskiego". Zobacz zdjęcia:

Huczne otwarcie Posnanii odbyło się 19 października. Zaproszono na nie wiele znanych osobistości, a promocje przyciągnęły ponad 40 tysięcy poznaniaków.

Obecnie w Posnanii znajduje się 220 butików, 40 kawiarni i restauracji, 40 sklepów średnio i wielkopowierzchniowych oraz całoroczny food hall.

Przechadzając się jej korytarzami znajdziemy wiele rzeźb i instalacji stworzonych przez artystów z różnych części świata. Są to:

  • Podmuch (Blow) – autorka Elise Morin
  • Latająca Dziewczyna (Flying Girl) – autor David Mesguich
  • Latający Dywan (Flying Carpet) – autorka Suzan Drummen
  • Efekt Motyla (Butterfly Effect) – autorka NESPOON
  • Oaza Wodospad Kwiatów (Oasis Floral Waterfall) – autorka Micaela Lattanzio
  • Les Nébuleuses – autorka Gwendoline Del Campo
  • Silk Barks – autor Tzuri Gueta
  • Zyrandol 2016 – autorka Rebecca Louise Law
  • En Attendant L’hiver – autor Charles Macaire
  • Wokół Słów (All Around The Words) – autorka Valentine Herrenschmidt
  • Marzyciel (The Dreamer) – autor David Mesguich

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Gdy chwilę po godzinie 9.00 otwarto barierki, tłum "rzucił" się pędem do nowych sklepów.

"Krzyki, piski i... galop do nowych sklepów". Tak 10 lat tem...

od 16 lat

Budowa tej galerii miała być "zbrodnią na mieście". Tak budowano największe centrum handlowe w Poznaniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski