Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejski konkurs Zielony Poznań wystartował! Można zgłaszać ukwiecone ogródki, balkony, parapety

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Zielone obiekty zgłoszone przez uczestników ubiegłorocznej edycji konkursu
Zielone obiekty zgłoszone przez uczestników ubiegłorocznej edycji konkursu UMP i uczestnicy konkursu
To już trzydziesta edycja miejskiego konkursu „Zielony Poznań”: rady osiedli zachęcają, by dbać o zielone ogrody, parapety, balkony, robić im zdjęcia i dostarczać do Urzędu Miasta. Właśnie 2 maja otwarto możliwość składania zgłoszeń w konkursie.

Do tej pory, w 29 edycjach konkursu „Zielony Poznań", organizowanego przez Miasto Poznań - Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa, wzięło udział ponad 93 tys. uczestników. W ubiegłym roku zgłoszono 82 obiekty, a spośród nich wyłoniono 15 laureatów w poszczególnych kategoriach oraz 11 wyróżnień.

Ocenie jury konkursu poddawane będą obiekty w sześciu kategoriach: 1) zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne, 2) balkony, tarasy, loggie i okna, 3) ogrody przydomowe, 4) działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych lub stowarzyszeń działających na rzecz działkowców, 5) pasy zieleni, a także 6) zielone dachy, jako ogrody na dachach konstruowane głównie w celach rekreacyjno-estetycznych.

Przez wszystkie poprzednie edycje zgłoszono 2304 obiektów w tym: w kategorii: zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne - 202 obiektów, w kategorii balkony, tarasy, loggie i okna - 500 obiektów, w kategorii ogrody przydomowe - 472 obiektów, w kategorii działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych - 1 086 obiektów oraz 24 obiekty ze stowarzyszeń działających na rzecz działkowców, w kategorii pasy zieleni - 17 obiektów, w kategorii zielone dachy - 1 oraz 2 ogrody społeczne.

Zobacz też: Czy jeżycki „Weststadt” uda się obronić przed dogęszczeniem blokami? Nowa wersja planu zagospodarowania poddana pod dyskusję

Podobnie jak w poprzednich latach konkurs składa się z dwóch etapów: osiedlowego i miejskiego. W pierwszym swoje oceny będą wyrażać - do 20 lipca br. - przedstawiciele rad osiedli, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców lub Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz stowarzyszeń działających na rzecz działkowców.

W drugim etapie, miejskim, najwyżej dotąd ocenione obiekty oceniane będą przez Miejską Komisję Konkursową, złożoną z przedstawicieli Ogrodu Botanicznego, Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu oraz Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i urzędu miasta. Ta ma czas do 30 sierpnia br., a swoje decyzje zarekomenduje prezydentowi Poznania.

- W konkursie przyznane zostaną dwa wyróżnienia: Tytuł Prezydenta Miasta Poznania za najbardziej zazielenioną i ukwieconą elewację oraz Tytuł Prezydenta Miasta Poznania za najpiękniejszy ogród społeczny w Poznaniu – informuje poznan.pl. - Mogą się o nie ubiegać instytucje, organizacje społeczne, spółdzielcze, podmioty gospodarcze wszystkich sektorów, wspólnoty mieszkaniowe (w tym budynki komunalne). W tym roku zostaną przyznane wyróżnienie Dyrektora Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu pn. "Gatunki rodzime wśród roślin ogrodowych" oraz Kierownika Katedry Roślin Ozdobnych Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za "Ogród sprzyjający hortiterapii czynnej i biernej".

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są w okresie od 2 maja do 20 czerwca w Biurze konkursu - Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa (ul. 28 Czerwca 1956r. nr 404, 61-441 Poznań). Karty zgłoszeń składamy do skrzynki podawczej, która mieści się w holu budynku bądź przesyłamy pocztą. Karty można składać również w swojej Radzie Osiedla bądź, w przypadku rodzinnych ogrodów działkowych - w wybranym ROD, po uprzednim kontakcie z Biurem konkursu pod numerem telefonu 61 878 50 49.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Ogródek działkowy w Wielkopolsce możemy kupić już za kilka tysięcy. O takich cenach można jednak zapomnieć w Poznaniu. Ile trzeba zapłacić za ogródek działkowy w stolicy Wielkopolski? Zobacz, jak wyglądają i ile kosztują najtańsze ogródki działkowe na sprzedaż w Poznaniu --->

Oto najtańsze ogródki działkowe w Poznaniu. Szukasz działki ...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski