Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miniszampony w hotelach i kawa w jednorazowym kubku odejdzie do lamusa? Unia szykuje zmiany

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Unia Europejska chce zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów opakowaniowych. W ciągu kilku najbliższych lat większość kawy, jaką serwuje się w UE na wynos, podawana będzie w wielorazowych lub własnych kubkach. Nowe unijne przepisy o opakowaniach i odpadach po nich przedstawiła właśnie Komisja Europejska.

W związku z planowanym zmniejszeniem ilości odpadów, UE zamierza wprowadzić szereg obostrzeń, od małych kosmetyków hotelowych po jednorazowe opakowania plastikowe na świeże owoce i warzywa.

Opakowania z własnymi przepisami

Przedstawiony w środę wniosek jest częścią pakietu Komisji Europejskiej dotyczącego gospodarki w obiegu zamkniętym. Plan ma na celu ograniczenie ilości odpadów i redukcję emisji, aby UE mogła osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r.

Specjaliści uważają, że to istotna zmiana, bo do tej pory kwestie opakowań regulowała dyrektywa ws. odpadów, teraz zaś opakowania doczekały się własnych przepisów.

Prawdą jest, że KE już wcześniej zajmowała się opakowaniami. Unia zakazała już jednorazowych plastikowych słomek, sztućców i talerzy (zakaz ten obowiązuje w wielu państwach członkowskich od kilku lat, Polska przygotowuje się do jego wprowadzenia).

Teraz jednak chcemy uregulować cały sektor i włączyć opakowania do obiegu zamkniętego – stwierdził podczas środowej konferencji prasowej wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.

Nowe przepisy obejmują cele dotyczące ilości materiałów pochodzących z recyklingu stosowanych w opakowaniach z tworzyw sztucznych zmuszając kawiarnie, sklepy i hotele do przejścia na opakowania wielokrotnego użytku zamiast opakowań jednorazowych. Wzywają do tego, aby do 2030 r. wszystkie opakowania na rynku UE nadawały się do recyklingu.

Ilość śmieci szybko rośnie

Według danych KE przeciętny Europejczyk wytwarza średnio niemal 180 kg odpadów opakowaniowych rocznie. W tej chwili 40 proc. tworzyw sztucznych i 50 proc. papieru wykorzystywane w UE przeznaczane jest na produkcję opakowań. Według szacunków w ciągu ostatniej dekady ilość odpadów opakowaniowych w UE zwiększyła się o ponad 20 proc. Unijni urzędnicy mówią, że liczba śmieci rośnie szybciej niż PKB niektórych państw.

Jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań do 2030 r. w UE ilość odpadów po opakowaniach wzrośnie przynajmniej o 19 proc., a w przypadku opakowań z tworzyw sztucznych nawet dwukrotnie – uprzedził w rozmowie z Deutsche Welle wyższy rangą urzędnik Komisji.

Nowe przepisy mają zatrzymać ten trend.

Koniec z tackami i plastikowymi opakowaniami

Nowe regulacje mają na celu ograniczenie ilości zbędnych opakowań, zwłaszcza tych jednorazowego użytku na rzecz tych, których można używać po wielokroć. Aby było to możliwe producenci i przedsiębiorcy będą musieli oferować konsumentom pewną część swoich produktów w opakowaniach wielorazowych, dotyczyć do ma także napojów i posiłków kupowanych na wynos.

De facto oznacza to, że bary, restauracje i kawiarnie będą musiały całkowicie zrezygnować z serwowania klientom posiłków i napojów spożywanych w lokalu w jednorazowych opakowaniach i zdecydowanie obniżyć liczbę jednorazowych opakowań na wynos. Klient będzie miał też możliwość przyjść po odbiór zamówienia z własnym pojemnikiem.

Według urzędników w 2030 r. 30 proc., a do 2040 r. większość kawy na wynos serwowana będzie w wielorazowych lub własnych kubkach.

Aby zminimalizować ilość zbędnych odpadów, niektóre formy opakowań mają zostać w UE całkowicie zakazane. Mowa tu choćby o jednorazowych opakowaniach na owoce i warzywa czy miniaturowe buteleczki na szampony i inne małe opakowania w hotelach. W opinii urzędników również zwiększają one ilość niepotrzebnie produkowanych śmieci, nie są one niezbędne i można je łatwo zastąpić.

Kaucja za plastik i puszkę

Nowe przepisy zmierzają do tego, aby do 2030 r. wszystkie opakowania na rynku w UE mogły być poddawane recyklingowi. Aby to uzyskać, państwa członkowskie zobowiązane będą do wprowadzenia obowiązkowego systemu kaucji za plastikowe butelki i aluminiowe puszki. Taki system działa już chociażby w Niemczech, tam klienci zakupujący produkty w szklanych i plastikowych butelkach oraz puszkach płacą niewielką kaucję, która jest im zwracana po oddaniu tych opakowań do sklepu.

Według ekspertów, szklana butelka może być wykorzystywana nawet 50 razy, a plastikowa – 25 razy. Producenci będą musieli obowiązkowo umieszczać na opakowaniach z tworzyw sztucznych wyraźną informację o ich składzie, ma to ułatwić recykling. Dodatkowo ma być jasno określone, które rodzaje opakowań są kompostowalne – tak żeby konsumenci mogli je wyrzucać do bioodpadów.

Wprowadzone też zostaną nowe etykiety na opakowania, które będą wyraźnie informować konsumentów, z czego opakowanie jest wykonane i do którego pojemnika na odpady powinno trafić. I tak np. opakowania wielokrotnego użytku oznaczane będą innymi piktogramami niż te, które powinny trafić do recyclingu lub na kompost. Takie same etykiety będą umieszczane na pojemnikach na śmieci. Te same symbole będą obowiązywały wszędzie w UE.

To ułatwi życie konsumentom i pomoże im w dokonywaniu świadomych wyborów – mówią urzędnicy.

Przedsiębiorcy niezadowoleni

Jak zapewnia Komisja Europejska, nowe regulacje przyniosą UE same korzyści. Doprowadzą m.in. do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych pochodzących z opakowań z prognozowanych 66 ton w 2030 r. o 43 mln ton.

Sam biznes podchodzi do unijnych przepisów z mniejszym entuzjazmem. Powodem są obawy restauratorów, właścicieli sklepów i producentów przed dodatkowymi kosztami, obawiają się też co do kwestii dotyczącej niewystarczającej higieny. Nacisk kładą na bardzo surowe wymogi odnośnie sterylizacji pojemników wielorazowych, zwłaszcza jeśli ma być w nich serwowane jedzenie.

Źródło: dw.com

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Miniszampony w hotelach i kawa w jednorazowym kubku odejdzie do lamusa? Unia szykuje zmiany - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski