Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Polska nie chce osiągnąć neutralności klimatycznej. Poznaniacy zapalą zielone światło i będą czuwać

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Tym razem nie w środku dnia, a wieczorem, by zachęcić nie tylko młodzież, ale także osoby starsze, pracujące do wzięcia udziału w zgromadzeniu, o godz. 19 odbędzie się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny na placu Adama Mickiewicza.
Tym razem nie w środku dnia, a wieczorem, by zachęcić nie tylko młodzież, ale także osoby starsze, pracujące do wzięcia udziału w zgromadzeniu, o godz. 19 odbędzie się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny na placu Adama Mickiewicza. Robert Wozniak
W poniedziałek, o godzinie 19 na placu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu po raz kolejny odbędzie się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Tym razem jego bezpośrednią przyczyną jest odmowa przez Polskę osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. To jedyny kraj w Unii Europejskiej, który nie zgodził się przyjąć takich warunków.

Tym razem nie w środku dnia, a wieczorem, by zachęcić nie tylko młodzież, ale także osoby starsze i pracujące do wzięcia udziału w zgromadzeniu, o godz. 19 odbędzie się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny na placu Adama Mickiewicza.

Czytaj: 22. Łańcuch Światła w Poznaniu. Zebrali się na placu Wolności w obronie niezawisłości sądów: "To my jesteśmy sprawiedliwością"

Spontaniczne zwołanie zgromadzenia jest wynikiem ostatecznych decyzji polskich polityków, które zapadły w Brukseli podczas obrad Rady Europejskiej.

Sprawdź też:

Otóż okazuje się, że państwa Unii Europejskiej porozumiały się w sprawie wyznaczenia celu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Co się za tym kryje? Przede wszystkim ograniczenie emisji dwutlenku węgla w przemyśle, transporcie i energetyce oraz zrównoważenie tych emisji, których ograniczyć się nie udało poprzez zwiększanie jej pochłaniania, np. dzięki sadzeniu drzew.

Zobacz: Uczniowie wyszli na ulice Poznania. "Dość słów, teraz czyny". Młodzieżowy Strajk Klimatyczny po raz 4.
Jednak Polska jako jedyny kraj UE nie zgodził się na osiągnięcie neutralności klimatycznej. Premier Mateusz Morawiecki uważa to za swój duży sukces, jednak nie znalazł on poklasku wśród społeczeństwa. Według sondażu Avaaz 69 proc. Polaków było za tym, aby polski rząd poparł unijne porozumienie dotyczące osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

- Chcemy pokazać politykom, że nie zgadzamy się z nimi i że też mamy coś do powiedzenia! Pokażemy nasz żal i złość wywołaną przez ich decyzję. Zapalimy zielone światła i będziemy czuwać przy odpowiedniej do nastroju muzyce - tłumaczą organizatorzy.

- Brak poparcia celu zeroemisyjności w 2050 odczytujemy jako działanie wbrew interesom Polek i Polaków i wbrew zdrowemu rozsądkowi, przybliżające nas do katastrofy i haniebne – komentuje Maciej Huzarewicz z Extinction Rebellion Polska.

Zobacz też:

W piątek przed południem na placu Adama Mickiewicza w Poznaniu zebrało się kilkaset osób. Z jakiego powodu?Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Uczniowie wyszli na ulice Poznania. "Dość słów, teraz czyny"...

Sprawdź też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski