Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modernistyczny gmach AWF odzyska swój dawny wygląd

Nicole Młodziejewska
Budynek główny Akademii Wychowania Fizycznego stanął na ul. Królowej Jadwigi w 1972 roku. Czasy jego świetności już minęły. Kojarzony jest on jako jeden z najbardziej zaniedbanych budynków Poznania. Teraz ma wrócić do pierwotnego wyglądu.

Obiekt przy ul. Królowej Jadwigi został objęty ochroną konserwatorską. Miejski konserwator zabytków wydał zgodę na jego wyremontowanie już kilka lat temu. Jednak mimo to w budynku przez cały ten czas nie zaszły żadne zmiany. Aż do teraz.

- Koszt wyremontowania obiektu zgodnie z uwagami konserwatora wynosi 17 mln. zł. Uczelnia nie ma takich pieniędzy, dlatego też musieliśmy czekać na dofinansowanie - tłumaczy Stanisław Kuhnert, kanclerz AWF.

I dodaje: - AWF pokryje 1 mln 700 zł.

Wyremontowanie głównego budynku AWF ma potrwać do końca 2019 roku. Remont wykona poznańska firma Jack-Bud. Prace zakładają termomodernizację, odświeżenie i przywrócenie kolorów oraz detali na fasadzie budynku. Wszystko musi być zgodne z założeniami konserwatorskimi.

- Dokładna dokumentacja konserwatorska zakłada wyremontowanie budynku w taki sposób, by wyglądał on tak samo, jak w latach 70. XX wieku. Z tego względu najważniejsze będzie odtworzenie faktury tynku i ślusarki okiennej - wyjaśnia Joanna Bielawska - Pałczyńska, miejski konserwator zabytków.

Perła modernizmu

Obiekt AWF jest jednym z niewielu zachowanych przykładów architektury modernistycznej. W latach 70. XX wieku był on najnowocześniejszym budynkiem w Poznaniu.

- Jest to dzieło znanego i cenionego architekta Marka Leykama. To budynek modernistyczny z końca lat 70. ubiegłego wieku. To perła architektury i z tego względu został on objęty ochroną konserwatorską. Jest dziełem kultury współczesnej - podkreśla Joanna Bielawska - Pałczyńska.

Zobacz też:

Czy na terenie, gdzie znajduje się stadion Szyca, powinien powstać park miejski?

Czy w miejscu stadionu Szyca powstanie poznański Central Park?

Język polski sprawia wiele trudności nie tylko obcokrajowcom. Oto 25 najczęstszych błędów, które popełniają Polacy! Sprawdź je i przekonaj się, które formy są poprawne, a których bezwzględnie należy unikać.Kliknij tutaj i przejdź do kolejnych slajdów --->

Polska język, trudna język. Oto 25 błędów, które popełniamy ...

***
Zobacz też:
Magazyn 60 SEKUND BIZNESU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski