Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mózg w stanie przepięcia

Przemysław Walewski
Woda na bufetach podczas zawodów to już norma, ale z kulturą picia to już gorzej. Biegacze często nie potrafią skorzystać z kubeczków, kosząc ze stołów po kilka sztuk. Zdarza się, że dla tych, co biegną na końcu stawki nie starczy już wody, choć średnio zakłada się 3-4 kubki na biegacza.

„Kultura” każe też rzucać kubeczki wprost pod nogi innych zawodników. A przecież wystarczy wyrzucić je poza trasę biegu. Obok plastikowych kubków i butelek, walają się też opakowania po żelach, skórki bananów itp. itd. Psycholog odnalazłby pewnie analogie w codziennym życiu ulicznych śmieciarzy. Niestety, zdarza się też, że niektórzy organizatorzy (renomowanych również imprez) tną bezmyślnie budżety ograniczając to, co nawet w nie ekstremalnych warunkach atmosferycznych, jest równie potrzebne biegaczowi jak tlen – wodę.

Na trasie biegu panuje równouprawnienie – mdleją z wyczerpania kobiety i mężczyźni, choć to najczęściej panowie przeceniają swoje możliwości i mają problemy. Okazuje się, że większość przypadków nagłej śmierci, występująca w trakcie wysiłku fizycznego lub bezpośrednio po nim, wywołana jest zatrzymaniem krążenia (najczęściej ustaniem pracy serca) nawet u osoby, u której poprzednio nie stwierdzono chorób.

Co się dzieje? Hipertermia. Człowiek nie radzi sobie z przegrzaniem mózgu tak jak inne ssaki. Mózg człowieka to skomplikowany superkomputer bioneuronowy, składający się z 100 miliardów neuronów. Każdy neuron jest w stanie stworzyć ponad 10 tysięcy połączeń z innymi neuronami. Niestety, z wiekiem następuje proces „odmóżdżania”. Po 25. roku życia tracimy do 10 tys. neuronów dziennie, a po czterdziestce aż 100 tysięcy.

Mózg wymaga perfekcyjnego chłodzenia, podkreślają biomedycy.. W prawie 80 proc. składa się z wody. Masa mózgu to 2 proc. masy całego ciała człowieka. To niewiele. Nasza głowa, dla porównania to 10 proc. masy ciała Niewielki mózg potrzebuje jednak do swojego napędu aż 20 Watów, co stanowi 20 proc. energii wytwarzanej przez organizm. Nawet w czasie czuwania mózg generuje 25 Watów energii, co wystarcza do zapalenia żarówki. Rolę płynu chłodniczego pełni krew tętnicza, która ma temperaturę niższą od temperatury komórek mózgu o 0,3 – 0,4 st. C. Mózg jest swoim sterem i obrońcą. Utrzymuje temperaturę bezpieczeństwa, kontrolując i czerpiąc z całego ciała. Do mózgu co minutę trafia 750 ml krwi, co stanowi 15-20 proc. przepływu krwi z serca. Mózg nie jest zatem zbyt ekonomiczną maszyną. Znajduje się w nim 150 tys. kilometrów naczyń krwionośnych, to prawie tyle ile cztery obwody równika Ziemi.

Zapewne niektóre dane ciebie zaskoczyły. Teraz pewnie inaczej odczytasz slogan „Biegaj z głową”. Nie chodzi tylko o rozsądne planowanie treningów naszego ciała, ale przede wszystkim o symbiozę z mózgiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski