Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można oddawać krew w zajezdni MPK w Poznaniu. Pandemia nie powstrzymuje krwiodawców

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Każdego dnia zgłasza się około 300 krwiodawców - RCKiK nadal jednak prosi o oddawanie krwi.
Każdego dnia zgłasza się około 300 krwiodawców - RCKiK nadal jednak prosi o oddawanie krwi. Waldemar Wylegalski
Okres pandemii nie przestraszył honorowych krwiodawców, a Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Poznaniu ma zabezpieczone odpowiednie zapasy krwi i osocza. Na terenie jego działania średnio dziennie ponad 300 osób oddaje krew, a obecnie – w piątek i sobotę 7 i 8 stycznia krwiodawcy witani są w punkcie poboru krwi na terenie zajezdni MPK w Poznaniu.

To pierwsza tegoroczna akcja poboru krwi w zajezdni przy ul. Głogowskiej, organizowana tradycyjnie przez Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy MPK Poznań. Od godz. 8.00 do 13.00 mogą tu oddawać krew osoby w wieku 18 – 65 lat, a chętni w wieku 18 – 45 lat mogą zapisać się do Banku Dawców Szpiku.

- Cieszę się, że krwiodawstwo opiera się na dawcach, którzy zgłaszają się do nas dość licznie: w centrali i oddziałach przyjmujemy każdego dnia ponad trzystu krwiodawców – mówi dr Roman Klupieć, zastępca dyrektora RCKiK. - Jednego dnia mamy np. 347 dawców, innego 330 – ale mimo że jesteśmy w pełni zabezpieczeni jeśli chodzi o zapasy krwi, to jednocześnie nadal zachęcamy, by zgłaszać się i oddawać krew - dodaje.

Zobacz skutki uboczne popularnych leków - kliknij tutaj lub przesuń zdjęcie --->Wiele osób obawia się szczepionki na koronawirusa, słysząc o możliwych skutkach ubocznych. Tymczasem nawet popularne leki dostępne bez recepty, które wiele osób zażywa regularnie, mogą powodować wiele znacznie gorszych działań niepożądanych takich jak krwiste wymioty, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, omdlenia, zaburzenia rytmu serca, itp. Zobacz także: Te leki warto mieć w apteczce na wypadek COVID

Prawie każdy bierze te leki, ale mało kto zna możliwe skutki...

- Czas obalić mit, mówiący, że „krew należy oddawać jedynie na apel” - podkreśla RCKiK na swojej stronie na Facebooku. - Krew należy oddawać regularnie, ponieważ niezbędna jest nie tylko w nagłych sytuacjach, ale przede wszystkim do systematycznego realizowania leczenia najcięższych chorób przewlekłych.

Centrum przyjmuje krwiodawców w centrali poznańskiej i oddziałach w Poznaniu, Wrześni, Pile, Wolsztynie, Czarnkowie, Wągrowcu, Szamotułach, Nowym Tomyślu, Gnieźnie, Śremie, Chodzieży Lesznie i Kościanie. Na swojej stronie internetowej publikuje harmonogram przyjęć w poszczególnych oddziałach i akcji mobilnych z udziałem krwiobusu. Tu także można zdalnie od razu zarejestrować planowaną wizytę co do dnia i godziny.

- Obecnie nie pobieramy osocza ozdrowieńców, mamy zmagazynowane odpowiednie zapasy, ale gdyby pojawiła się taka konieczność, możemy w każdej chwili wznowić pobieranie – dodaje dr Roman Klupieć.

O oddawanie krwi proszone są osoby w wieku 18 – 65 lat, zdrowe, bez objawów jakiejkolwiek infekcji, po lekkim posiłku i spożyciu minimum 1,5 litra płynów. Przy rejestracji muszą pokazać dokument tożsamości. Istnieje też lista warunków uniemożliwiających oddawanie krwi, takich jak cukrzyca, łuszczyca, ciężkie choroby układu krążenia, pobyt w zakładzie karnym i nieprzekroczony półroczny okres po jego opuszczeniu, tatuaż i przekłucie uszu – w okresie także pół roku od wykonania tych zabiegów. Również pobyt w okresie 10 lub 28 dni w krajach z aktualizowanej listy, gdzie istnieje ryzyko infekcji wirusem Zika, wirusem Zachodniego Nilu, czy wirusem Covid-19 dyskwalifikuje potencjalnego krwiodawcę.

Zobacz też: Autobusy wodorowe już w przyszłym roku mogą trafić do poznańskiego MPK

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski