18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najcenniejszy klawesyn w Europie trafił do Poznania

Elżbieta Podolska
Muzeum Narodowe Poznań
Grał na nim 9-letni Wolfgang Amadeusz Mozart. Zasiadał przy nim także sam władca Fryderyk II, a prawdopodobnie także Phillip Emanuel Bach, syn Jana Sebastiana. Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu jest w posiadaniu unikatowego instrumentu.

ZOBACZ TEŻ: Nietypowa wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu jest w posiadaniu jednego z najcenniejszych zachowanych XVIII-wiecznych klawesynów w Europie. Jego prapremiera odbędzie się w najbliższy piątek.

Klawesyn dwumanuałowy Burkot Tschudi (1702-1773), wyprodukowany w 1765 roku w Londynie i posiadający numer 496 to egzemplarz unikatowy. Został uznany za zaginiony w czasie II wojny światowej.

W październiku 2011 roku Muzeum Instrumentów Muzycznych, oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, otrzymało ofertę zakupu klawesynu wraz z 15 zdjęciami tego obiektu. Po krótkich oględzinach okazało się, że najprawdopodobniej jest to ów zaginiony instrument zbudowany na zamówienie Fryderyka II.

Instrument, który jest obecnie w posiadaniu Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu jest jednym z pięciu klawesynów, które Shudi zbudował dla króla Fryderyka II. Co ważniejsze na chwilę obecną jest najstarszym zachowanym egzemplarzem z owych pięciu.

Wiadomo, dzięki zachowanej literaturze, że zanim klawesyn trafił na sale dworskie Fryderyka, grał na nim Mozart podczas swego pobytu w Londynie latem 1765 roku. Cudem ocalały, jest w tej chwili jednym z najcenniejszych zachowanych XVIII-wiecznych klawesynów w Europie.

Został zbudowany przez znamienitego angielskiego budowniczego klawesynów Burkota Tschudi, który od lat 60. XVIII wieku eksperymentował i wprowadzał do swoich instrumentów innowacje. Instrumenty Shudiego były bardzo cenione. Jego klientami były takie osobistości jak: wspomniany już król pruski Fryderyk II, cesarzowa Maria Teresa, książę Walii oraz muzycy, m.in. Muzio Clementi czy Fryderyk Haendel.

To kolejny tak cenny instrument w kolekcji jednego z najbardziej cenionych muzeów w Europie - Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski