Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarsza pracownia lutnicza w Polsce jest w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż
Przy Woźnej znajduje się zakład Niewczyk & Synowie  - najstarsza pracownia lutnicza w Polsce i jedna z trzech najstarszych pracowni na świecie. Za rok zakład świętować będzie 130. urodziny.
Przy Woźnej znajduje się zakład Niewczyk & Synowie - najstarsza pracownia lutnicza w Polsce i jedna z trzech najstarszych pracowni na świecie. Za rok zakład świętować będzie 130. urodziny. Anna Jarmuż
Poznaniacy i turyści, którzy zawitają na ulicę Woźną 6, początkowo mogą odnieść wrażenie, że trafili do muzeum instrumentów muzycznych. To jednak mieści się kawałek dalej, na Starym Rynku. Przy Woźnej znajduje się natomiast zakład Niewczyk & Synowie - najstarsza pracownia lutnicza w Polsce i jedna z trzech najstarszych pracowni na świecie. Za rok zakład świętować będzie 130. urodziny.

Kiedy wejdziemy do wnętrza pracowni, przywita nas zapach drewna. Oprócz narzędzi i instrumentów znajdziemy tam dyplomy i stare fotografie. Benedykt Niewczyk kontynuuje rodzinną tradycję. Jako pierwszy lutnictwem zajął się jego pradziadek Franciszek. W jego ślady poszli następnie Stanisław i Stefan - dziadek i ojciec obecnego właściciela zakładu.

- Z pracownią związane było całe moje dzieciństwo. Wolny czas spędzałem z ojcem, poznawałem narzędzia i instrumenty. To, czego ludzie kształcący się zawodu lutnika uczą się jako dorośli, ja miałem opanowane już w szkole podstawowej - wspomina Benedykt Niewczyk. - Gdybym nie zajął się lutnictwem, zostałbym pewnie weterynarzem.

Na rynku jest już piąte pokolenie Niewczyków, ponieważ kwalifikację lutnicze mają też synowie Benedykta - Tytus i Maksym. W pracowni powstają nowe instrumenty (głównie skrzy- pce i gitary, ale też np. lutnie czy mandoliny). Te zniszczone lub niesprawne odzyskują tam zdrowie.

- Nie ma pracy, której bym się nie podjął. Tak zostałem nauczony przez ojca - mówi Benedykt Niewczyk.

Rodzina Niewczyków opiekuje się też instrumentami uczestników konkursów muzycznych, m.in. Miedzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego.

- Znajomi śmieją się, że jak ktoś przynosi do mnie instrument do naprawy, to ma zagwarantowane jedno z czołowych miejsc - żartuje B. Niewczyk.

Co roku pracownię odwiedzają nie tylko klienci (którzy przyjeżdżają z całej Polski), ale też turyści, uczniowie, studenci.
- Oczywiście zdarzają się pytania, kim jest lutnik - przyznaje B. Niewczyk. - Raz zadzwoniła do mnie pani, która chciała odebrać z naprawy gitarę znajomego. Kiedy spytałem, co było do naprawy odpowiedziała: chyba coś do zlutowania. a

Trudna historia

  • Rodzinny interes założył Franciszek Niewczyk. W 1885 r. otworzył on pracownie przy dzisiejszych al. Marcinkowskiego w Poznaniu. Był to czas zaboru pruskiego. Niewczyk zawsze jednak podkreślał swoją polskość. Po zaostrzeniu represji, w 1907 r. otrzymał nakaz opuszczenia Poznania w ciągu 24 godzin. Przeniósł się do Lwowa, gdzie założył pierwszą krajową wytwórnię instrumentów. Fabryka działała do 1939 roku - wtedy miasto zajęli Sowieci.
  • W 1922 r. działalność rozwinął syn Franciszka - Stanisław Niewczyk. Pracownię założył w Bydgoszczy, ale w poł. lat 30 przeniósł ją do Poznania, na ul. Dąbrowskiego.
  • Od 1979 r. Pracownia Lutnicza firmy Niewczyk & Synowie działa w lokalu przy ul. Woźnej, z której ówczesny prezydent Poznania Andrzej Wituski starał się uczynić ulicę rzemiosła artystycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski