Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Napady, rabunki i morderstwa czyli "Weekend z historią" na Ostrowie Tumskim

Elżbieta Podolska
W ramach "Weekendu z historią" teatr Usta Usta pokazał w sobotę spektakl pt.: Luminaria
W ramach "Weekendu z historią" teatr Usta Usta pokazał w sobotę spektakl pt.: Luminaria Paweł Miecznik
To było prawdziwe oblężenie wyspy. W ciągu dwóch dni trwania VII Weekendu z Historią setki poznaniaków małych i dużych zwiedzały, odkrywały i poszukiwały skarbów na Ostrowie Tumskim. Okazało się, że dla wielu do tej pory było to bardzo tajemnicze miejsce.

Centrum Turystyki Kulturowej Trakt przygotowało bogaty program Weekendu z Historią. Warsztaty, spotkania, wycieczki, gry terenowe i spektakle - było w czym wybierać.

- Dla mnie najciekawszym punktem była możliwość zwiedzenie podziemi katedry, zobaczenia grobowców polskich władców - relacjonuje Marek Jasnosz. - Od wielu lat obiecywałem sobie, że muszę to zobaczyć, ale cały czas nie było okazji. Teraz nareszcie się udało.

Chętni przychodzili całymi rodzinami, żeby zobaczyć największe skarby Muzeum Archidiecezjalnego, sprawdzić w Rezerwacie Archeologicznym, jak te ziemie wyglądały przed tysiącem lat. Przez całe sobotnie popołudnie każdy mógł także przygotować własny lampion, którym potem oświetlał Ostrów Tumski podczas widowiska historycznego Luminaria. Przy wygaszonych ulicznych lampach pojawili się tam m.in. Mieszko z Dobrawą, biskupi: Jordan i Lubrański, a także hrabia Edward Raczyński, którego wizjonerska wyobraźnia i dramatyczna biografia stały się kanwą multimedialnych narracji.

Tłumy przyciągnęła także "Zamroczna wycieczka po zakamarkach Ostrowa Tumskiego". Można było się dowiedzieć, gdzie dawniej napadano, co rabowano, gdzie kogoś zamordowano, czyli o wszystkich ciemnych historiach, które rozegrały się nieopodal katedry.

- Wybrałam się specjalnie na nocną wycieczkę po wyspie - tłumaczy z kolei Katarzyna Orłowska. - Świat wygląda wtedy inaczej i inaczej słucha się historii z przeszłości. Mamy znakomitych przewodników, którzy potrafią opowiadać tak, że nieomal można to wszystko zobaczyć: budowniczych katedry, dawnych władców, zakulisowe knowania, spisek przeciwko Raczyńskiemu. Jestem zachwycona Weekendem z Historią - dodaje.

Bardzo podobało się także dzieciom, które mogły grać w gry terenowe, malować, a także zamieniać się w małych archeologów, czy badaczy. Historię poznawały praktycznie, a nie czytając kolejne rozdziały książki.

- Super zabawa - opowiada 13-letni Hubert Woźniak. - Historia w szkole to nuda, a tutaj mogę być detektywem, piratem poszukującym skarbów, odkrywcą i to wszystko jednego dnia.

Najmłodsi w wieku od 6 do 12 lat w Rezerwacie Archeologicznym poznawali tajniki pracy archeologów. Dowiadywali się, jak badacze przeszłości rozumieją słowo "skarb". Była także okazja, by wziąć udział w poszukiwaniu skarbów i samodzielnie wykonać ozdoby na wzór znalezionych podczas wykopalisk. Śmiałkowie zajmowali się na specjalnych warsztatach budowaniem katedry, brali udział w potyczce wojennej, a nawet tworzyli orszak wielkiej księżnej Dobrawy.

Uczestnicy dopytywali, kiedy następna impreza i jaki będzie jej temat. To okaże się za rok, w ostatni weekend września.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski