Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie można ukarać matki, która pije alkohol podczas ciąży

Marta Żbikowska
Nie można ukarać matki, która pije alkohol podczas ciąży
Nie można ukarać matki, która pije alkohol podczas ciąży Andrzej Szozda
Policja prowadzi postępowanie w sprawie 28-latki, która pijana urodziła chorego chłopca. Lekarze przestrzegają, że każda ilość toksyny w organizmie ciężarnej może uszkodzić mózg dziecka.

Alkohol jest wyjątkowo wredną toksyną działającą na układ nerwowy dziecka w łonie matki - mówi profesor Janusz Gadzinowski, szef oddziału neonatologii Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego UMP. - Układ nerwowy rozwija się przez cały okres ciąży i może zostać uszkodzony na każdym etapie.

Prof. Gadzinowski obrazowo przedstawia, jak „pijane” komórki, z których budowany jest mózg dziecka, migrują do niewłaściwych obszarów i nie są w stanie podjąć działań, które były ich celem. - Organizm myli się w budowaniu układu nerwowego - opisuje neonatolog.

Nieprawidłowo zbudowany mózg nigdy nie będzie właściwie działał. - Uważam, że w ciąży powinien być kategoryczny zakaz picia alkoholu - mówi prof. Gadzinowski. - Nie ma żadnych dowodów na to, jaka ilość alkoholu w ciąży jest bezpieczna.

Zarówno profesorowi, jak i innym lekarzom pozostaje jedynie apelowanie do sumienia i świadomości przyszłych mam. Nie ma bowiem przepisów, które zabraniałyby spożywania alkoholu w ciąży. Nawet jeśli kobieta spodziewająca się dziecka pije dużo i często. Jak znana służbom porządkowym i pracownikom społecznym kobieta z Łazarza, którą w czasie wakacji często widywano pijaną do nieprzytomności w ósmym miesiącu ciąży. 2 września 28-latka urodziła chore dziecko. Osoby, które zajmowały się noworodkiem, nie mają wątpliwości, że spustoszenia w organizmie małego Mikołaja spowodował alkohol.

Zobacz też: Picie alkoholu w ciąży nie jest przestępstwem

- Ta kobieta jeszcze w ciąży trafiała pijana do naszego szpitala - mówi Lesław Ciesiółka, rzecznik szpitala przy ul. Polnej w Poznaniu. - Za każdym razem zgłaszaliśmy ten fakt policji. Zawiadomiliśmy policję również wtedy, kiedy pacjentka będąca pod wpływem alkoholu urodziła dziecko. Zaraz po porodzie wyszła ona ze szpitala na własne żądanie, a dziecko po 52 dobach trafiło do pogotowia rodzinnego.

Choć informacje o pijącej ciężarnej docierały do policji już wcześniej, dopiero po porodzie funkcjonariusze mogli zająć się sprawą. - Przepisy mówią, że ochrona prawna obejmuje dziecko dopiero w momencie rozpoczęcia akcji porodowej, wtedy kiedy dziecko może przeżyć poza organizmem matki - tłumaczy Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji. - Po porodzie, na podstawie zgłoszenia ze szpitala, wszczęliśmy postępowanie w tej sprawie. Jest ono w toku.

U dziecka lekarze stwierdzili prawie 0,5 promila alkoholu we krwi, ale także cechy fenotypowe FAS (płodowy syndrom alkoholowy), takie jak spłaszczona rynienka podnoso-wa, mała żuchwa, uszy nisko usadzone, siodełkowaty nos. W 38. tygodniu ciąży chłopiec urodził się z wagą 2080 g. Lekarze odnotowali również w dokumentacji: ciąża powikłana nadużywaniem alkoholu.

- Takich dzieci z pełnymi objawami FAS nie rodzi się aż tak dużo - przyznaje prof. Gadzi-nowski. - To 10 proc. wszystkich zaburzeń rozwojowych związanych z ekspozycją płodu na działanie alkoholu.

FAS nie zawsze widać gołym okiem. - Jeśli alkohol tylko upośledza inteligencję, a może tak się zdarzyć, to w większości przypadków przeocza się diagnostykę w kierunku FAS. Tak samo, gdy dziecko ma problem z koncentracją, z kojarzeniem faktów, gdy ma kłopoty z nauką.

Profesor Krzysztof Niemiec przeprowadził badania w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie wśród kobiet deklarujących abstynencję w ciąży. Polegały one na sprawdzaniu próbek moczu pod kątem obecności wskaźników rozpadu alkoholu. Okazało się, że co trzecia badana kobieta piła alkohol wiedząc o tym, że jest w ciąży.

Co to za choroba?
Alkoholowy zespół płodowy (FAS) to zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Jest to choroba nieuleczalna. Do dziś nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu.

FAS jest najcięższą formą wad wrodzonych, somatycznych i neurologicznych wywołanych na skutek działania alkoholu na płód. Pełnoobjawowy FAS to:

Specyficzne anomalie w budowie twarzy, krótka szyja, niedorozwój płytki paznokciowej, anormalność stawów i kości;

Spowolniony rozwój fizyczny przed i po urodzeniu, opóźnienie wzrostu, niska waga urodzeniowa, mała głowa, opóźnienia rozwojowe;

Zobacz komentarz: Poradnie odwykowe dla ciężarnych?
Objawy wynikające z uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego to zaburzenia małej i dużej motoryki, problemy z utrzymaniem równowagi, koordynacji wzrokowo-ruchowej, zaburzenia sensoryczne w odbieraniu bodźców, w tym głodu, pragnienia, bólu. Zaburzenia uwagi, problemy z pamięcią operacyjną, słabe zdolności adaptacyjne. Trudności w rozumieniu pojęć abstrakcyjnych, m.in. matematycznych, czasu, pieniądza, odległości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski