Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wszędzie usłyszymy syreny alarmowe. Poznań nadrabia zaległości i naprawia system ostrzegania

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Jedna z syren ulokowana jest na dachu dawnej synagogi przy ul. Wronieckiej
Jedna z syren ulokowana jest na dachu dawnej synagogi przy ul. Wronieckiej Waldemar Wylegalski
Poznań naprawia luki systemu ostrzegania i alarmowania: są jeszcze w mieście miejsca, gdzie nie ma syren, lub są niesprawne i nie można ich szybko naprawić. W tym roku prowadzi przetarg na zakup pięciu syren stacjonarnych i jednej mobilnej, ale już wiadomo, że doprowadzenie systemu do pełnej sprawności zajmie kilka lat.

W 2020 roku miasto przeprowadziło przegląd stanu technicznego wszystkich punktów alarmowych należących do miejskiego systemu ostrzegania i alarmowania. Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa ustalił wówczas, że na 112 takich punktów – syren – 69 było sprawnych, a aż 43 – uszkodzone. Dlatego w następnym roku powstała koncepcja modernizacji systemu ostrzegania i alarmowania, podzielona na etapy, z których pierwszy zakłada budowę nowych punktów alarmowych i objęcie ich zasięgiem całego miasta. Uwzględniono to też w budżecie Poznania.

Teraz system ostrzegania i alarmowania tworzą 122 punkty alarmowe, w tym 31 nowoczesnych syren elektronicznych i 91 syren analogowych wirnikowych. Część tych ostatnich nie działa...

Zobacz też: Wybory 2024. Tramwaj na osiedle Kopernika w Poznaniu może być języczkiem u wyborczej wagi

- W 2023 roku kupiono 9 nowych syren elektronicznych, z których 3 zainstalowano na terenie Moraska, Radojewa i Strzeszyna – mówi Anna Frankowska, kierownik Oddziału Technicznych Systemów Bezpieczeństwa Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP. - Kolejne 4 zostaną zainstalowane do końca I półrocza br. na skrzyżowaniu ulic Naramowicka i Dzięgielowa, rondzie Czapskiego, rondzie Sroki i pomiędzy ulicami Horacego i Owidiusza. Pozostałe 2 zostaną zainstalowane na skrzyżowaniu ulic Św. Marcin i Al. Niepodległości oraz skrzyżowaniu ulic Górecka i Jesionowa.

Do tych syren trzeba doliczyć 10 nowych urządzeń zainstalowanych w ubiegłym roku w ramach inwestycji ogólnomiejskich realizowanych przez Poznańskie Inwestycje Miejskie: znalazły się one na rondzie Rataje, rynku Łazarskim, trasie tramwajowej na Naramowice, węźle przesiadkowym Grunwaldzka oraz trasie tramwajowej Kórnicka.

W tym roku Poznań prowadzi przetarg na zakup pięciu nowych syren alarmowych i jednej mobilnej.

- Będą one instalowane między innymi w rejonie parku Drwęskich, osiedli: Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Wola - mówi Anna Frankowska. - Ponadto kontynuowana jest instalacja syren w ramach inwestycji ogólnomiejskich – w bieżącym roku zostanie zainstalowany nowy punkt alarmowy na Ratuszu w ramach remontu płyty Starego Rynku. Część uszkodzonych syren analogowych nie nadaje się do naprawy, dlatego są one demontowane. To jednak łatwe nie jest, bo syreny są zazwyczaj ulokowane w miejscach trudnodostępnych – na dachach budynków.

- Niestety są jeszcze obszary miasta Poznania, gdzie nie ma syren alarmowych lub te, które istnieją, są uszkodzone lub często ulegają awarii, dlatego Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania zakłada kontynuowanie realizacji jego rozbudowy i modernizacji w kolejnych latach – zapewnia Anna Frankowska.

Przypomnijmy, że na nowo obowiązują dwa rodzaje sygnałów alarmowych – o ogłoszeniu alarmu i o jego odwołaniu: od października 2023 r. do końca lutego bieżącego roku nie było przepisu, który precyzowałby je. Przywróciło je podpisane przez premiera Tuska pod koniec lutego rozporządzenie w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach. Alarm ogłasza modulowany dźwięk syreny w okresie trzech minut, któremu towarzyszy trzykrotnie powtarzana w środkach masowego przekazu zapowiedź słowna „Uwaga! Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm (z podaną przyczyną lub rodzajem alarmu)”. Może być jednocześnie zastosowany wizualny sygnał alarmowy w postaci żółtego znaku w kształcie trójkąta lub w uzasadnionych przypadkach innej figury geometrycznej. Alarm odwoływany jest przez ciągły dźwięk syreny, trwający trzy minuty. Wtedy w środkach masowego przekazu trzy razy powtarzana ma być zapowiedź słowna „Uwaga! Uwaga! Uwaga! Odwołuję alarm (z podaną przyczyną lub rodzajem alarmu)”.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Które osiedla z blokami z wielkiej płyty w Poznaniu są najstarsze? Sprawdź ranking w naszej galerii >>>

Takie są najstarsze osiedla z blokami wielkiej płyty w Pozna...

Turystyczna Wielkopolska: Kalisz

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski