Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawna za kratkami. Anonimowy dobroczyńca chce jej pomóc

Agnieszka Świderska
Renata Kimmel ma do odbycia karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności za obrazę i grożenie urzędnikom
Renata Kimmel ma do odbycia karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności za obrazę i grożenie urzędnikom Fot. Archiwum
Renata Kimmel, niepełnosprawna mieszkanka Komornik, której historię opisywaliśmy w sobotnim "Głosie" trafiła do więzienia. W poniedziałek wieczorem w jej mieszkaniu zjawili się nieumundurowani funkcjonariusze, by doprowadzić ją do aresztu śledczego w Lesznie. Jeden z czytelników "Głosu" chce pomóc jej rodzinie w uzyskaniu pieniędzy na zapłacenie grzywny. Jego gest może zwrócić wolność Renacie Kimmel i oznaczać koniec jej kłopotów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Więzienie dla niepełnosprawnej za obrazę urzędników? Z kulami może liczyć na ...dolną pryczę

Przypomnijmy: Renata Kimmel ma do odbycia karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności za obrazę i grożenie urzędnikom. Stan zdrowia nie pozwolił jej odpracować kary zastępczej, a sytuacja finansowa zapłacić grzywny w wysokości prawie 5 tys. złotych. Dlatego trafiła do więzienia.

Czy Renata Kimmel będzie musiała spędzić pół roku za kratkami, gdzie zdaniem biegłych z poznańskiego Zakładu Medycyny Sądowej, może być leczona w warunkach ambulatoryjnych, ale na pewno nie może liczyć na rehabilitację, która może uchronić ją przed kalectwem? Szansą na zwolnienie jej z aresztu może być zapłacenie grzywny.

Anonimowy dobroczyńca zaofiarował rodzinie Renaty Kimmel pomoc w uzyskaniu tej kwoty. I to w jak najszybszym czasie.
- Zbulwersowała mnie ta historia - przyznaje mężczyzna. - Czytamy o przepełnionych więzieniach, w których nie ma miejsca na osadzanie prawdziwych przestępców, a znajduje się miejsce dla niepełnosprawnej, której nie stać było na zapłacenie grzywny. Przecież my wszyscy do tego dopłacimy, bo utrzymanie jej w więzieniu przez pół roku drożej wyniesie niż ta grzywna. Do tego dochodzi jeszcze stan jej zdrowia, którego pobyt w celi na pewno nie poprawi. Dlatego chcę jej pomóc.

Nie chce jednak tego zrobić w sposób niezgodny z prawem, które zabrania, by pomógł skazanej osobiście. Nie może również ofiarować jej tej kwoty. Karę grzywny może zapłacić tylko ona albo ktoś z jej najbliższych. W tym przypadku brat.
Samo zapłacenie grzywny nie oznacza jeszcze zwolnienia.

- Należy złożyć wniosek o zmianę postanowienia o karze zastępczej pozbawienia wolności i zarządzenie kary zastępczej grzywny - mówi sędzia Agnieszka Borucka, zastępca przewodniczącego VIII Wydziału Karnego Sądu Rejonowego Grunwald i Jeżyce.

Na internetowym forum Sędziów RP można wyczytać, że po zapłaceniu grzywny wydanie takiego postanowienia to już niemal czysta formalność. Ostatnie zdanie należy zawsze jednak do konkretnego sędziego.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski