Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieruchomości: Najnowsze trendy w budownictwie jednorodzinnym

Andrzej Janas
Funkcjonalność i niskie koszty eksploatacji to aktualny trend w budownictwie
Funkcjonalność i niskie koszty eksploatacji to aktualny trend w budownictwie BRUNO FIDRYCH / POLSKAPRESSE
W nowych projektach domów można łatwo zauważyć kilka popularnych trendów. Rynek budownictwa rodzinnego nastawiony jest przede wszystkim na funkcjonalność i ekonomiczne rozwiązania.

Prostota wypiera powoli wyszukane i bogate wzornictwo. Architekci coraz częściej wybierają też ekologiczne technologie.

CZYTAJ TEŻ:
Nieruchomości w Głosie Wielkopolskim
Północ Poznania - ekologiczna stolica
Gminy na zachód od Poznania przezywają renesans

Decydowanie się na tego typu projekty podyktowane jest przede wszystkim zasobnością portfela potencjalnych klientów.

Dom powinien być funkcjonalny i tani w eksploatacji
Klienci zwracają uwagę przede wszystkim na to, by dom był funkcjonalny i tani w eksploatacji. Niezwykle istotne jest odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń. Dzięki temu nawet na stosunkowo niedużym metrażu można mieszkać wygodnie i bez wyrzeczeń.

W ten sposób próbuje się wykorzystać jak najlepiej powierzchnię domu. Standardem jest już liczba pokoi dostosowana do liczby domowników, tak, by zapewnić im intymność i swobodę. W wielu projektach rezygnuje się z podpiwniczenia na rzecz dodatkowego pomieszczenia gospodarczego czy spiżarni połączonej na parterze z kuchnią.

Popularne staje się również zaadaptowanie dodatkowej prywatnej łazienki przynależnej do sypialni. Obecnie projektuje się także większe niż 20 lat temu łazienki. Odchodzi się od rozdzielania funkcji toalety i łazienki, łączy się je ponownie. Coraz częściej klienci wybierając dom, chcą mieć zarówno prysznic, jak i wygodną wannę. Z kolei tuż obok sypialni często wyznacza się miejsce na garderobę.

W ten sposób mamy do czynienia z funkcjonalnie wydzielonymi częściami domu: część dzienna, w której rodzina przebywa razem, bawi się, przygotowuje i konsumuje posiłki, przyjmuje gości. Część tę tworzą kuchnia, jadalnia, pokój wypoczynkowy czy salon. Część sypialna z kolei często dzielona jest na tę przeznaczoną dla dzieci i rodziców. Rozwiązania te podyktowane są przede wszystkim praktycznymi względami.

- Przemyślany i dobrze zaprojektowany układ wnętrz jest absolutnym minimum. Dom ma być miejscem odpoczynku i relaksu dla całej rodziny - mówi Agnieszka Węgrowska, kierownik marketingu i PR Nickel Development. - Na Zachodzie granice pomiędzy pomieszczeniami coraz bardziej zacierają się. Tworzone są tam domy elastyczne, gdzie pokój wypoczynkowy przenika się z kuchnią, jadalnią i sypialnią, tak, jak to jest w przypadku loftów i soft loftów. Na naszym rodzimym rynku na razie jednak skłaniamy się ku wyraźnie zaznaczonym pomieszczeniom.

Mały dom w dworkowym stylu to już przeżytek
Architekci skłaniają się ku projektom o prostej bryle, ale z zastosowaniem niebanalnych materiałów. Do lamusa odchodzi powoli jednokondygnacyjny dom w dworkowym stylu. Praktycznym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są domy z zaadaptowanym poddaszem. W ten sposób zyskujemy większą przestrzeń, a pokoje na poddaszu są zwykle przestronne i jasne dzięki zamontowanym w suficie oknom.

Rezygnuje się również z bogatych wzorów i zdobień. Wyjątek stanowią materiały używane do wykończeń.

- Elewacje wykończone są tynkiem szlachetnym z elementami drewnianymi i szkłem, rzadziej pojawia się kamień. Wykorzystanie naturalnych materiałów w stonowanej kolorystyce zapewnia wykończonemu domowi bardzo przytulny, a zarazem elegancki charakter - mówi Leszek Wieczorek, Pracownia PTB Nickel.

Kolejnym trendem jest stosowanie dużej ilości przeszkleń. Ma to w maksymalny sposób wykorzystać naturalną energię i zapewnić odpowiednie nasłonecznienie domu. Duże okna, szklane ściany, tarasy czy loggie wpuszczają do pomieszczenia światło. Słońce rozjaśnia pomieszczenie i dodatkowo nagrzewa je, co generuje oszczędności. Ponadto mamy poczucie bliższego obcowania z otaczającą nas przyrodą i piękny krajobraz w zasięgu ręki.

Kompromis - wybór między marzeniami a realiami
Najczęstszym warunkiem determinującym wybór projektu przyszłego domu jest po prostu zasobność portfela. Wiele osób marzy o własnym domu z ogrodem. Dom wolno stojący jest jednak opcją najdroższą. Wymaga dużej działki i więcej nakładów przy remontach.

Daje jednak prywatność, jakiej nie zapewni bliźniak czy dom szeregowy. Na nie z kolei potrzebujemy mniejszej działki, a jedna lub dwie ściany łączą się ze ścianą sąsiedniego budynku, co pozwala na oszczędność choćby na izolacji termicznej budynku.

Kompromisem pomiędzy tym, o czym marzymy a tym, na co nas stać, mogą okazać się coraz modniejsze podmiejskie osiedla z zaadaptowanymi apartamentami oraz domkami jednorodzinnymi. Kompleksy takie łączą w sobie zalety domu i mieszkania. W ten sposób zyskujemy miejsce w ciszy i zieleni, gdzie po całym dniu możemy odpocząć z rodziną, ale które też jest stosunkowo blisko miasta.

Jednocześnie wszelkie kwestie administracyjne, takie jak konserwacja domu, odśnieżenie podjazdu czy naprawy, są w gestii zarządcy, tak jak w przypadku spółdzielni mieszkaniowej.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski