Niezbędnik historyczny SLD, czyli historia według lewicy

Łukasz Cieśla
Krystyna Łybacka zapewnia, że publikacja cieszy się sporym zainteresowaniem "zwykłych ludzi". W jej biurze poselskim nie ma już żadnego egzemplarza. Wszystkie zabrali ludzie zainteresowani Niezbędnikiem. Był to elektorat z grupy wiekowej "50 +".
Krystyna Łybacka zapewnia, że publikacja cieszy się sporym zainteresowaniem "zwykłych ludzi". W jej biurze poselskim nie ma już żadnego egzemplarza. Wszystkie zabrali ludzie zainteresowani Niezbędnikiem. Był to elektorat z grupy wiekowej "50 +".
Od 1975 roku władze PRL tolerowały m.in. funkcjonowanie opozycji politycznej i kultu religijnego. Kartki gwarantowały każdemu obywatelowi zakup podstawowej puli towarów po niskiej cenie. A Okrągły Stół był realizacją linii politycznej gen. Jaruzelskiego nastawionej na dialog i porozumienie z opozycją. W taki właśnie sposób historię przedstawia "Niezbędnik historyczny" wydany przez think tank powiązany z SLD. Jednak publikacja budzi kontrowersje nawet wśród polityków tej partii.

Niezbędnik opisuje okres od XX-lecia międzywojennego do najnowszej historii Polski. W sposób, który przedstawia działaczy lewicy jako budowniczych Polski, marginalizuje znaczenie Armii Krajowej, a o "żołnierzy wyklętych" wzmiankuje, że atakowali ludność cywilną. Przemilcza z kolei brutalne tłumienie buntów społecznych: w Poznaniu w 1956 roku, na Wybrzeżu w latach 70. czy nagonkę antysemicką z 1968 roku. Dlaczego w czerwonej książeczce, bo taki kolor ma niezbędnik, są białe plamy? Odpowiedź znajdziemy również w Niezbędniku.

- Jeśli chodzi o ciemne karty historii lewicy, to skrucha została wyrażona. Jednocześnie lewica posiada nieporównanie więcej kart jasnych - czytamy w "Niezbędniku historycznym".

W samym SLD słychać różne głosy na temat publikacji. Zachwala ją Wiesław Szczepański, przewodniczący wielkopolskich struktur tej partii. Skupia się zwłaszcza na okresie rządów Edwarda Gierka.

Polecamy: Gwałciciele nie będą bezkarni. Posłowie chcą ścigać ich z urzędu

-Powstawało wówczas wiele przedsiębiorstw, zmodernizowano wielkopolskie rolnictwo, zniesiono obowiązkowe dostawy od rolników. Choć w PRL nie wszystko było dobre, jak na przykład działalność pewnych służb, to Polska była jednym z lepiej rozwijających się krajów europejskich. Kredyty zaciągane przez Gierka? Dzisiaj też mamy długi - kwituje Wiesław Szczepański.

Z "Niezbędnika historycznego" można dowiedzieć się, że PRL był najbardziej liberalnym państwem bloku wschodniego, co wynikało ze znacznego ograniczenia kontroli przez państwo nauki, kultury i nauki. Za czasów Edwarda Gierka Polska przeżywała niesamowity rozkwit, a jego reformy załamało nie złe zarządzanie lecz światowa recesja w latach 70. XX wieku. Ona sprawiła, że "załamał się przyjęty przez Gierka model rozwoju". Ogłoszony niebawem stan wojenny był skutkiem dwóch tendencji: radykalizacji "Solidarności" i wzmożenia nacisku władz ZSRR domagających się jej zgniecenia. Gen. Jaruzelski szukał kompromisu, ale nie przyniosło to spodziewanych rezultatów. Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego, jak podaje "czerwona książeczka", była więc uzasadniona.

Czytaj również: Konserwatywne kobiety chcą walczyć z ideologią feministek

Sceptyczny wobec takiego stawiania sprawy jest Tomasz Lewandowski, szef poznańskiego SLD i kandydat tej partii na prezydenta Poznania.

- Nie chcę kalać własnej partii, ale opisywanie tak wielowątkowego okresu, jakim był PRL, w formie skrótowej, kieszonkowej, urąga odbiorcom tej publikacji - stwierdza 35-letni Lewandowski. - Jestem miłośnikiem historii, byłym olimpijczykiem w tej dziedzinie i zawsze czerpałem wiedzę z różnych, fachowych źródeł. Historii nie można prezentować w sposób jednostronny, a mam wrażenie, że tak właśnie się stało w tej publikacji. Oczywiście PRL-u nie należy oceniać w czarno-białych kategoriach, ale trzeba też pamiętać, że Polska nie była wówczas w pełni suwerenna, że popełniono wiele błędów.

Co na to Wiesław Szczepański, który jak mówi, startował w olimpiadach z wiedzy ekonomicznej? - Tomek Lewandowski jest młodszy, nie pamięta tamtych czasów, a poza tym możemy się różnić - mówi Szczepański. Dodaje, że publikacja jest skierowana do elektoratu, który z sentymentem wspomina okres PRL-u.

Polecamy: Gwałciciele nie będą bezkarni. Posłowie chcą ścigać ich z urzędu

Pozytywnie o "czerwonej książeczce" wypowiada się także poznańska posłanka Krystyna Łybacka. - Teraz mamy zdecydowanie więcej wolności, ale wtedy był zdecydowanie większy szacunek dla człowieka. Nie do pomyślenia byłoby, żeby wówczas robotnicy Cegielskiego nie otrzymywali wypłaty, a w obecnych czasach tak się zdarza - podkreśla Łybacka. - Oczywiście były bunty społeczne, ale PRL-u nie można określać jednowymiarowo. System kartkowy pozwalał na to, że kiedy nie było wielu towarów, każdy miał do nich dostęp. Gdyby ich nie było, pojawiłaby się spekulacja i na zakupy byłoby stać tylko najbogatszych.

Czytaj również: Konserwatywne kobiety chcą walczyć z ideologią feministek

Łybacka dodaje, że publikacja cieszy się sporym zainteresowaniem "zwykłych ludzi". W jej biurze poselskim nie ma już żadnego egzemplarza. Wszystkie zabrali ludzie zainteresowani Niezbędnikiem. Był to elektorat z grupy wiekowej "50 +".

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nawet "Łzy Lenina" były na kartki po godzinie 13-tej.

p
poznaniak

Jeśli faktycznie jest Pan p. Lewandowskim to jest to dobry i rozwazny tekst. Godny POZNANIAKA. Czasy PRL nie byly ani białe ani czarne. Nigdy nie dowiemy się jak wyglądałyby Polska gdyby rządziła w niej przedwojenna prawica. Szkoda tylko, że w czasie wchodzenia w okres przedwyborczy SLD strzala sobie w kolano. Dlaczego jakiś mlody pseudo historyk miesza ludziom w glowach ? Oby merytoryczna dyskusja o Poznaniu nie zamienila się w historyczne opluwanie.
Pana szanuje za postawe przy likwidacji G 24 przez PO, PRO i prezydenta miasta. Brakuje w Poznaniu gosci mających poukladane w głowie.

T
Tomasz Lewandowski

Na rzetelną ocena okresu PRL będziemy musieli poczekać zapewne pół wieku. Okres ten nie był ani czarną plamą w rozwoju Polski, jak się to teraz przedstawia, ani okresem winem i miodem płynącym jak jest to ukazane w "niezbędniku" Proste a czasami wręcz prymitywne przedstawianie realiów tego okresu i formułowanie ocen, żeby nie było wątpliwości przez obie strony tej pseudo historycznej dyskusji, szkodzi wszystkim.
Celem tej publikacji było zapewne wetknięciem kija w mrowisko i rozpoczęcie dyskusji o tym czy przedstawianie PRL wyłącznie w czarnych barwach a okresu II RP wyłącznie w kolorowych jest zgodne z prawdą historyczną... tylko zupełnie nie wiem dlaczego w rolę trzymającego ten kij weszło SLD.

P
PZPR - robotnicza z nazwy

Skupiała tych, którzy kochali robotników i pracę.
Tych, którzy robili wszystko - by nie być robotnikami.
I tak powstało SLD.

p
poznaniak

Poniżej kłótnia młodocianych internautów o historię i czas obecny... A artykuł jest o fałszowaniu historii przez SLD. Durni ludzie. Szło im nieźle w Poznaniu, nawet pozytywnie już pisałem o Lewandowskim, ale ten "niezbędnik historyczny" deklasuje tę partię jako kandydata do rządzenia w Poznaniu czy Polsce. I tyle... Przeciez ludzie pamiętający tamte czasy jeszcze żyją...

T
TTT

he,he,he kraj do ruiny doprowadzili a ponieważ winnych trzeba wskazać to najlepiej komuchów,a który to lewak uwłaszczył się na Ceglorzu he,he,he a który to lewak uwłaszczył się na ZNTK he,he,he a który to lewak uwłaszczył się na zdychającej kolbce z Gdańska he,he,he powielasz bajeczki opowiadane przez radyjko z Torunia

p
po

zapoznaniu się z jednym - trzeba było użyć paru następnych?

g
gf

Lewacy uwłaszczyli się na zakładach pracy , by potem je sprzedać zagranicznej (często) konkurencji .W konsekwencji likwidacja zakładów. Rozgrabili wszystko. Ludziom rozdawali w niektórych zakładach akcje, które za grosze skupowali "swoi".

T
TTT

he,he,he 2 mln 300 tys zarejestrowanych bezrobotnych i to jest bzdura,Ceglorz bankrut i to jest bzdura he,he,he i tak cytować można długo, a jak solidarność ustawicznie strajki organizowała to tym sposobem przyczyniała się do rozwoju kraju he,he,he,kartki na WSZYSTKO na rozum też były i dzięki tym kartkom go nie masz he,he,he

p
pc

Zachwalanie upadłego sowieckiego systemu w Polsce to nic innego jak atak lewaków na naszą demokrację, wolność gospodarczą i polityczną. Jaruzelskiemu ponoć szykują fetę w sejmie na jego urodziny a sąd uznał jego WRON za organizację przetępczą a stan wojenny za bezprawny. Komuchy podnoszą głowy, nie można pozwolić na reaktywacje bankrutów !!!

k
kdjgdfkjjbkbxdj

Bzdury jak cholera! To jeszcze tylko napisz, że kryzys na przełomie '70/'80 Solidarność wywołała! A kartki na WSZYSTKO były wynikiem świetnie prowadzonej gospodarki przez rząd Gierka...

T
TTT

Bóg zapłać z przekazany pełen miłości bliźniego znak pokoju,jeszcze raz wielki Bóg zapłać,w niedziele obowiązkowo musisz przyjąć ciało Chrystusa bo w dalszym ciągu znajdujesz się w stanie łaski uświęcającej,czyli uważasz że radio z Torunia opowiada bajeczki jak ta ekipa o tych równych żołądkach i bułkach z szynką a ja myślałem że Najjaśniejsza będzie sprawiedliwa i dla wszystkich Polaków.

P
POACX

Argumentów jak widać masz zero. Ktoś się jeszcze nabiera na straszenie PISem i Rydzykiem?? Giń przepadnij, zmoro nieczysta ;P

T
TTT

a te 2 mln 300 tys zarejestrowanych bezrobotnych to czyje dzieło lewaków czy tych co nam opowiadali bajeczki o równych żołądkach i bułkach z szynką a ten bankrut Ceglorz to czyje dzieło? a te 4 mln pracujących na umowy śmieciowe to czyje dzieło? i tak cytować można długo,długo,

e
elkuq

Nie udało się zmienić wszystkich Polaków w homo sovieticus generałowi i jego kolegom. Lewacy mają na kontach od czasów rewolucji francuskiej, przez faszyzm brunatny i czerwony, Pol Pota , Mao, miliony zamordowanych ludzi w imię chorej ideologii. To ideologia ludobójstwa. Zawłaszczone media do "urabiania" , walka z chrześcijańskimi wartościami, zawłaszczone uczelnie, zastraszanie, pozbawianie ludzi pracy, mordy, to główne "sukcesy" lewaków.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3