Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła budowla stała kiedyś w centrum Poznania. Była inspiracją dla filmu science fiction. Tak wyglądała Wieża Górnośląska

Kinga Wolas
Miała 52 metry wysokości, ważyła 1375 ton i... nie przypadła do gustu mieszkańcom Poznania. Chciano ją wyburzyć, ostatecznie uległa zniszczeniu w trakcie II Wojny Światowej. Na jej pozostałościach powstała charakterystyczna "Iglica". Zobacz, jak wyglądała Wieża Górnośląska w Poznaniu --->Na zdjęciu: Wejście na tereny targowe. Pośrodku widoczna Wieża Górnośląska.
Miała 52 metry wysokości, ważyła 1375 ton i... nie przypadła do gustu mieszkańcom Poznania. Chciano ją wyburzyć, ostatecznie uległa zniszczeniu w trakcie II Wojny Światowej. Na jej pozostałościach powstała charakterystyczna "Iglica". Zobacz, jak wyglądała Wieża Górnośląska w Poznaniu --->Na zdjęciu: Wejście na tereny targowe. Pośrodku widoczna Wieża Górnośląska. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Miała 52 metry wysokości, ważyła 1375 ton i szybko stała się ówczesnym symbolem Poznania. Jej otwarcia dokonał sam następca tronu pruskiego, Fryderyk Wilhelm. Wieża Górnośląska nie przypadła jednak do gustu mieszkańcom miasta. Była za to inspiracją dla jednego z filmów science fiction. Dziś w jej miejscu znajduje się jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli MTP i stolicy Wielkopolski.

Po zakończeniu budowy m.in. Zamku Cesarskiego i Teatru Wielkiego, w stolicy Wielkopolski powstała górująca nad okolicą Wieża Górnośląska. Wybudował ją w 1911 roku niemiecki architekt, Hans Poelzig. Miała uświetnić Wschodnioniemiecką Wystawę Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa, pierwsze takie wydarzenie organizowane w Poznaniu, a zarazem być kolejnym dowodem na osiągnięcia gospodarcze, społeczne i kulturalne Niemiec na tym terenie. Po wystawie zaopatrywała w wodę mieszkańców Jeżyc i Łazarza, działała w niej też restauracja. Ze względu na wątpliwe walory estetyczne i niską użyteczność nie przypadła jednak go gustu mieszkańcom miasta.

Tak wyglądała Wieża Górnośląska. Stała się ówczesnym symbolem Poznania:

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pojawił się pomysł wyburzenia wieży. Okazało się to jednak zbyt kosztowne. W grę wchodziły bowiem nie tylko koszty rozbiórki obiektu, ale i znalezienia innego sposobu na zaopatrzenie okolicy w wodę. Pozostała więc na swoim miejscu. Organizowano w niej wystawy, imprezy sportowe, była też jednym z budynków, w których odbył się pierwszy Targ Poznański, impreza przekształcona później w Międzynarodowe Targi Poznańskie. Kompleks rozbudowywano o kolejne obiekty i hale. To własnie tam miała miejsce Powszechna Wystawa Krajowa, która przyciągnęła do Poznania 4,5 miliona ludzi z całego świata.

Wieża nie przetrwała jednak zbyt długo. Uległa poważnym zniszczeniom w trakcie II Wojny Światowej. Ucierpiała najpierw w 1944 roku podczas amerykańskiego nalotu i bombardowania znajdującej się na terenie targów filii fabryki samolotów Focke-Wulf, a potem rok później podczas walk o miasto. Po zakończeniu wojny dokonano jej częściowej rozbiórki, a pozostałości przebudowano w 1955 roku. Zbudowano w jej miejscu charakterystyczną "Iglicę", czyli pawilon nr 11. Ten jest dzisiaj jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Międzynarodowych Targów Poznańskich, a nawet i samego Poznania.

To właśnie poznańska Wieża Górnośląska stała się inspiracją dla autorów jednego z filmów science-fiction. Była bowiem pierwowzorem dla "Wieży Babel", górującej nad miastem Metropolis w filmie o tym samym tytule z 1927 roku w reżyserii Fritza Langa.

Przeżyj z nami niesamowitą podróż w czasie. Zobacz, jak kiedyś wyglądał Poznań:

Obserwuj nas także na Google News

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

W czerwcu Lech Poznań rozgromił Legię 3:0 (Reiss zaliczył hat-tricka). Dzięki temu Kolejorz utrzymał się w lidze. W grudniu Ryszard Grobelny został wybrany prezydentem Poznania. Ale był to i straszny rok. W marcu na Głównej została zamordowana 12-letnia Ula. Jej zabójcę udało się schwytać i skazać po 12 latach! To wszystko działo się w 1998 roku, czyli 25 lat temu! A jak wtedy wyglądał Poznań? Przypomnijcie sobie i zobaczcie zdjęcia --->

Taki był Poznań 25 lat temu. Od tego czasu dużo się zmieniło...

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski