Nowa forma czasowej rejestracji. Są już nowe tablice i dowód rejestracyjny do jazdy testowej [ZDJĘCIA]

Oprac. Paweł Wańczko, źródło: Ministerstwo Infrastruktury
Tak wygląda nowa, dwurzędowa tablica rejestracyjna do jazdy testowej
Tak wygląda nowa, dwurzędowa tablica rejestracyjna do jazdy testowej Ministerstwo Infrastruktury
Udostępnij:
W czwartek, 11 lipca, weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, wprowadzające nową formę czasowej rejestracji pojazdów - profesjonalną rejestrację pojazdów.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Infrastruktury, wraz z tymi przepisami wejdą w życie dwa rozporządzenia wykonawcze Ministra Infrastruktury, w tym rozporządzenie w sprawie profesjonalnej rejestracji pojazdów, stosowanych oznaczeń oraz opłat związanych z profesjonalną rejestracją pojazdów (Dz. U. z 2019 r. poz. 546) określające m.in. wzór blankietu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego oraz profesjonalnych tablic rejestracyjnych.

Profesjonalna rejestracja do jazdy testowej

Profesjonalna rejestracja umożliwi firmom przeprowadzanie jazd testowych niezarejestrowanymi wcześniej na terytorium RP lub za granicą pojazdami, bez konieczności rejestracji każdego z nich w urzędzie.

Nowe regulacje uproszczą działalność przedsiębiorców, odciążą je od części obowiązków administracyjnych, będą też służyć legalnemu czasowemu użytkowaniu pojazdów w ruchu drogowym.

Nowe rozwiązania są odpowiedzią na postulaty branży motoryzacyjnej (w tym dealerów) i jednostek badawczych.

Przeczytaj też: PRZEPISY DROGOWE W EUROPIE. DOZWOLONE PRĘDKOŚCI, OPŁATY ZA AUTOSTRADY, WINIETY, MANDATY, JAZDA PO ALKOHOLU W PAŃSTWACH UNII EUROPEJSKIEJ

Profesjonalny dowód rejestracyjny do jazdy testowej

Zgodnie z nowymi przepisami dokumentem zaświadczającym o dopuszczeniu do jazdy testowej pojazdu samochodowego, motoroweru, ciągnika rolniczego lub przyczepy będzie profesjonalny dowód rejestracyjny wraz z zalegalizowanymi profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi.

Zobacz też: Nowe oznaczenia dla samochodów elektrycznych i wodorowych. Zielone tablice dla "zielonych" aut

Blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego będzie wypełniany przez starostę oraz podmiot uprawniony.

Dla kogo profesjonalny dowód rejestracyjny - podmioty uprawione

Profesjonalnym dowodem rejestracyjnym i profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi będą mogli posługiwać się przedsiębiorcy z siedzibą lub oddziałem w Polsce (w przypadku przedsiębiorcy posiadającego siedzibę za granicą), zajmujący się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów, a także jednostki uprawnione (np. Instytut Transportu Samochodowego) lub jednostki badawcze producentów.

Gdzie uzyskać profesjonalny dowód rejestracyjny?

Organem dokonującym profesjonalnej rejestracji pojazdów będzie starosta. Decyzję o profesjonalnej rejestracji pojazdów i wydaniu dowodu (czyli blankietu i tablic rejestracyjnych) podejmie on po wniesieniu przez podmiot uprawniony opłaty administracyjnej i ewidencyjnej oraz dołączeniu wymaganych ustawą dokumentów.

Taka rejestracja będzie obowiązywała przez rok.

Ile kosztuje profesjonalny dowód rejestracyjny?

Uprawione podmioty, oprócz producentów, będą mogły zamówić nie więcej niż 100 blankietów. Opłata za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów wyniesie 100 zł, a za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł. Starosta – w określonych przypadkach – będzie mógł uchylić decyzję, np. gdy podmiot uprawniony przekazał blankiety i tablice innemu użytkownikowi. Taka decyzja będzie podlegać rygorowi natychmiastowej wykonalności.

Jak długo będzie ważny profesjonalny dowód rejestracyjny?

Profesjonalny dowód rejestracyjny będzie ważny 30 dni od daty wypełnienia. Jeśli zostanie wydany na wniosek jednostki uprawnionej lub jednostki badawczej producenta, to blankiet będzie ważny 6 miesięcy (procedury i badania homologacyjne trwają dłużej niż 30 dni).

Podmiot uprawniony w ciągu 30 dni od wygaśnięcia albo uchylenia decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdu będzie musiał zwrócić staroście blankiety, dowody rejestracyjne oraz tablice rejestracyjne. Jeśli tego nie zrobi będzie miała zastosowanie sankcja (kara pieniężna).

Podmiot uprawniony będzie także zobowiązany prowadzić wykaz pojazdów użytkowanych przez niego w ruchu drogowym (docelowo - w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję pojazdów). Jeśli tego nie zrobi, będzie miała zastosowanie również sankcja (kara pieniężna).

Kto będzie mógł prowadzić auto podczas jazdy testowej

Pojazd zarejestrowany na nowych zasadach będzie mógł być prowadzony przez:

  1. podmiot uprawniony lub jego pracownika,
  2. kierowcę zatrudnionego przez producenta na podstawie umowy cywilno-prawnej,
  3. przez klienta - osobę zainteresowaną zakupem pojazdu, ale w obecności podmiotu uprawnionego albo jego pracownika.

Nowe przepisy pozwolą również na gromadzenie odpowiednich danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów oraz umożliwią skuteczne sprawdzanie uprawnień do profesjonalnej rejestracji pojazdów przez organy kontroli ruchu drogowego.

Zobacz też: Małe blachy, duże problemy. Jeśli policja uzna, że właściciel niesłusznie używa krótkich tablic rejestracyjnych, może zatrzymać dokumenty

Tak wygląda nowa, dwurzędowa tablica rejestracyjna do jazdy testowej

Nowa forma czasowej rejestracji. Są już nowe tablice i dowód...

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Ziggi
Po Po Hu...... J to bezsssens kolejny komu teraz konto napelniamy!?!?
G
Gość
2019-07-11T11:58:37 02:00, Gość:

Już widzę jak komisy samochodowe szturmują wydziały komunikacji. Przecież oni zakładają komplet tablic z zarejestrowanego samochodu stojącego na placu .Kolejny martwy przepis

Przeczytaj artykuł ze zrozumieniem:

"Profesjonalna rejestracja umożliwi firmom przeprowadzanie jazd testowych niezarejestrowanymi wcześniej na terytorium RP lub za granicą pojazdami, bez konieczności rejestracji każdego z nich w urzędzie."

Takie brzmienie wyklucza pojazdy używane - już zarejestrowane.

G
Gość
Już widzę jak komisy samochodowe szturmują wydziały komunikacji. Przecież oni zakładają komplet tablic z zarejestrowanego samochodu stojącego na placu .Kolejny martwy przepis
Dodaj ogłoszenie