Nowy kodeks pracy 2019. Niewykorzystany urlop przepada. Zmiany w prawie pracy jeszcze w tym roku? [aktualizacja 17 sierpnia]

  • Strefa Biznesu

Zbigniew Biskupski AIP

Prawdopodobnie zaraz po wakacjach rząd prześle do Sejmu projekt nowelizacji prawa pracy. Będzie on zawierał między innymi rewolucyjne zmiany w zakresie wymiaru urlopów i korzystania z dni wolnych.

Mamy sezon urlopowy w pełni. Dobra więc jest to okazja by przypomnieć o szykowanych zmianach w przepisach prawa pracy, które dotyczą urlopów. Co prawda ministerstwo pracy zrezygnowało z wprowadzania nowego kodeksu pracy, ale pewne rozwiązania przygotowane przez ekspertów zamierza wdrożyć, np. dotyczące urlopów.

Być może urlopy w tym roku spędzamy po raz ostatni według reguł, które obowiązywały przez wiele lat. Co prawda rząd nie zdecydował się na poddanie procesowi legislacyjnemu nowych kodeksów pracy przygotowanych przez Komisję Kodyfikacyjną, ale jednocześnie resort pracy na długo przed wakacjami zapowiedział, że niektóre z rozwiązań zaproponowanych przez ekspertów wejdą w życie poprzez nowelizację obowiązującego już od czterdziestu lat „starego” kodeksu pracy.

Urlop to dla każdej pracującej osoby sprawa ważna na równi z wynagrodzeniem za pracę. To czas na zregenerowanie sił, a także zrekompensowanie rodzinie i innym bliskim czasu, który trzeba przeznaczyć na budowanie ścieżki kariery i sprawy zawodowe. Nic więc dziwnego, że przywiązujemy do niego wagę wcale nie mniejszą niż wysokość wynagrodzenia, szanse na dokształcanie się czy abonament medyczny - dla siebie i dla rodziny.

Po osiemnastu miesiącach pracy projekty Komisji Kodyfikacyjnej poszły do szuflady, ale są zmiany co do których jest zgoda między resortem, pracodawcami a związkami zawodowymi. Do nich należą nowe regulacje dotyczące urlopów i dni wolnych.

Takimi są rozwiązania dotyczące czasu pracy, wśród nich zaś ważną rolę odgrywają rewolucyjne zmiany dotyczące wymiaru urlopu oraz budzące jednak pewne kontrowersje inne zasady korzystania z urlopu na żądanie.

W czwartek 16 sierpnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało komunikat następującej treści: "W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami na temat urlopów wypoczynkowych MRPiPS informuje, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone obecnie żadne prace dotyczące urlopów wypoczynkowych". Warte zauważenia jest słowo OBECNIE. Przypomnijmy, że przed wakacjami minister Elżbieta Rafalska komunikując iż nie będzie nowych kodeksów pracy podkreśliła, że nie cały dorobek komisji kodyfikacyjnej idzie do kosza; część rozwiązań zostanie wprowadzona poprzez nowelizację kodeksu pracy. Zapewne projekt trafi do Sejmu po wakacjach.

Niewykorzystany urlop przepada

Projekt wprowadza jednolity wymiar urlopu dla wszystkich, niezależny od stażu pracy i wszelkich innych okoliczności. Jest to 26 dni w roku.

Ceną za taką korzystniejszą od obecnej regulację jest wprowadzenie instytucji przedawnienia urlopu. Mówiąc wprost, jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu za dany rok w tym samym roku, ma czas na odrobienie zaległości w odpoczywaniu tylko do końca I kwartału roku następnego. Gdy tego nie zrobi, urlop przepada.

Przepada nawet w takich skrajnych przypadkach, w których pracownik w trakcie roku wielokrotnie będzie występował z wnioskiem o urlop, ale będzie otrzymał ze strony pracodawcy odmowę uwarunkowaną uzasadnionymi, ważnymi dla firmy okolicznościami.
Jedyne o co w takiej sytuacji będzie można wnosić do pracodawcy, to rekompensata finansowa. Projekt przewiduje, że za taki anulowany urlop przysługuje zadośćuczynienie ze strony pracodawcy w wysokości dwukrotności świadczenia urlopowego.

To już nieuchronne: ceny chleba wzrosną o 80 proc., mięsa o 30-40 proc. Co jeszcze podrożeje w najbliższym czasie, o ile i dlaczego? Kliknij, poznasz odpowiedź!

Likwidacja urlopu na żądanie

Formalnie jest to tylko zmiana zasad. Pracownik nadal będzie mógł występować o krótki urlop – do 4 dni w roku, ale taką potrzebę musi zgłosić pracodawcy najpóźniej 24 godziny przed wzięciem dnia wolnego. A to jest zaprzeczenie istoty urlopu na żądanie; obecnie wystarczy zgłosić taką potrzebę tuż przed terminem rozpoczęcia pracy.

Osoby, które do tej pory wykorzystywały ten przywilej pracowniczy sięgały po niego w faktycznie wyjątkowych przypadkach losowych. Losowych, a więc z natury niemożliwych do zaplanowania, nawet na 24 godziny przed…

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami dotyczącymi budżetu domowego. Naprawdę warto!

Za niewykorzystany urlop - pieniądze za godziny nadliczbowe?

Jest wysoce prawdopodobne, że z pomysłów Komisji Kodufikacyjnej do "starego" kodeksu pracy zostana też wprowadzone nowe rozwiązania dotyczące wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Chocby dlatego, że takie rozwiązanie funkcjonuje np. w Niemczech, a władze UE chcą, by znalazło się w prawie pracy wszystkich krajów członkowskich.
Generalnie według proponowanego rozwiązaniapowinien być utrzymany dotychczasowy czas pracy. Pięć dni w tygodniu, dniówka osiem godzin i 40 godzin w sumie tygodniowo. Praca ponad ten wymiar czyli praca w godzinach nadliczbowych będzie wyceniana, ale należności nie będą co miesiąc wypłacane pracownikowi, który przepracował czas ponad normę, ale będą księgowane na specjalnym koncie.
Pracodawca będzie mógł wypłacić je pracownikowi w kilku przypadkach. Po pierwsze wysyłając go na bezpłatny (formalnie) urlop gdy np. spadnie zamówienie na produkty firmy. W takiej sytuacja także mógłby obniżyć mu wymiar czasu pracy, np. do czterech godzin dziennie albo co drugi dzień. Za ten czas nieprzepracowany zaś wypłacałby pieniądze z konta za godziny nadliczbowe.

Pamiętaj o planie urlopów!

Po takiej zmianie prawa z pewnoscią na znaczeniu zyska instytucja planu urlopów. W tej chwili w wielu firmach jest on sporządzany głównie pro forma - ze względu na wymogi prawa pracy; w praktyce zaś i tak o tym czy ktoś skorzysta z urlopu w okreslonym terminie, czy nie - decyduje szef. W zmienionych warunkach prawnych ranga planu urlopów wzrośnie - będzie można się zawsze powołać na zapisy w planie, by skuteczniej wgzekwować prawo do urlopu w zaplanowanym terminie.
Dlatego też warto mieś świadomość "pierwszeństwa", czyli zaplanowania urlopu na dany rok już w styczniu i dopilnowania, by stosowne terminy znalazły się w stosownym dokumencie - firmowym planie urlopów fna dany rok.

Oczywiście, to wciąż projekty, muszą one trafić do Sejmu i być uchwalone jako nowelizacja ustawy Kodeks pracy, następnie podpisane przez prezydenta i opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra pracy zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2019 r. Sejm ma więc jeszcze dużo czasu, by projektom nadać ostateczny kształt i zamienić w obowiązujące prawo.

Zakupy w najbliższym czasie to sprawa strategiczna. Nie tylko ze względu na upały - w ciągu najbliższych dni aż trzy będą bez handlu. Kliknij w ten ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

10.09.2018, 18:25

Głosuj dalej na złodziei i bandytów z PO i PSL

10.09.2018, 18:25

Głosuj dalej na złodziei i bandytów z PO i PSL

06.09.2018, 11:53

jak beda chcieli sparalizowac i tak nie przyjda jak beda chcieli i nikt nie zmusi nikogo

22.08.2018, 09:49

ze za kartofla ktos musi robic zastepstwo,
bo mu kulasy wysiadajo

20.08.2018, 22:36

A ty z tych co pamiętają komunę, chyba z perspektywy pielucho-majtków ?

20.08.2018, 22:27

Jak nie dadzą urlopu to muszą wypłacić podwójną wysokość dniówki a większość będzie wysyłać na urlopy, bo szefostwo niechętnie płaci jak nie musi

16.08.2018, 10:09

No i co? Krzyczeli że Peło to zło, wydłużają wiek emerytalny. Pis rzuciło, że skróci, dało wolne niedziele ale zabierze urlopy. A wiek emerytalny skrócony? to sobie obejrzyjcie swoje pisemka od ZUS-u i zobaczcie prognozy te z wariantem praca do 60 roku życia. I co opłaca się? No pewnie, że nie. I tak będziemy pracować dłużej, bo nie opłaca się iść zgodnie z wiekiem emerytalnym. A konia z rzędem temu, kto będzie miał staż pracy 20 lat i będzie chciał już iść na emeryturę - to będzie jałmużna. Ja się zatem nie zgadzam, żeby mi zabrano niewykorzystany urlop i dano ekwiwalent pieniężny, bo średnia stawka za 1 godz. to 13,70 zł brutto i niech to będzie 10 dni to ile ci wypłacą x 2 to jakieś 2 192 zł. To na stomatologa na rodzinę w roku nie starczy. I nie pojedziesz na wakacje bo i tak nie masz do odbioru urlopu a do następnego urlopu daleko. Poza tym to nie tylko wola szefa, kiedy się idzie na urlop ma się zadania i innych kolegów i koleżanki w zespole oni też chcą urlop. Trzeba się dogadywać i czasem coś wypadnie do zrobienia i nie możesz wziąć urlopu. To nie wina pracownika. Plan urlopów to można sobie włożyć między bajki. Przy zespole to się okazuje, że ktoś musi pojechać we wrześniu albo już w kwietniu. No i kto ma dzieci w wieku szkolnym na pewno pojedzie a dzieci szkołę zawalą. To zwykłe draństwo.

09.08.2018, 11:05

na 100 plus trzeba tyrać żeby drugi nierób mógł leżeć, głosujcie dalej

05.08.2018, 11:00

A co w sytuacji gdy miałam wypadek przy pracy? Byłam 3 mies na L4. Po tym czasie lekarz napisał: zakończenie leczenia, zdolna do pracy, ruchomość prawidłowa- nawet mnie nie badając!!! A ja nie mogłam ręką ruszyć. Ani ZUS ani PZU nie wypłaciły mi złotówki odszkodowania--mimo moich odwołań. Wróciłam do pracy mimo ogromnego bólu i nikt mi za leżenie nie płacił. Płakałam z bólu i pracowałam. No i po miesiącu ręką na nowo uległa uszkodzeniom. I znowu L4. Wydała masę kasy na lekarzy i rehabilitację. I co, mam być jeszcze pozbawiona urlopu??? Za co? Bo pracowałam w danym roku tylko 5,5 mies? A to z mojej winy??? Wystarczyło żebym za pierwszym razem był a na L4 miesiąc dłużej i wszystko byłoby ok. A tak, czekam na operację.
Dodam tylko że w grudniu będę miała 32 lata pracy. Ciężkiej, uczciwej!!!

26.07.2018, 08:41

pracownicy tymczasowi mają tylko 24 dni urlopu i nikt im nie odda tych 2 dni urlopu i nie zapłaci za te 2 dni

24.07.2018, 14:30

A w jaki sposób niby wymuszają wypłacenie? Przecież idąc na urlop pracodawca i tak musi ci zapłacić. Więc odbierając pieniądze za niewykorzystany urlop pracodawca i tak płaci ci to, co byś odebrał za urlop, a pracownik cały czas pracuje na utrzymanie firmy, bez przerwy na urlop, w czasie którego pracownik nic by nie wniósł na jej utrzymanie

24.07.2018, 14:30

A w jaki sposób niby wymuszają wypłacenie? Przecież idąc na urlop pracodawca i tak musi ci zapłacić. Więc odbierając pieniądze za niewykorzystany urlop pracodawca i tak płaci ci to, co byś odebrał za urlop, a pracownik cały czas pracuje na utrzymanie firmy, bez przerwy na urlop, w czasie którego pracownik nic by nie wniósł na jej utrzymanie

23.07.2018, 02:27

Tak jak wcześniej powiedział rozmówca, mamy zapierd... a nie upominać się o swoje, będziemy niewolnikami i tyle i nie będziemy się o nic upominać .... tak chce nas załatwić rząd

20.07.2018, 23:48

26 dni to jest i tak mało urlopu pracujemy jak niewolnicy, mało czasu dla siebie i rodziny a później starość i kij i grób.

19.07.2018, 12:46

bandytami . Tak konstytucyjnie i sprawiedliwie. A niedawno rządzące *********** w gazetach oburzali się, że to luźne przemyślenia "cywili" a oni nic nie wiedzą i niczego nie majstrują w kodeksie pracy.

19.07.2018, 11:50

Nie zgadzam się z większością nowelizacji miłościwie panującego nam Rządu. Niemniej jednak uważam, że ta zmiana jest dobra, wyeliminuje grupę "chomików", która wymusza na pracodawcach wypłacanie ekwiwalentu.

18.07.2018, 20:16

ja wykorzystuje całkowicie urlop i nie musze mieć na to pozwolenia PISU, jak ty.

18.07.2018, 14:47

Związki zawodowe do zreformowania

Alojz (gość) 18.07.2018 14:07

"… są zmiany co do których jest zgoda między resortem, pracodawcami a związkami zawodowymi. "
Kolejny dowód na to, że związki zawodowe powinny być;
- wyrzucone z zakładów pracy - nie powinny mieć siedzib na terenie zakładów pracy
- tzw. działacze związkowi powinni być opłacani (utrzymywani) tylko i wyłącznie ze składek swoich członków

18.07.2018, 14:44

"… są zmiany co do których jest zgoda między resortem, pracodawcami a związkami zawodowymi. "

Kolejny dowód na to, że związki zawodowe powinny być;
- wyrzucone z zakładów pracy - nie powinny mieć siedzib na terenie zakładów pracy
- tzw. działacze związkowi powinni być opłacani (utrzymywani) tylko i wyłącznie ze składek swoich członków

18.07.2018, 14:44

"… są zmiany co do których jest zgoda między resortem, pracodawcami a związkami zawodowymi. "

Kolejny dowód na to, że związki zawodowe powinny być;
- wyrzucone z zakładów pracy - nie powinny mieć siedzib na terenie zakładów pracy
- tzw. działacze związkowi powinni być opłacani (utrzymywani) tylko i wyłącznie ze składek swoich członków

18.07.2018, 14:41

Ta ustawa to odebranie pracownikowi praw człowieka, gdzie są związki zawodowe?! urlop na żądanie to nie jest przywilej tylko każdy ma do niego prawo, bo życie pisze różne scenariusze, ludzie giną w wypadkach, zalewa im mieszkania itd. Nawdaje się to do trybunału praw człowieka jeśli to wprowadzą.

18.07.2018, 14:41

Ta ustawa to odebranie pracownikowi praw człowieka, gdzie są związki zawodowe?! urlop na żądanie to nie jest przywilej tylko każdy ma do niego prawo, bo życie pisze różne scenariusze, ludzie giną w wypadkach, zalewa im mieszkania itd. Nawdaje się to do trybunału praw człowieka jeśli to wprowadzą.

18.07.2018, 14:05

A co z kobietami, ktore pojda na roczny macierzynski? Wychodzi na to że Idąc od kwietnia do kwietnia na urlop macierzyński to urlop wypoczynkowy przepada. Bedac w ciąży kobieta pod koniec idzie na L4 albo szybciej zalezy od stanu zdrowia a nie wybiera urlop by jej nie przepadl.

18.07.2018, 09:03

Dramat. Sposób na zmianę pracownika w niewolnika

17.07.2018, 22:48

Pojebało w głowach i to bardzo to już niewolnik a nie pracownik

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3