„Nie narzekaj, że masz pod górę, skoro zmierzasz na szczyt”. To wyjątkowe przesłanie usłyszeli wczoraj uczestnicy kolejnej odsłony kampanii społecznej YouNick i Uniwersytetu SWPS „Praca? Lubię to!”. Tym razem w poznańskiej siedzibie uczelni eksperci ze świata nauki i biznesu rozmawiali ze studentami, pracownikami i przedsiębiorcami o wewnętrznej motywacji, kształtowaniu ścieżki kariery oraz zamienianiu swoich pasji w satysfakcjonujący i dochodowy zawód.

Na drugie spotkanie kampanii „Praca? Lubię to!, mimo ogromnego upału i popołudniowej pory, przybyło blisko sto osób. Jako pierwszy swój wykład zaprezentował dr Jacek Buczny, psycholog i wykładowca Uniwersytetu SWPS w Sopocie. W jego trakcie potwierdziły się stwierdzenia, że „wszystko jest w naszych głowach”, a „trening czyni mistrza”. Dr Buczny omówił także wyniki polskich i zagranicznych badań dowodzących, że ludzie lubiący swoją pracę są mniej podatni na wyczerpanie i mają zwykle bardzo silną motywację wewnętrzną.

Pokazał również mechanizm samokontroli, która obok inteligencji jest uważana za najważniejszą ludzką kompetencję. Przestrzegł jednak przed nadmierną samokontrolą, która prowadzi do utraty pasji i wypalenia zawodowego, a jej efektem jest niezwykle groźny dla naszego zdrowia pracoholizm.

O koncepcji SMARTER, czyli prawidłowej analizie i formułowaniu celu zawodowego mówiła w SWPS Monika Zygmunt-Jakuć z firmy Bez Owijania, Kobieta Przedsiębiorcza Poznania i Wielkopolski 2015. Na swoim przykładzie pokazała słuchaczom, jak ważne jest podążanie w życiu za własnymi pasjami. I że sukces osiąga się dzięki ciężkiej i systematycznej pracy, podchodzeniu do wszystkiego z pokorą, słuchaniu innych oraz uczeniu się od mądrzejszych od nas.

Michał Taiser, pomysłodawca założonego w parku technologicznym YouNick startupu farmaceutycznego Smart Pharma, rozpoczął swoją prelekcję od stwierdzenia, że nic w życiu nie udaje się samo i nic w życiu nie jest dziełem przypadku. Jako osoba z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy w korporacjach, pokazał uczestnikom wady i zalety zatrudnienia na etacie oraz prowadzenia własnej firmy. Zachęcał także gorąco do wychodzenia poza swoją własną strefę komfortu, wskazując na pracowitość, determinację i odwagę jako trzy najważniejsze cechy niezbędne do osiągnięcia sukcesu zawodowego.

Ostatnie przed wakacjami bezpłatne spotkanie w ramach kampanii „Praca? Lubię to!” odbędzie się w poniedziałek, 13 czerwca w godz. 17.00-20.00, ponownie w siedzibie Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.

Kampania społeczna „Praca? Lubię to!” to wspólna inicjatywa parku technologicznego YouNick oraz Uniwersytetu SWPS. Celem akcji jest rozpoczęcie konstruktywnej dyskusji o konieczności tworzenia w polskich firmach i instytucjach innowacyjnych miejsc pracy oraz pokazywanie pozytywnych wzorców, dotyczących zarówno tworzenia przyjaznych przestrzeni do pracy, jak i relacji międzyludzkich opartych na wzajemnym zrozumieniu, szacunku i życzliwości. Projekt jest skierowany do właścicieli, kadry zarządzającej oraz obecnych i przyszłych pracowników działających w Polsce firm i instytucji. Od maja do listopada br. w trakcie konferencji, warsztatów i szkoleń swoją wiedzą oraz dobrymi praktykami podzielą się eksperci ze świata nauki i biznesu, przedstawiciele firm oraz osoby, które pracują i żyją z pasją. Szczegółowe informacje o projekcie są dostępne na stronach www.swps.pl/poznan oraz younick.pl, a także na profilach organizatorów na Facebooku.

Patronat honorowy nad kampanią „Praca? Lubię to!” objął Prezydent Miasta Poznania, a patronami medialnymi akcji zostali: dziennik Puls Biznesu, portal Odpowiedzialnybiznes.pl, dziennik regionalny Polska Głos Wielkopolski, magazyn Strefa Biznesu, gazeta i portal Naszemiasto.pl, telewizja WTK oraz portal Epoznan.pl.

Materiał partnera.