Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 67. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. w Poznaniu. "Pamięć o dzielnych ludziach historii jest dla nas zobowiązaniem"

Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
W środę ulicami Poznania przeszedł też Narodowy Marsz Wolności, który upamiętnił wydarzenia z 28 czerwca 1956 roku
W środę ulicami Poznania przeszedł też Narodowy Marsz Wolności, który upamiętnił wydarzenia z 28 czerwca 1956 roku Robert Woźniak
W tym roku mija 67 lat od wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956. Główne obchody rozpoczęły się w środę, 28 czerwca o godz. 18.30 pod pomnikiem Czerwca '56. Wzięli w nich udział m.in. uczestnicy czerwcowego zrywu sprzed 67 lat, a także przedstawiciele władz.

W środę, 28 czerwca obchodzimy 67. rocznicę Poznańskiego Czerwca’56, pierwszego w powojennej Polsce robotniczego zrywu w obronie wolności i prawa do godnego życia.

Czytaj też: Wspomnienia dowódcy czołgu, którego wysłano by pacyfikować Poznań. 28 czerwca 1956 roku we wspomnieniach Władysława Dębskiego

Tego dnia przedstawiciele miasta złożyli kwiaty w kilku miejscach, związanych z wydarzeniami Czerwca '56. Wiązanki złożono m.in. pod tablicą pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych, na skwerze im. Trzech Tramwajarek i pod tablicą przy gmachu Rektoratu Politechniki Poznańskiej, upamiętniającą studentów poległych w Czerwcu '56.

Uroczystości odbyły się także przy bramie głównej zakładów H. Cegielskiego oraz przy ul. Kochanowskiego.

O godzinie 17 w Kościele oo. Dominikanów odbyła się msza św. w intencji Ofiar Czerwca '56. Stamtąd o 18.15 nastąpił przemarsz na plac Adama Mickiewicza, gdzie o godz. 18.30 rozpoczęły się główne obchody pod pomnikiem Czerwca '56. Wzięli w nich udział m.in. uczestnicy czerwcowego zrywu sprzed 67 lat a także przedstawiciele władz.

- Rocznica Poznańskiego Czerwca to za każdym razem okazja, by oddać cześć bohaterom tamtych dni. Tak, pamiętamy o waszej determinacji, podziwiamy waszą odwagę, współczujemy strat. A przede wszystkim dziękujemy. Bez waszego poświęcenia droga do wolności byłaby znacznie dłuższa

- powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

I dodał: - Jednak przede wszystkim podziwiamy przenikliwość zbiorową, mądrość poznaniaków, którzy nie dali się oszukać ówczesnej strasznej propagandzie i zrozumieli, że państwo robotników i chłopów, o którym wtedy dzień i noc trąbiono tak naprawdę jednych i drugich wyzyskuje, więzi i niszczy. Bunt poznańskiego proletariatu otworzył oczy sporej części zachodniej opinii publicznej, która do tej pory sympatyzowała socjalizmem. Przykładem tego jest Albert Camus filozof, pisarz moralista, którego imię nadaliśmy jednemu z naszych parków. W 1956 roku Albert Camus sprzeciwił się prześladowaniom robotników Poznania. Nie zapomnimy o nim.

Prezydent Jaśkowiak podkreślił, że rocznice wielkich wydarzeń są także "wyzwaniem dla przyszłości".

- Oddajemy więc cześć bohaterom Czerwca pytając, kim jesteśmy sami? Czy będziemy równie mądrzy, by oprzeć się propagandzie i kłamstwom? Tak, w Poznaniu będziemy. Czy będziemy równie zdeterminowani, by powiedzieć "nie" odbieraniu nam praw demokratycznych? Tak, w Poznaniu będziemy. Czy będziemy uparci w obronie Polski wolnej, gościnnej, pracowitej, otwartej na Europę i świat? Tak, w Poznaniu będziemy. Bo Poznań to mądre i odważne miasto

- podkreślił.

I wskazał: - Zawdzięczamy to również wam, bohaterom Czerwca, którzy nauczyliście nas, jak być Polakami. Jak rozpoznać czas próby, jak wywiązać się z obywatelskich obowiązków wobec prawdy. Na szczęście dzisiaj nie musimy walczyć z czołgami, ale żebyśmy kiedykolwiek nie musieli z nim walczyć, dzisiaj musimy walczyć z kłamstwem, obojętnością, zniechęceniem. Nie przestanę powtarzać, że pamięć o dzielnych ludziach historii jest dla nas zobowiązaniem, tylko pod tym warunkiem jest coś warte. Bohaterowie Czerwca zwyciężyli po latach. Nie zmarnujmy ich ofiary.

Jacek Jaśkowiak przypomniał, że 67 lat temu poznaniacy i poznanianki rozpoczęli drogę, "która doprowadziła nas do wolności".

- I podążają nią do dziś, będąc dla Polek i Polaków przykładem postaw obywatelskich i przywiązania do wartości demokratycznych. My mieszkańcy miasta Poznań pokazujemy to na co dzień oraz w chwilach dla przyszłości naszego kraju kluczowych, dokonując wyborów mądrych i odpowiedzialnych. Wierzę głęboko, że tak pozostanie

- zakończył.

Narodowy Marsz Wolności w Poznaniu

W środę ulicami Poznania przeszedł też Narodowy Marsz Wolności, który upamiętnił wydarzenia z 29 czerwca 1956 roku. Marsz wyruszył o godz. 19 spod bramy Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, przeszedł między innymi przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, a zakończył się z na placu Adama Mickiewicza przed Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

Organizatorami marszu było Stowarzyszenie Marszu Powstania Wielkopolskiego, które co roku inicjuje marsz upamiętniający powstanie w Wielkopolsce 27 grudnia. Tym razem po raz pierwszy postanowiono przejść wspólnie ulicami Poznania też 28 czerwca, aby oddać hołd uczestnikom tragicznych wydarzeń czerwca 1956 i uhonorować rocznicę podpisania w imieniu Polski traktatu wersalskiego przez Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego, który formalnie przywrócił Polskę na mapę Europy.

od 16 lat

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski