Obchody Czerwca 1956 r. na pl. Mickiewicza: - Testament Poznańskiego Czerwca pozostaje wciąż aktualny - mówił Jacek Jaśkowiak [ZDJĘCIA]

MRT
Obchody 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956. trwają cały dzień w różnych miejscach miasta. Rozpoczęły się już o godzinie 6.00 od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych HCP, jednak ich zwieńczeniem jest główna uroczystość na placu Adama Mickiewicza. Tą poprzedziła uroczysta msza św. w kościele oo. Dominikanów. Następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerowali na plac, gdzie odbyła się ceremonia, upamiętniająca bohaterów tamtych wydarzeń.Zobacz zdjęcia --->Waldemar Wylegalski
- Nieśmy więc ten czerwcowy manifest sprzed 63 lat! Nie odstępujmy zdobytej wolności w żadnym obszarze naszego życia, przeciwstawiajmy się łamaniu wszelkich praw oraz niesprawiedliwości społecznej. Nie narzucajmy sobie nawzajem własnej wizji świata, a w konflikcie – starajmy się szukać porozumienia - apelował do zebranych na placu Adama Mickiewicza prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak w 63. rocznicę Poznańskiego Czerwca'56. Udział w uroczystości wzięli przedstawiciele rządu, wojewoda wielkopolski, samorządowcy, władze Poznania, radni i mieszkańcy stolicy Wielkopolski.

Obchody 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956. trwają cały dzień w różnych miejscach miasta. Rozpoczęły się już o godzinie 6 od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych HCP, jednak ich zwieńczeniem jest główna uroczystość na placu Adama Mickiewicza.

Czytaj: Obchody 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. "Tu w Poznaniu wszystko się rozpoczęło"

Tą poprzedziła uroczysta msza św. w kościele oo. Dominikanów. Następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerowali na plac, gdzie odbyła się ceremonia, upamiętniająca bohaterów tamtych wydarzeń.

Na placu obok dwóch krzyży nie zabrakło kombatantów. - Jestem jednym z wielu, którzy 63 lata temu z bronią w ręku zdecydowali się wystąpić z bronią przeciwko PZPR-owskiej władzy. To tu ze względu na pogarszające się warunki życia zdecydowano się zaprotestować. Centralne miejsce, gdzie zgromadzili się wszyscy robotnicy, poznaniacy, młodzież, to był ten plac. Ten stutysięczny tłum domagał się godnego życia, godnych płac, obniżek cen - mówił Andrzej Sporny, przedstawiciel Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca '56 „Niepokonani”.

Przemówienie wygłosiła też Minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emiliewicz. - Wszystko zaczęło się od poznańskiego czerwca. krzyże które za nami stoją przypominają o tym zrywie. Był to pierwszy cios zadany, który uderzył w podstawy komunistycznego państwa. Poznański czerwiec pokazał jak bezduszny był system komunistyczny. Te wydarzenia zbudowały naszą tożsamość - mówiła.

Czytaj też: Poznań: Ślepe ryby na Skwerze Trzech Tramwajarek. Ubogich częstowano zupą

Udział w niej brał m.in. prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, który podkreślał, że 63 lata temu poznaniacy jako pierwsi rzucili wyzwanie komunistycznej władzy w walce o godność. - Na ulicach Poznania wybrzmiało głośne, stanowcze „NIE” dla indoktrynacji i propagandy - zaznaczył prezydent Poznania.

W swoim przemówienie Jacek Jaśkowiak podkreślił także, że pomimo istniejących wówczas podziałów społecznych, które są obecne także dzisiaj, wspólnie zdecydowali się na pierwszy krok do wolności. - Dlatego właśnie testament Poznańskiego Czerwca 1956 r. pozostaje tak bardzo aktualny. Wolność, godność, równość, chleb – tego nie dostaje się raz na zawsze. Żyjąc w zupełnie innych czasach i realiach, jesteśmy winni bohaterom tamtych dni wieczną pamięć oraz hołd, a przede wszystkim – nieustanne wypełnianie ich testamentu - podkreślił.

- Nieśmy więc ten czerwcowy manifest sprzed 63 lat! Nie odstępujmy zdobytej wolności w żadnym obszarze naszego życia, przeciwstawiajmy się łamaniu wszelkich praw oraz niesprawiedliwości społecznej. Nie narzucajmy sobie nawzajem własnej wizji świata, a w konflikcie – starajmy się szukać porozumienia. Jako wolni obywatele, różnimy się od siebie pod wieloma względami. Jednak niech to nie rujnuje naszej społecznej jedności, bo wszyscy pragniemy żyć i rozwijać się w niepodległej ojczyźnie - wolnej od dominacji ideologicznej i niszczących konfliktów światopoglądowych.

Po przemówieniu prezydenta, Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego odśpiewał utwór "Mury" Jacka Kaczmarskiego.

Poznań: Obchody 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. Ur...

Poznań: Obchody 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. "T...

Zobacz też:

Poznański Czerwiec'56: Zobacz zdjęcia z tamtych lat

Ofiary poznańskiego Czerwca'56. Podczas robotniczego buntu z...

Sprawdź też:

Uczniowie wracają do szkół w systemie hybrydowym

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

x
xymox

Jestem dumny ze swojego miasta, które jako pierwsze postawiło weto upodleniu. Nasze obecne różnice w poglądach politycznych powinny jednoczyć w przekonaniu, że nie ma zgody na odchylenia ideologiczne. Ani skrajnie lewicewe ani skrajnie nacjonalistyczne.Bo jedne i drugie prowadzą do ubóstwa zwykłych ludzi , mordów na masową skalę i jak pokazuje historia - NIE MA przypadku kraju, dla którego takie " izmy" zakończyły się sukcesem krainy mlekiem i miodem płynącej.

Zawsze wychodzi z tego bigos i kac, z ofiarami po obu stronach.

Nie ma to sensu.

Dodaj ogłoszenie