MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Czerwca 1956 r. na pl. Mickiewicza: - Testament Poznańskiego Czerwca pozostaje wciąż aktualny - mówił Jacek Jaśkowiak [ZDJĘCIA]

MRT
Obchody 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956. trwają cały dzień w różnych miejscach miasta. Rozpoczęły się już o godzinie 6.00 od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych HCP, jednak ich zwieńczeniem jest główna uroczystość na placu Adama Mickiewicza. Tą poprzedziła uroczysta msza św. w kościele oo. Dominikanów. Następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerowali na plac, gdzie odbyła się ceremonia, upamiętniająca bohaterów tamtych wydarzeń.Zobacz zdjęcia --->
Obchody 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956. trwają cały dzień w różnych miejscach miasta. Rozpoczęły się już o godzinie 6.00 od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych HCP, jednak ich zwieńczeniem jest główna uroczystość na placu Adama Mickiewicza. Tą poprzedziła uroczysta msza św. w kościele oo. Dominikanów. Następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerowali na plac, gdzie odbyła się ceremonia, upamiętniająca bohaterów tamtych wydarzeń.Zobacz zdjęcia --->Waldemar Wylegalski
- Nieśmy więc ten czerwcowy manifest sprzed 63 lat! Nie odstępujmy zdobytej wolności w żadnym obszarze naszego życia, przeciwstawiajmy się łamaniu wszelkich praw oraz niesprawiedliwości społecznej. Nie narzucajmy sobie nawzajem własnej wizji świata, a w konflikcie – starajmy się szukać porozumienia - apelował do zebranych na placu Adama Mickiewicza prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak w 63. rocznicę Poznańskiego Czerwca'56. Udział w uroczystości wzięli przedstawiciele rządu, wojewoda wielkopolski, samorządowcy, władze Poznania, radni i mieszkańcy stolicy Wielkopolski.

Obchody 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956. trwają cały dzień w różnych miejscach miasta. Rozpoczęły się już o godzinie 6 od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych HCP, jednak ich zwieńczeniem jest główna uroczystość na placu Adama Mickiewicza.

Czytaj: Obchody 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. "Tu w Poznaniu wszystko się rozpoczęło"

Tą poprzedziła uroczysta msza św. w kościele oo. Dominikanów. Następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerowali na plac, gdzie odbyła się ceremonia, upamiętniająca bohaterów tamtych wydarzeń.

Na placu obok dwóch krzyży nie zabrakło kombatantów. - Jestem jednym z wielu, którzy 63 lata temu z bronią w ręku zdecydowali się wystąpić z bronią przeciwko PZPR-owskiej władzy. To tu ze względu na pogarszające się warunki życia zdecydowano się zaprotestować. Centralne miejsce, gdzie zgromadzili się wszyscy robotnicy, poznaniacy, młodzież, to był ten plac. Ten stutysięczny tłum domagał się godnego życia, godnych płac, obniżek cen - mówił Andrzej Sporny, przedstawiciel Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca '56 „Niepokonani”.

Przemówienie wygłosiła też Minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emiliewicz. - Wszystko zaczęło się od poznańskiego czerwca. krzyże które za nami stoją przypominają o tym zrywie. Był to pierwszy cios zadany, który uderzył w podstawy komunistycznego państwa. Poznański czerwiec pokazał jak bezduszny był system komunistyczny. Te wydarzenia zbudowały naszą tożsamość - mówiła.

Czytaj też: Poznań: Ślepe ryby na Skwerze Trzech Tramwajarek. Ubogich częstowano zupą

Udział w niej brał m.in. prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, który podkreślał, że 63 lata temu poznaniacy jako pierwsi rzucili wyzwanie komunistycznej władzy w walce o godność. - Na ulicach Poznania wybrzmiało głośne, stanowcze „NIE” dla indoktrynacji i propagandy - zaznaczył prezydent Poznania.

W swoim przemówienie Jacek Jaśkowiak podkreślił także, że pomimo istniejących wówczas podziałów społecznych, które są obecne także dzisiaj, wspólnie zdecydowali się na pierwszy krok do wolności. - Dlatego właśnie testament Poznańskiego Czerwca 1956 r. pozostaje tak bardzo aktualny. Wolność, godność, równość, chleb – tego nie dostaje się raz na zawsze. Żyjąc w zupełnie innych czasach i realiach, jesteśmy winni bohaterom tamtych dni wieczną pamięć oraz hołd, a przede wszystkim – nieustanne wypełnianie ich testamentu - podkreślił.

- Nieśmy więc ten czerwcowy manifest sprzed 63 lat! Nie odstępujmy zdobytej wolności w żadnym obszarze naszego życia, przeciwstawiajmy się łamaniu wszelkich praw oraz niesprawiedliwości społecznej. Nie narzucajmy sobie nawzajem własnej wizji świata, a w konflikcie – starajmy się szukać porozumienia. Jako wolni obywatele, różnimy się od siebie pod wieloma względami. Jednak niech to nie rujnuje naszej społecznej jedności, bo wszyscy pragniemy żyć i rozwijać się w niepodległej ojczyźnie - wolnej od dominacji ideologicznej i niszczących konfliktów światopoglądowych.

Po przemówieniu prezydenta, Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego odśpiewał utwór "Mury" Jacka Kaczmarskiego.

Poznański Czerwiec 1956 r. nie był porażką. To jedno z tych wydarzeń w naszych dziejach, w których objawiła się prawdziwa moc polskiego ducha wolności - czytano w liście Prezydenta Andrzeja Dudy, podczas obchodów Poznańskiego Czerwca w piątkowe popołudnie pod bramą główną HCP S.A. przy ul. 28 Czerwca 1956 r.

Poznań: Obchody 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. Ur...

W piątek 28 czerwca w Poznaniu odbywają się obchody 63. rocznicy Czerwca '56. Poznaniacy czczą pamięć ofiar zrywu przez cały dzień. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań: Obchody 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. "T...

Zobacz też:

Jedno z najsłynniejszych, symbolicznych zdjęć z wydarzeń Poznańskiego Czerwca'56. Po latach okazało się, że wiele fotografii wykonali tajniacy UB.Zobacz kolejne zdjęcia w kolorze ---->

Poznański Czerwiec'56: Zobacz zdjęcia z tamtych lat

Dr Łukasz Jastrząb od 20 lat zajmuje się tematyką związaną z Poznańskim Czerwcem 1956 roku  Jest autorem najbardziej wiarygodnej - i na dzień dzisiejszy - ostatecznej listy 57 ofiar Czerwca 1956 roku. Prezentowane fotografie ofiar to unikaty, zdobyte przez dr Łukasza Jastrząba w trakcie jego badań naukowych. - Poszukiwania rodzin ofiar to była tytaniczna praca, w okresie bez internetu - podróże po całej Polsce, setki wykonanych telefonów, wysłanych pism, kwerendy w książkach telefonicznych, odwiedzanie miejsc zamieszkania ofiar, przepytywanie ich sąsiadów, poszukiwania na cmentarzach Wrocławia, Warszawy, Skały koło Ojcowa, przeszukiwanie archiwów szpitalnych w Poznaniu i w wielu innych miastach Polski... To także bardzo ciężkie emocjonalnie rozmowy z rodzinami, trudno to było czasem udźwignąć, widząc po 50 latach łzy podczas wspomnień... 57 ofiar, z czego 80 proc. to ofiary czysto przypadkowe... Tylko jeden cywil zginął z bronią w ręku, reszta to efekt przypadku i bezładnej strzelaniny, jaka miała miejsce wówczas na ulicach Poznania...  – mówi dr Łukasz Jastrząb.Zobacz kim były i jak zginęły ofiary Poznańskiego Czerwca na kolejnych slajdach ---->

Ofiary poznańskiego Czerwca'56. Podczas robotniczego buntu z...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski