Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Czerwca 1956: Uroczystości w piątek i w weekend [PROGRAM, ZDJĘCIA]

Mateusz Szymandera
Wystawą "Dwa dni, które wstrząsnęły historią Polski" w Zespole Szkół Handlowych przy ul. Śniadeckich rozpoczęły się obchody 58. rocznicy Czerwca '56. Uroczystości potrwają do niedzieli.
Wystawą "Dwa dni, które wstrząsnęły historią Polski" w Zespole Szkół Handlowych przy ul. Śniadeckich rozpoczęły się obchody 58. rocznicy Czerwca '56. Uroczystości potrwają do niedzieli. Waldemar Wylegalski
Wystawą "Dwa dni, które wstrząsnęły historią Polski" rozpoczęły się obchody 58. rocznicy Czerwca '56. Uroczystości potrwają do niedzieli.

Wystawę można oglądać w Zespole Szkół Handlowych przy ul. Śniadeckich.

W piątek uroczystości zaczną się o godz. 10. Wtedy na skrzyżowaniu ul. Solnej i Hejmanowskiego pod pomnikiem adwokatów-obrońców bohaterów Powstania Poznańskiego Czerwca 1956. r oraz oskarżonych w procesach politycznych złożone zostaną kwiaty.

Na godz. 14:15 zaplanowano uroczystości przy bramie głównej HCP.

W piątkowe popołudnie w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania odbędzie się spotkanie uczestników i kombatantów Czerwca '56 z władzami miasta oraz województwa. Po jego zakończeni zobaczyć będzie można widowisko "Wesele Poety" przygotowane przez Poznańską Scenę Młodych.

W sobotę obchody rozpoczną się jak zwykle pod bramą Fabryki Pojazdów Szynowych HCP. Właśnie tam o godz. 6 rano pod tablicą pamiątkową złożone zostaną kwiaty.

Kolejne uroczystości zaplanowano pod tablicami pamiątkowymi ZNTK przy ul. Roboczej oraz przy zajezdni MPK na ul. Gajowej.
W intencji Ofiar Czerwca '56 modlić się będą uczestnicy mszy św., która odbędzie się w sobotę o godz. 12. w kościele OO. Dominikanów.

Po jej zakończeniu nastąpi przemarsz w kierunku pl. Adama Mickiewicza, gdzie znajduje się Pomnik Poznańskiego Czerwca '56. W trakcie uroczystości wysłuchać będzie można wystąpienia prezydenta Grobelnego oraz uczestnika wydarzeń JErzego Ziółkowskiego.

W czasie przemarszu i wystąpień spod bramy Fabryki Pojazdów Szynowych wyruszy sztafeta pamięci historycznego zrywu, której koniec przewidziano na pl. Mickiewicza.

Obchody zakończą się turniejem piłkarski, który zostanie zorganizowany w niedzielę.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski