Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obywatelski projekt ustawy Polskiego Związku Działkowców odrzucony

Anna Jarmuż
Obywatelski projekt działkowców został odrzucony
Obywatelski projekt działkowców został odrzucony archiwum
Marszałek Sejmu odrzuciła obywatelski projekt ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych, złożony przez Polski Związek Działkowców. Powód? Propozycja ta nie zawierała omówienia skutków finansowych, jakie przyniosłoby wprowadzenie nowej ustawy.

Kampania zbierania podpisów, do której przygotowywał się PZD została zawieszona. Działkowcy są rozgoryczeni. Uważają, że wszelkie zastrzeżenia są nieuzasadnione, a decyzja pani marszałek to próba zablokowania obywatelskiej inicjatywy.

- Zapewniano nas, że działkowcy mogą spać spokojnie, ponieważ ogrody nie zostaną im odebrane. Po raz kolejny przekonaliśmy się jednak, że przyszłość ogrodnictwa działkowego stoi pod znakiem zapytania - mówi Zdzisław Śliwa, prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu.

Opłaty za użytkowanie ogrodu powinny być możliwie najniższe

Projekt nowej ustawy PZD złożył w połowie października. Była to odpowiedź na decyzję Trybunału Konstytucyjnego, który 11 lipca orzekł, że połowa dotychczasowych przepisów jest niezgodna z konstytucją (własny projekt złożyła również Solidarna Polska, nad kolejnym pracuje też Platforma Obywatelska). Największe zastrzeżenia sędziów budził "monopol" Polskiego Związku Działkowców. Za niezgodne z konstytucją uznano jego uprzywilejowaną pozycję w stosunku do innych organizacji. Sędziowie zwrócili uwagę, że przynależność działkowców do PZD jest obowiązkowa. Osoba, która nie należy do organizacji, nie może bowiem otrzymać działki w bezpłatne użytkowanie.

Czytaj także:
Poznańscy działkowcy szukają pomocy w Strasburgu

Dlatego, według założeń projektu Polski Związek Działkowców zastąpi ogólnopolskie Stowarzyszenie Ogrodowe. Tak jak dotychczas, podlegać mają mu jednostki terenowe, koordynujące działanie ogrodów w poszczególnych miastach. Przynależność do stowarzyszenia nie będzie jednak obowiązkowa. Działkowcy mogą w każdej chwili z niego wystąpić, a nawet założyć własną, odrębną organizację. Jednym z postulatów było zapewnienie, że stowarzyszenia nadal będą bezpłatnie użytkować ziemię od miasta. Możliwe miały być również dotacje ze strony samorządu.

- Chcemy, aby ludzie starsi i ubodzy byli w stanie swoją działkę utrzymać. Uważamy, że opłaty za użytkowanie ogrodu powinny być możliwie najniższe - wyjaśnia Zdzisław Śliwa.

Okazuje się jednak, że zarówno dotacje, jak i zwolnienie z opłat na rzecz miasta stanowi jedno z podstawowych zastrzeżeń wobec projektu nowej ustawy. Ucierpi na tym bowiem budżetu państwa i samorządu. Marszałek Sejmu zwróciła także uwagę, że nie dostarczono informacji na temat aktualnego stanu majątku PZD. Nie wiadomo również, jakie odszkodowanie miałoby wypłacić miasto w przypadku likwidacji ogrodu.

Na uzupełnienie projektu członkowie PZD mają teraz 14 dni. Nie zamierzają oni jednak wprowadzać żadnych poprawek.

- Do marszałek Sejmu trafiło już pismo, w którym wyjaśniamy, że nie zgadzamy się z postawionymi zarzutami - mówi Z. Śliwa. - Skutki finansowe wprowadzenia nowej ustawy nie różnią się od tych, jakie funkcjonują obecnie. Trudno więc mówić o dodatkowych stratach. Niemożliwe jest także określenie kosztów likwidacji ogrodów, ponieważ nie wiemy, ile z nich czeka taki los. Analizy finansowej nie ma również w projekcie Solidarnej Polski. Odrzucono jednak wyłącznie naszą propozycję.

Losy ustawy
W lipcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że połowa przepisów ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest niezgodna z konstytucją. Sprawa trafiła do TK w lutym 2010 r. Z wnioskiem o uchylenie niektórych artykułów wystąpił były prezes Sądu Najwyższego. Pół roku później rozszerzył swój wniosek, stwierdzając, że niekonstytucyjna jest cała ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Pierwsze posiedzenie trybunału odbyło się 28 czerwca. Wyrok w tej sprawie zapadł jednak dopiero 11 lipca. Na nowelizację przepisów ustawodawcy dostali czas 18 miesięcy.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski