Od 1 września uczniowie wracają na zajęcia: W szkołach nauka hybrydowa, a przedszkola pełne dzieci

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Od września do przedszkoli powrócą dzieci.
Od września do przedszkoli powrócą dzieci. Dariusz Błoch - zdjęcie ilustracyjne
Od pierwszego września do przedszkoli wrócą wszystkie dzieci. A także uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych. Starsi uczniowie z podstawówek i młodzież ze szkół średnich może uczyć się systemem hybrydowym.

Pierwsze dwa tygodnie września pokażą, w jaki sposób przedszkola i szkoły będą mogły funkcjonować w obliczu pandemii.

- Zrobimy wszystko, by w poznańskich placówkach nauka mogła odbywać się w maksymalnie tradycyjny sposób. Musimy przygotować szereg rekomendacji, by uczniowie mogli bezpiecznie się uczyć - mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Ostateczna decyzja w jakim kształcie będzie prowadzona nauka w szkole, będzie zależała od jej dyrektora. Podejmie ją w porozumieniu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym oraz wydziałem oświaty UMP.

Przedszkola przyjmą wszystkich

Jak zapewnia dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania, Przemysław Foligowski, wszystkie dzieci, które zostały przyjęte do przedszkola w tegorocznym procesie rekrutacyjnym będą miały zapełnioną opiekę.

Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego wskazują na możliwość przyjęcia 25 dzieci w grupie. Warunkiem jest odpowiedni metraż. Wiele przedszkoli nie jest w stanie spełnić tego kryterium, a MEN i GIS nie podają szczegółowych wytycznych, któremu dziecku należy się w takiej sytuacji pierwszeństwo.

- Może dojść do sytuacji, że inspektorzy sanitarni będą mieli wątpliwości, co do zbyt dużego zagęszczenia dzieci w oddziale, a dyrektor nie będzie mógł spełnić pokontrolnych zaleceń. Wtedy może on wystąpić do organu prowadzącego o zawieszeniu zajęć w całości - dodaje dyrektor wydziału oświaty.

Od końca maja, w każdym miejskim przedszkolu obowiązuje procedura przekazywania dziecka przez rodzica opiekunowi. Dodatkowo, jest wydzielone pomieszczenie pod izolatorium, w razie wystąpienia objawów choroby u dziecka.

- Dyrektorzy przedszkoli są przygotowani do pracy w określonym reżimie sanitarnym. Okres wakacyjny był tego doskonałą próbą -mówi Marzenna Bolińska, dyrektorka Przedszkola nr 71. - Mamy stworzone procedury, które będziemy uaktualniać przed pierwszym września. W statucie każdego przedszkola istnieje zapis, że dziecko przyprowadzone do placówki powinno być zdrowe, a więc nie może mieć objawów zapalenia górnych dróg oddechowych. Czyli kaszlu, kataru czy stanu podgorączkowego. Prosimy rodziców o odpowiedzialność - apeluje dyrektorka.

Zobacz też: Wyprawka szkolna 2020: Powrót do szkoły może być kosztowny. Sprawdź na co wydajemy najwięcej

Szkoły z nauką na zmiany

Istotną kwestią jest bezpieczeństwo w pierwszych dwóch tygodniach funkcjonowania przedszkoli i szkół. - Całkowicie racjonalne jest wprowadzenie systemu hybrydowego nauczania, ze względu na powrót dzieci z wakacji. Część uczniów odbywa wówczas zajęcia stacjonarnie, a część zdalnie - mówi Przemysław Foligowski.

Zobacz również: Powrót do szkół od września: W Poznaniu poza nauką hybrydową planują też zielone lekcje

Powiatowa Inspekcja Sanitarna jest teraz niezwykle ważnym partnerem dla edukacji. To tu i do Wydziału Oświaty UMP dyrektorzy szkół będą kierować swoje wnioski o hybrydowy system nauczania. O taką rekomendację chce wystąpić Zespół Szkół Handlowych. Do liceum, technikum i szkoły branżowej tu na początku września dzieci będą chodzić na zmianę.

- Na początku września każda klasa w szkole będzie miała zajęcia co drugi tydzień. Nauczyciele natomiast wszyscy będą przychodzić do pracy. Połowa, by prowadzić zajęcia w klasach, druga - by prowadzić zajęcia zdalne - mówi Andrzej Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu.

Szkoły podstawowe będą miały trudniejsze zadanie. Dzieci z klas 4-8 mogą uczyć się zdalnych. Uczniowie klas 1-3 raczej będą chodzić do szkoły. - Jeżeli dyrektorzy szkół podstawowych wystąpią do nas z wnioskiem o nauczanie zdalne dla starszych klas - przychylimy się do niego - mówi dyrektor Foligowski.

Rozpoczęcie nauki w szkołach od 1 września w czasie pandemii koronawirusa może nie być łatwe. Jednak można się przygotować na to, by uniknąć zakażenia się wirusem. Jak to zrobić? Amerykańscy naukowcy opracowali szkolny indeks ryzyka, aby ocenić zagrożenia i zaproponować zalecenia dotyczące zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa, nie tylko wśród uczniów, ale także wśród nauczycieli i innych pracowników. Na jego podstawie przygotowaliśmy dla naszych czytelników ranking sytuacji i miejsc, gdzie zakażenia wzrasta, a gdzie jest najniższe.

Bezpieczny powrót do szkoły w czasie pandemii koronawirusa. ...

Powrót do szkół: Miasto Poznań rekomenduje

Niezależnie od tego, czy dyrekcja placówki podejmie decyzję o hybrydowym nauczaniu, uczniów, nauczycieli i pracowników szkół obowiązywać będą określone normy sanitarne. Dotyczy to wszystkich szczebli nauczania - przedszkoli, podstawówek, liceów, techników i szkół branżowych.

Co rekomenduje miasto?

 • Każda ze szkół i przedszkoli musi posiadać wewnętrzne procedury oparte na wytycznych GIS;
 • Rekomenduje się, aby nauczyciele nosili przyłbice lub maseczki; dyrektor będzie mógł zarządzić, aby podczas przebywania na terenie budynku takie środki ochrony mieli zapewnione także uczniowie;
 • Rodzice dzieci przedszkolnych nie powinni wchodzić z nimi do części wspólnych, np. szatni;
 • Osoby przyprowadzające dzieci do przedszkola powinny stosować się do obowiązku noszenia maseczki, dezynfekcji rąk oraz zachowania dystansu;
 • Dzieci nadal obowiązuje zakaz przynoszenia jakichkolwiek zabawek;
 • Pobyt dziecka w przedszkolu może zostać skrócony o pół godziny - pozwoli to pracownikom przeprowadzić konieczną dezynfekcję;
 • Zebrania z rodzicami mogą odbywać się w ogrodzie przedszkolnym lub przyszkolnym, a także w formie online;
 • Należy ograniczyć do minimum organizację wycieczek, spacerów czy wyjść, np. do kina czy teatru, a także organizowanie festynów i innych wydarzeń - ma to zapobiec kontaktowi dzieci z większymi skupiskami ludzi;
 • Kontakty z nauczycielami przedszkoli i szkół mogą odbywać się za pomocą komunikatorów elektronicznych;
 • W miarę możliwości należy realizować zajęcia dla uczniów z danej klasy w jednej sali (nawet kosztem organizowania lekcji w specjalistycznych pracowniach);
 • W przypadku gdy liczba sal jest niewystarczająca, dyrektor będzie mógł wystąpić do organu prowadzącego, a następnie do Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zgodę na prowadzenie części godzin ze wskazanych przedmiotów w formie zdalnej;
 • W przypadku wyczerpania innych możliwości, zajęcia lekcyjne będą mogły zostać skrócone do 30 minut;
 • Dyrektor szkoły może zdecydować, aby przerwy dla poszczególnych oddziałów (np. klas 1-3 czy 4-8) nie odbywały się w tym samym czasie;
 • Przy każdym wejściu do szkoły oraz w każdej sali lekcyjnej powinna być zapewniona dezynfekcja;
 • W Powiatowej Inspekcji Sanitarnej powinna powstać linia "szybkiego reagowania", z której mogliby korzystać dyrektorzy szkół i przedszkoli.
Rekrutacja do szkół średnich 2020: Progi punktowe podane od minimalnego do maksymalnego. Górny próg punktów wynosił 200 z kilkoma wyjątkami, gdzie ta liczba jest podana w nawiasie.Zobacz progi punktowe do poznańskich liceów, techników i szkół branżowych na rok szkolny 2020/2021Przejdź do galerii------->

Progi punktowe do szkół ponadpodstawowych w Poznaniu i powie...

Sprawdź też:

Kryzys klimatyczny, kryzys demograficzny?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie