Odszedł profesor Bernard Piotrowski, historyk skandynawista

  Odszedł profesor Bernard Piotrowski, historyk skandynawista

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Profesor Bernard Piotrowski zmarł w wieku 76 lat

  Profesor Bernard Piotrowski zmarł w wieku 76 lat ©Archiwum

  W wieku 76 lat w miniony wtorek zmarł w Poznaniu prof. Bernard Piotrowski, historyk i skandynawista.
  Profesor Bernard Piotrowski zmarł w wieku 76 lat

  Profesor Bernard Piotrowski zmarł w wieku 76 lat ©Archiwum


  W miniony wtorek, 31 marca w wieku 76 lat zmarł w Poznaniu profesor Bernard Piotrowski, historyk i współzałożyciel poznańskiej Skandynawistyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza.
  Studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza (historia) ukończył w roku 1962 roku. Był uczniem profesora Zdzisława Grota, prekursora badań nad dziejami Powstania Wielkopolskiego. Dlatego w publikacjach Bernarda Piotrowskiego można znaleźć wspomnienia i refleksje o Zdzisławie Grocie i jego życiu w służbie nauki i narodu.
  W 1965 roku Bernard Piotrowski obronił pracę doktorską na temat: "Konflikt niemiecko-słowiański w monarchii habsburskiej w okresie Wiosny Ludów. W 1973 habilitował się na podstawie pracy "Walka Norwegów o rozwiązanie unii politycznej ze Szwecją 1984-1907".
  Od 1974 roku pełnił funkcję kierownika Zakładu Skandynawistyki UAM. Od momentu powołania Katedry Skandynawistyki w 1984 roku do 1987 roku był kierownikiem tej katedry, a następnie kierownikiem Zakładu Historii, Kultury i Literatur Skandynawskich w Katedrze Skandynawistyki UAM.
  W 1987 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w roku 1992 profesora zwyczajnego.
  Profesor Bernard Piotrowski zajmował się historią powszechną ze szczególnym uwzględnieniem krajów skandynawskich i Niemiec w XIX i XX wieku. Był autorem licznych opracowań popularyzujących wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim oraz analizujących różne aspekty jego znaczenia dla Polski. Szczególnie cenne są jego opracowania dotyczące stanu badań strony niemieckiej.
  W swych opracowaniach profesor Bernard Piotrowski poruszał także tematykę postępowo-rewolucyjnych i narodowo-wyzwoleńczych tradycji Wielkopolski. Analizował polską myśl zachodnią w szeregach wielkopolskich powstańców w ostatnich latach II Rzeczypospolitej, źródła polskiej myśli zachodniej w historiografii, stereotypy i legendy o Powstaniu Wielkopolskim w niemieckiej historiografii i publicystyce.
  Był też autorem cennej publikacji: "Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk: w służbie narodu i nauki 1857-1918", opublikowanej w Poznaniu w roku 1983 roku.
  W 2001 roku kierował pracami naukowo-badawczymi na temat: Kwestia bałtycka XX wieku. Problemy polityczne i gospodarczo-społeczne.
  26 listopada 2008 roku za wybitne osiągnięcia naukowe profesor Bernard Piotrowski uhonorowany został nagrodą im. Stanisława Sawickiego, przyznawaną przez Instytut Polsko-Skandynawski w Kopenhadze.
  Wypromował dziesięciu doktorów i 220 magistrów. Był wykładowcą i uczonym lubianym przez młodzież i współpracowników. Wielkopolskiej nauce będzie Go brakowało.

  m.zaradniak@glos.com

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo