Okres próbny dla młodych kierowców. Ile trwa i na czym polega?

Fot. Mikolaj Suchan
Udostępnij:
1 stycznia 2017 roku wchodzą przepisy wprowadzające okres próbny dla niedoświadczonych kierowców. Będzie on trwał dwa lat i wiązać się będzie z pewnymi obowiązkami i dodatkowymi restrykcjami.

Okres próbny będzie trwał dwa lata i będzie liczony od dnia odebrania prawa jazdy. Co ważne, okres próbny dotyczy kierowców niedoświadczonych. Nie ma tu znaczenia wiek kierowcy.

Specjalistyczne kursy teoretyczne i praktyczne
Zdany egzamin i odebrany dokument nie oznacza końca dokształcania się młodych kierowców. Podczas trwania okresu próbnego kierowca będzie musiał odbyć kurs teoretyczny i praktyczny. Ten pierwszy ma trwać dwie godziny i polegać na dokształceniu kierowcy w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

1. czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, w tym:
a) rodzaje czynników mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego,
b) charakterystykę czynników mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego;

2. problematyka wypadków drogowych, w tym:
a) przyczyny wypadków drogowych
b) skutki wypadków drogowych,
c) statystyki wypadków drogowych w Polsce;

3. psychologiczne aspekty kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym, w tym czynniki mające wpływ na funkcje percepcyjne, podejmowane decyzje, czas reakcji lub zmianę zachowania kierującego pojazdem, w szczególności:
a) alkohol lub środki działające podobnie do alkoholu,
b) wahania stanu emocjonalnego: emocje pozytywne i negatywne,
c) zmęczenie,
d) zagrożenia występujące w ruchu drogowym.

Drugą częścią szkolenia będzie część praktyczna. Będą podczas niej zaprezentowane niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej prędkości i innych nieodpowiedzialnych zachowań na drodze.

1. jazda w zakręcie z prędkością:
a) 50-60 km/h pojazdem bez systemu stabilizującego tor jazdy pojazdu, zwanego dalej „ESP”,
b) 50-60 km/h pojazdem wyposażonym w ESP,
c) 30 km/h pojazdem bez ESP;
2. hamowanie awaryjne na wprost:
a) pojazdem bez systemu zapobiegającego blokowaniu kół podczas hamowania, zwanego dalej „ABS”, podczas jazdy z prędkością:
— 50 km/h,
— 40 km/h,
b) pojazdem wyposażonym w ABS podczas jazdy z prędkością:
— 50 km/h,
— 40 km/h;

3. hamowanie awaryjne w zakręcie podczas jazdy z prędkością:
a) 60 km/h pojazdem wyposażonym w ABS,
b) 50 km/h pojazdem bez ABS,
c) 40 km/h pojazdem wyposażonym w ABS.
Oba kursy są płatne (odpowiednio 100zł i 200zł) i należy je ukończyć między 4. a 8. miesiącem od dnia otrzymania prawa jazdy. Zaświadczenie o odbytym kursie należy zanieść do urzędu, które wydało dokument. Jeśli kierowca tego nie zrobi, prawo jazdy zostanie mu zatrzymane do czasu dopełnienia formalności.

Zielony listek i limity prędkości
Kierowca poddany okresowi próbnemu musi oznaczyć samochód, którym się porusza naklejką z zielonym listkiem klonowym na białym tle. Naklejka musi znaleźć się z przodu i z tyłu przez pierwsze osiem miesięcy. Uwaga! Wymóg ten dotyczy również sytuacji, w której kierowca porusza się cudzym samochodem.
Przez osiem miesięcy będą na takiego kierowcę nałożone również ograniczenia w postaci limitów prędkości z jaką będzie mógł się poruszać. W obszarze zabudowanym kierowca nie będzie mógł przekroczyć 50km/h, 80km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i dwujezdniowej drodze ekspresowej.
Co warte podkreślenia, przez osiem miesięcy młody kierowca nie będzie mógł podjąć pracy bezpośrednio związanej z kierowaniem samochodem (np. pracy kuriera lub dostawcy).

Okres próbny dla (nie)doświadczonych kierowców
Okres próbny nie będzie dotyczył tylko osób, które po razy pierwszy zdobyły prawo jazdy. Obowiązywać on będzie także tych, którzy kolejny raz stracą prawo jazdy za przekroczenie 24 punktów karnych w okresie 5 lat od dnia skierowania ich na kurs reedukacyjny. Powtórzyć go będą musieli także ci młodzi kierowcy, którzy w trakcie trwania okresu próbnego odzyskają prawo jazdy odebrane im za popełnienie trzech wykroczeń.

Przedłużenie okresu próbnego
W założeniu okres próbny na trwać dwa lata. Jednak jeśli kierowca na to „zasłuży”, to może on być powtórzony, albo przedłużony. Takie rozwiązanie zostanie wdrożone, jeśli podczas trwania okresu próbnego kierowca popełni dwa wykroczenia udokumentowane mandatem lub prawomocnym wyrokiem sądowym. W takiej sytuacji okres próbny zostaje wydłużony o dwa lata. Może to nastąpić także w przypadku nieprzedstawienia zaświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania samochodem.

Wideo

Materiał oryginalny: Okres próbny dla młodych kierowców. Ile trwa i na czym polega? - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek J
W dawniejszych czasach po zakończeniu kursu zielony listek był obowiązkowy a teraz sami doświadczeni kierowcy tylko widzi się to póżniej w praktyce .
Dodaj ogłoszenie